Pomocnou ruku umíme podat i bez doteku

Zavázali jsme se, že budeme z pronajímání dělat bezstarostnou záležitost, a svému slibu chceme dostát i v této nelehké situaci. Naším cílem je najít ty nejvhodnější způsoby, jak být v této chvíli nápomocni majitelům, podnájemníkům a zájemcům o bydlení. Proto podnikáme konkrétní kroky a opatření, abyste díky Ideálnímu nájemci i nadále pronajímali a bydleli nejen pohodově, ale také bezpečně a zodpovědně.

Posílili jsme oddělení klientské podpory

Zavedli jsme ochranné pomůcky a bezpečnostní procesy

Prohlídku bytu zařídíme virtuálně přes videohovor

Potřebné dokumenty podepíšeme elektronicky

Díky klientské zóně máte o bytě stále přehled

klíče

Byty umíme převzít i bezkontaktně

Pečujeme o vás i vaši nemovitost

kufry

Hledám byt, zn. bezpečně

I v současné situaci se může stát, že se z jakéhokoliv důvodu potřebuje přestěhovat. Děláme tedy vše pro to, abychom vám hledání nového bydlení usnadnili:

 • prohlídku bytu si zarezervujete online
 • virtuální prohlídku můžete absolvovat přes videohovor
 • v případě osobní prohlídky používáme ochranné pomůcky a dodržujeme bezpečnostní procesy
 • potřebné dokumenty podepíšeme elektronicky

Služby pro podnájemníky

Klidné bydlení umíme zajistit i v této nelehké situaci, a to pro všechny stávající i nové podnájemníky. Jednáme proaktivně a zavedli jsme následující opatření:

 • pro vaše pohodlí jsme rozšířili řady a pracovní dobu klientské podpory
 • všechny týmy v terénu jsou vybaveny ochrannými pomůckami
 • omezili jsme kontroly na bytech a soustředíme se na neodkladné opravy
 • díky klientské zóně máte o svém bytě stále přehled
podání ruky

Jistota a úleva pro majitele

Dlouhodobé pronájmy jsou odpovědí na nejistotu i potřeby dnešní doby. Majitelům proto pomáháme s bezstarostným, bezpečným a zodpovědným pronájmem jejich nemovitosti:

 • váš byt umíme nacenit na dálku a po domluvě dokonce i bezkontaktně převzít
 • v případě osobní schůzky respektujeme veškerá bezpečnostní opatření, ochranné pomůcky jsou samozřejmostí
 • posílili jsme oddělení klientské podpory
 • potřebné dokumenty podepíšeme elektronicky

Časté otázky v současné situaci

Ano. Na základě právního posudku, který jsme si nechali vypracovat, nynější situace nijak nebrání tomu, aby zájemci o bydlení absolvovali prohlídky bytů, aby majitelé nabízeli své nemovitosti k pronájmu, a aby se realitní zprostředkovatelé těchto prohlídek účastnili. Samozřejmě pouze za předpokladu, že všechny strany při osobním setkání striktně dodržují předepsaná bezpečnostní opatření.
Ano. Opatření proti šíření koronaviru lidem neupírají základní lidská práva, mezi která patří i bydlení a jeho obstarávání. Realitní zprostředkování navíc není v rámci vládních opatření zakázáno, tudíž není zakázáno ani využívání této činnosti ostatními osobami. Všichni účastníci schůzek či prohlídek nemovitostí musí dodržovat nařízení týkající se ochranných pomůcek a odstupu od ostatních osob.
Ano, pokud to tak preferujete. V Ideálním nájemci si prohlídku bytu si zarezervujete online a následně ji můžete absolvovat buď osobně nebo virtuálně – aktuální nabídku bytů najdete zde. Pokud se rozhodnete pro virtuální prohlídku s průvodcem, vše zvládneme prostřednictvím videohovoru z pohodlí vašeho domova. Potřebné dokumenty si vzájemně podepíšeme elektronicky.
Pokud preferujete osobní schůzku, jsme připraveni. Naši obchodní zástupci i specialisté péče o byty jsou vybaveni rouškami, jednorázovými rukavicemi a sanitizéry. Před i po setkání s klienty si dezinfikují ruce i vybavení, a pokud to podmínky dovolí, na schůzku dorazí bez použití hromadné dopravy.

Chrání tak nejen sebe, ale zejména vás. Myslete proto prosím i na jejich zdraví a bezpečnost – vždy používejte roušku a udržujte odstup 2 metry po celou dobu setkání, děkujeme.
Přísná hygienická opatření jsou v boji proti koronaviru nezbytná. V Ideálním nájemci byt před nastěhováním nových podnájemníků řádně uklidíme, vydezinfikujeme a zároveň necháme prázdný alespoň 72 hodin. Děláme tedy maximum pro to, abychom případnému šíření nemoci zabránili.
V rámci preventivních opatření jsme dočasně pozastavili kontroly na bytech, a to minimálně po dobu trvání nouzového stavu. Zároveň se v tuto chvíli zaměřujeme především na řešení naléhavých a neodkladných oprav – děkujeme vám za pochopení a kooperaci.

