HomeBlogJak pronajímat byt

Neplatící nájemník vás může připravit až o 7 nájmů

Ověřeno právníky

Zpožděné platby, ticho po výzvách a rostoucí ztráty. Neplacení nájemného není nic ojedinělého. Prodlení v platbě mělo někdy až 30 % nájemníků. Když nájemník přestane platit úplně, může se situace rychle proměnit v právní i finanční maraton. Jaká hrozí rizika, jak celý proces probíhá a co můžete udělat, abyste se problémům vyhnuli?

Sundejte růžové brýle. Když nájemník neplatí, nastávají opravdové starosti.

V platbě mělo někdy prodlení až 30 % nájemníků. To není malé číslo. Do toho si připočtěte fakt, že každý dvanáctý člověk v Česku čelí exekuci, a zdaleka ne pouze jedné. Průměrný dlužník má těchto exekucí až pět. (zdroj)

Když budete patřit mezi ty šťastnější, neplatič vás může připravit průměrně o 7 nájmů. Většina dlužníků ale svůj dluh nesplatí nikdy a takové vystěhování neplatiče může trvat i déle než rok a půl. 

Není to jen o penězích. Je to o stresu, právních kličkách a dlouhodobé nejistotě.

  1. Váš byt v cizích rukou bez souhlasu nájemníka do bytu nesmíte. Výjimkou jsou jen případy jako oprava, údržba nebo hrozící škoda. Podmínky pro kontroly bytu je ideální nastavit ve smlouvě. Ani když nájemník neplatí, nemáte kontrolu nad tím, co se uvnitř děje. Zároveň byt nemůžete využít pro sebe ani ho nabídnout rodině. Výpověď z důvodu potřeby bytu pro příbuzného je sice možná, ale jen za určitých zákonných podmínek. V takových kleštích vás může neplatič držet měsíce, někdy i roky.
  2. Přijdete o příjem, se kterým počítáte nemusíte dostat zaplaceno několik měsíců, možná i let. Během této doby přicházíte o příjem, na kterém můžete být závislí, například kvůli splátkám hypotéky či jiným finančním závazkům.
  3. Problémy se sousedy i státními orgány pokud je neplatič konfliktní a nepřizpůsobivý, k finančním starostem se může přidat také řešení stížností od sousedů, komunikace s policií nebo jednání s úřady.
  4. Ztrácíte příjem a přibývají náklady mezitím, co přicházíte o peníze za nájem, čekají vás náklady na soudy, opravy škod v bytě či domě a často i jednání s úřady a právníky. Peníze od nájemníka navíc v budoucnu nemusíte dostat zpět.

V Ideálním nájemci neplatičům předcházímenaše podnájemníky pečlivě prověřujeme. Máme vlastní právní oddělení, kde naši zkušení právníci sestavují neprůstřelné smlouvy.

Neplatící nájemník vás může připravit až o 7 nájmů: Zpožděné platby, ticho po výzvách a rostoucí ztráty. Neplacení nájemného není nic ojedinělého. Prodlení v platbě mělo někdy až 30 % nájemníků. Když nájemník přestane platit úplně, může se situace rychle proměnit v právní i finanční maraton. Jaká hrozí rizika, jak celý proces probíhá a co můžete udělat, abyste se problémům vyhnuli?

Co dělat, když nájemník neplatí nájem?

Počkejte 2 pracovní dny, abyste vyloučili zdržení z důvodu bankovního převodu. Pokud platba ani po 2 dnech nepřijde, kontaktujte svého nájemníka a zjistěte, zda o situaci ví, a jak ji hodlá napravit. U dalších kroků pak záleží, zda nájemník komunikuje, nebo ne.

Nájemník neplatí a nekomunikuje

  • Prověřte jeho finanční situaci, jako jsou exekuce a insolvence nebo adresa trvalého pobytu. S tímto vám může pomoci nástroj prověření rizikovosti nájemníka.
  • Zašlete výzvu k úhradě (tzv. vytýkací dopis). Pošlete ho tak, abyste mohli prokázat doručení, např. datovou schránkou.
  • Pokud zjistíte, že má nájemník exekuce, nekomunikuje a má úřední adresu, je na místě začít řešit výpověď nájemní smlouvy.

Nájemník komunikuje

  • Veškerou komunikaci nyní udržujte písemně.
  • Prověřte jeho finanční situaci v exekučních a insolvenčních rejstřících. Doporučujeme využít prověření rizikovosti osob, které prověří bonitu a spolehlivost daného člověka.
  • Pokud se ukáže, že jde o jednorázové zpoždění a nehrozí opakování, můžete dát nájemníkovi šanci. V opačném případě zvažte ukončení nájmu.

Jak je dlouhý boj s neplatičem nájemného?

1. – 2. měsíc – první nezaplacený nájem, výmluvy a zhoršená komunikace

„Poslal jsem to, muselo se to někde zdržet.“ „Mám nějaké problémy v práci, přijde to příští týden.“ … Tím problémy teprve začínají. Nájemník postupně přestává komunikovat, nebere telefon, neodpovídá na zprávy a v bytě je nepravidelně, někdy vůbec.

