Všechny články

Termín přiznání k dani z nemovitosti se blíží. Nezapomeňte ho podat

23.1.2020
 | 
Finance

Jestliže jste si v roce 2019 pořídili nemovitost, je vaší povinností podat do konce ledna daňové přiznání k dani z nemovitých věcí. Zaplatit ji pak musíte do 31. května 2020. V jakém případě vám hrozí pokuta, jak daňové přiznání podat a daň následně zaplatit, si shrneme v tomto článku.

Ještě než se vrhneme do samotné problematiky, upřesníme si pár pojmů pro lepší chápání celého článku.

  • Daňové přiznání je formulář, který podává fyzická či právnická osoba finančnímu úřadu. Vlastník nemovitosti ji podává pouze jednou, nebo v případě změn popsaných níže.
  • Daň z nemovitosti je daň vyměřená státem, kterou jste povinni platit každý rok.

Kdo musí toto daňové přiznání podat?

Povinnost podat daňové přiznání k dani z nemovitých věcí má každý, kdo v předchozím roce nabyl do svého vlastnictví nemovitost. Pokud jste tedy koupili, dostali darem či zdědili pozemek, rodinný dům nebo třeba byt, týká se to právě vás. Dále mají povinnost podat daňové přiznání ti, kteří na dříve přiznané nemovité věci provedli přístavbu, nástavbu nebo ji částečně zlikvidovali a změnily se tím výrazněji parametry. Kdo podal daňové přiznání už v předchozích letech a v uplynulém roce u něj nedošlo k žádné významné změně, nové přiznání již nepodává.

Jestliže máte ve vlastnictví nemovitostí více, všechny uvedete pouze do jednoho daňového přiznání. Pokud se však nachází v různých krajích, znamená to podat každé daňové přiznání zvlášť – každému kraji tedy náleží jedno.

Kdy podat daňové přiznání?

Jak jsme již zmiňovali výše, daňové přiznání podáváte pouze jednou, nikoli opakovaně. Vyčkejte pouze na obdržení pokynů k platbě, které budou rozesílat finanční úřady koncem dubna. Daň z nemovitosti ale platíte každý rok, obvykle do konce května. 

Jestliže jste si nemovitost pořídili až letos, daňové přiznání budete podávat až následující rok, opět do konce ledna.

Jaké hrozí pokuty?

Pokuta ve výši 0,05 procenta z výše daně za každý den prodlení se začíná počítat až šestý pracovní den po uplynutí lhůty pro podání – tedy letos až od 10. února. Pokuta za opožděné podání přiznání se navíc nevyměřuje v případě, že její výše nepřesáhne 200 korun. Jen ten, kdo by přiznání neodevzdal ani po výzvě, dostane pokutu přinejmenším 500 korun.

Kde se daň přiznává?

Daňové přiznání podáváte na jednotlivých územních pracovištích, v jejichž působnosti se vaše nemovitost nachází. Komunikace s finančními úřady tedy probíhá prostřednictvím jejich územních pracovišť, které mají krajské finanční úřady rozmístěné po obcích.

Přiznání lze podat následujícími způsoby:

  1. Osobně – na příslušném územním pracovišti.
  2. Elektronicky – jestliže máte datovou schránku, je podání daňového přiznání touto cestou povinné.
  3. Poštou.

Jak je to v případě spoluvlastnictví?

Zdědili jste dům společně s vašimi sourozenci a ještě k tomu s příbuznými z pátého kolena? A nyní vám patří 1/10 nemovitosti? Ptáte se možná, jak je to s daňovým přiznáním a zda ho musí podávat každý zvlášť. V případě, že jste ochotni se s dalšími spoluvlastníky domluvit, nemusíte mít obavy. Je zde možnost zvolit si společného zmocněnce neboli zástupce, který podá přiznání za všechny a následně zaplatí i daň. Záleží na vás, jaké řešení budete preferovat a zda vyberete někoho, kdo bude zastupovat všechny vlastníky, či nikoli.

Kde zaplatit daň z nemovitosti?

Daň z nemovitosti, kterou můžete uhradit elektronicky na účet či složenkou, zaplatíte finančnímu úřadu. Jako variabilní symbol použijte rodné číslo poplatníka nebo DIČ, jedná-li se o právnickou osobu. Konstantním symbolem je:

  • při bezhotovostní platbě – 1148
  • při platbě v hotovosti běžnou poštovní složenkou – 1149
  • při platbě v hotovosti daňovou složenkou – 0001

Finanční úřady budou na přelomu dubna a května roku 2020 posílat složenky s aktuální výší daně z nemovitých věcí. Můžete je také požádat o zaslání platebních údajů na e-mail. Takovou žádost ale musíte poslat do poloviny března. E-mail s platebními údaji pak nahradí složenku. V e-mailu bude i QR kód pro platbu. Zaplatit můžete také přes SIPO, o což musíte na finančním úřadě zažádat do konce ledna. 

Výši daně z nemovitosti si snadno můžete vypočíst zde.

Daň z nemovitosti můžete uhradit až do 31. května. V případě, že daň přesahuje 5 000 Kč, je možné splatit ji ve dvou splátkách –- první do konce května a druhou do konce listopadu. Letos je poslední termín, kdy by měl mít finanční úřad peníze za daň z nemovitosti na účtu, 6. června. Po tomto dni už naskakují za dlužnou částku úroky.

Jste-li vlastníkem nemovitosti, zapište si tato dvě data do kalendáře a předejdete tak zbytečným pokutám a dalším nepříjemnostem. Pokud zároveň potřebujete poradit, jak správně vyplnit daňové přiznání, veškeré formuláře, kalkulačky k výpočtu daně a další užitečné informace naleznete zde.

Chcete zjistit více o bezstarostném pronájmu?

Nechejte nám na sebe kontakt a my se vám do 24 hodin ozveme. Rádi s vámi probereme vaše potřeby a představíme výhody naší služby.

Děkujeme za zájem

Jednou za dva týdny si rozšíříte obzory v oblasti pronajímání.

Vyplnit další email

Něco se pokazilo

Zkuste prosím formulář odeslat znovu. Pokud chyba přetrvává, kontaktujte nás přímo.

Pronajímáte za správnou cenu?

Zdarma a nezávazně vám spočítáme optimální výši nájemného.

Chcete pronajímat bez starostí a bez rizika?

O váš pronájem se postaráme od A do Z.

What’s a Rich Text element?

The rich text element allows you to create and format headings, paragraphs, blockquotes, images, and video all in one place instead of having to add and format them individually. Just double-click and easily create content.

Static and dynamic content editing

A rich text element can be used with static or dynamic content. For static content, just drop it into any page and begin editing. For dynamic content, add a rich text field to any collection and then connect a rich text element to that field in the settings panel. Voila!

How to customize formatting for each rich text

Headings, paragraphs, blockquotes, figures, images, and figure captions can all be styled after a class is added to the rich text element using the "When inside of" nested selector system.

Tipy, rady a novinky

Za roky strávené ve světě nájemního bydlení jsme nasbírali spoustu zkušeností, o které se s vámi chceme podělit. Zároveň bedlivě sledujeme vývoj na trhu, abyste vy nemuseli. Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a každý měsíc si rozšíříte obzory v oblasti pronajímání.

Děkujeme za váš zájem

Jednou za dva týdny si rozšíříte obzory v oblasti pronajímání.

Přihlásit další email

Něco se pokazilo

Zkuste prosím formulář odeslat znovu. Pokud chyba přetrvává, kontaktujte nás přímo.