Naši specialisté péče o byty jsou vybaveni rouškami, jednorázovými rukavicemi a sanitizéry. Když to podmínky dovolí, na schůzku dorazí bez použití hromadné dopravy. Pokud se k vám chystá náš specialista péče o byty či smluvený opravář, použijte prosím roušku a udržujte odstup 2 metry po celou dobu setkání.
Krize různého typu lidstvo obvykle nutí inovovat a posouvat hranice, a nejinak je tomu i tentokrát. Ačkoli jsme k tomu měli již dobře nakročeno, služby Ideálního nájemce jsme během krátké doby dále zdigitalizovali tak, aby klientům a zájemcům o bydlení stačil k vyřízení všech záležitostí jen počítač nebo chytrý telefon.

Spustili jsme elektronické podpisy dokumentů a pro zájemce o bydlení nabízíme virtuální prohlídky bytů prostřednictvím videohovoru, které mohou absolvovat z pohodlí a bezpečí svého domova. Poradíme si i s bezkontaktním předáním bytu, a to díky precizní fotodokumentaci, videím a podrobnému předávacímu protokolu.

Bezkontaktně zvládáme i pravidelné kontroly na bytech – ačkoli ty jsme od vyhlášení nouzového stavu dočasně pozastavili, abychom maximálně podpořili vládní opatření, která se šíření koronaviru snaží zabránit. Precizní fotodokumentaci však provádíme i v tomto případě a výsledný fotoreport si majitel může prohlédnout v online klientské zóně Můj Ideální nájemce.
Rozhodně. Jako první ale volejte na linku 1212, kde je nutné tuto informaci předat MZČR. Na lince vám dají instrukce, jak dále postupovat. V každém případě je potřeba informovat i majitele bytu, aby byl s nastalou situací obeznámen a mohl se připravit na změny či karanténní opatření. Pokud bydlíte s Ideálním nájemce, informujte prosím neprodleně naši klientskou podporu.
Nařízenou karanténu je nutné dodržet a není tedy možné karanténní oblast opustit. Základem úspěchu je včasná komunikace. V prvé řade tedy doporučujeme kontaktovat majitele a pokusit se domluvit prodloužení současného nájmu. Pokud bydlíte s Ideálním nájemcem, informujte prosím neprodleně naši klientskou podporu, jistě společně najdeme vhodné řešení.
Možná se k vám doneslo, že vláda schválila zákon, podle kterého nesmí nájemník dostat výpověď z bytu, pokud kvůli dopadům šíření nemoci COVID-19 není schopen hradit nájemné. To je sice pravda, ale je potřeba osvětlit několik důležitých podmínek.

Odklad se vztahuje pouze na platby nájemného do 30. září 2020 a nájemník bude mít povinnost vzniknuvší dluh uhradit do konce roku 2020. Od října už tedy žádné úlevy pro nájemníky neplatí. Zároveň musí nájemník prokazatelně doložit, že jeho neschopnost platit nájem plyne skutečně z mimořádných opatření proti koronaviru. Nadále pro něj však platí povinnost hradit zálohové platby na služby spojené s užíváním bytu. Podrobnější informace můžete najít v našem právním rozboru.

Pokud se do takové tíživé situace dostanete, kontaktujte prosím co nejdříve majitele bytu a zkuste se domluvit na dalším postupu. Pokud bydlíte s Ideálním nájemcem, kontaktujte prosím co nejdříve naši klientskou podporu ohledně možných řešení této situace.
Je zřejmé, že koronavirová krize mění český realitní trh. Otázkou je, jak moc a na jak dlouho. Rozbor situace a další prognózy jsme pro vás zpracovali v tomto článku.
Náš komentář k situaci na trhu a doporučení pro majitele i zájemce o bydlení můžete najít v tomto článku.

Ve stručnosti se dá říct, že krátkodobé pronájmy typu Airbnb přišly o poptávku, vláda navíc krátkodobé ubytování dočasně zakázala. Pokud současná situace nebo její následky přetrvají, je pravděpodobné, že mnoho majitelů bude nuceno takové byty buď prodat, nebo je nabídnout k dlouhodobému pronájmu – obzvlášť pokud jsou zatíženy hypotékou.

Zájemci o dlouhodobé bydlení by měli být v následujícím období obezřetní, obzvláště pokud narazí na až podezřele výhodné nabídky bytů v centru města. Doporučujeme smlouvu uzavírat minimálně na rok a pečlivě si prostudovat smluvní podmínky, především články související s možností výpovědi smlouvy ze strany vlastníka bytu.

My věříme, že dlouhodobé pronájmy jsou odpovědí na nejistotu i na potřeby dnešní doby. V dlouhodobém pronajímání spatřujeme spoustu výhod jak pro majitele tak pro ekosystém trhu jako takový: stabilitu, dlouhodobou udržitelnost a v neposlední řadě i nižší náklady na údržbu.
 Zajímá vás něco dalšího? Neváhejte nás kontaktovat.