3. – 4. měsíc – snaha o domluvu, výpověď smlouvy

V tuto chvíli už zvažujete výpověď. Ale…

  • musíte mít důkaz, že nájemník neplatí nájem
  • výpověď z nájmu musí být formálně správně a s výpovědní lhůtou
  • nájemník může výpověď napadnout a celý proces zdržet

5. – 7. měsíc – nájemník stále neodchází a vy to nemůžete ovlivnit

I když máte podanou výpověď z nájmu, byt vám nájemník nemusí vrátit a stále v něm může pobývat. Napadlo by vás, že můžete přece nějak zakročit, jenže…

  • nájemníka nesmíte vystěhovat násilím (nelegální)
  • nesmíte měnit zámky (porušení zákona)
  • nesmíte odstřihnout energie (můžete být pokutováni)

8. – 12. měsíc – žaloba o vyklizení

Jediná legální cesta, kterou se můžete vydat je podání žaloby k soudu. Ta může trvat měsíce až rok a po pravomocném rozhodnutí následuje další lhůta na vystěhování.

13. – 18. měsíc – nájemník neodchází dobrovolně, na řadu přichází exekuce

Pokud nájemník dobrovolně neodejde, může být vystěhován až v rámci exekučního řízení na základě pravomocného rozhodnutí soudu o vyklizení. Jenže i samotná exekuce má svá pravidla a lhůty. Exekutor musí být soudem pověřen, dlužníkovi se poskytuje lhůta k dobrovolnému plnění, mohou se objevit právní obstrukce. Výsledek? Další měsíce zdržení, bez nájmu a s nejistotou, zda své peníze někdy uvidíte zpátky.

Chcete zjistit více o bezstarostném pronájmu?

Nechejte nám na sebe kontakt a my se vám do 24 hodin ozveme. Rádi s vámi probereme vaše potřeby a představíme výhody naší služby.

Děkujeme za zájem

Jednou za dva týdny si rozšíříte obzory v oblasti pronajímání.

Vyplnit další email

Něco se pokazilo

Zkuste prosím formulář odeslat znovu. Pokud chyba přetrvává, kontaktujte naši podporu.

Pronajímáte za správnou cenu?

Zdarma a nezávazně vám spočítáme optimální výši nájemného.

Chcete pronajímat bez starostí a bez rizika?

O váš pronájem se postaráme od A do Z.

Jak mohu vypovědět nájemní smlouvu?

Výpověď nájemní smlouvy je prvním krokem k tomu, jak se zbavit problémového nájemníka. Kdy můžete vypovědět nájemní smlouvu?

Okamžitá výpověď – bez výpovědní doby

Lze využít zejména v těchto případech‍:

  • neplacení nájmu a nákladů na služby po dobu alespoň tří měsíců
  • poškozování bytu závažným nebo nenapravitelným způsobem
  • způsobování jinak závažných škod nebo obtíží pronajímateli nebo osobám, které v domě bydlí
  • užívání bytu neoprávněně jiným způsobem nebo k jinému účelu, než bylo sjednáno

Výpovědní doba 3 měsíce

Lze využít zejména v těchto případech‍:

  • absence souhlasu pronajímatele s podnájmem - nájemce dá celý byt do dalšího podnájmu jiné osobě, aniž v bytě sám trvale bydlí, a aniž by si opatřil souhlas pronajímatele
  • dluh na nájemném a na službách za dobu kratší než tři měsíce
  • nájemce je odsouzen pro úmyslný trestný čin spáchaný na pronajímateli, členu jeho domácnosti nebo na osobě, která bydlí v domě, kde je nájemcův byt, nebo proti cizímu majetku, který se v tomto domě nachází
  • jiný, obdobně závažný důvod pro vypovězení nájmu (např. nájemce sbírá odpadky, které nesnesitelně zapáchají či hrozí požár)

{{vzory_smluv_grid}}

Co může mít vliv na to, že nájemník přestane platit? Na co se připravit?

Dlouhodobě se problémy s neplatiči objevují zhruba u 2-3 % nájemních vztahů (zdroj)Na tento vývoj má největší vliv celková ekonomická situace, jako je například rostoucí inflace či zvýšení cen energií. Vedle toho sledujeme ale také sezónní výkyvy:

  • Léto Část nájemníků raději investuje peníze do dovolené či výletů
  • Vánoční období – Mnozí přecení svůj rozpočet kvůli dražším dárkům pod stromeček
  • Začátek v pronájmu krátce po nastěhování se může ukázat, že nájemník nemá dobře spočítané výdaje
  • Potenciální ztráta příjmu – např. konec zkušební doby v práci, náhlé propuštění nebo snížení pracovního úvazku
Základy prevence před neplatícím nájemníkemZačněte ideálně už před samotným výběrem nájemníka. Zájemce si vždy důkladně prověřujte, ideálně nejen v rámci exekucí a insolvencí, ale také v dalších registrech. Sestavte kvalitní nájemní smlouvu, která vás pevně ochrání v případě problémů. A pokud chcete mít vše pod kontrolou i po nastěhování, pomůže vám chytrá aplikace Houmy, která automaticky hlídá platby, a to zcela zdarma.

Základy prevence před neplatícím nájemníkem

Začněte ideálně už před samotným výběrem nájemníka. Zájemce si vždy důkladně prověřujte, ideálně nejen v rámci exekucí a insolvencí, ale také v dalších registrech. Sestavte kvalitní nájemní smlouvu, která vás pevně ochrání v případě problémů. A pokud chcete mít vše pod kontrolou i po nastěhování, pomůže vám chytrá aplikace Houmy, která automaticky hlídá platby, a to zcela zdarma.

Nejčastější dotazy ohledně neplatičů nájmu

  1. Vypověděl jsem nájemní smlouvu. A co dál?

Sice jste nájemní smlouvu vypověděli, ale to neznamená, že si neplatící nájemník, zvláště pak chronický neplatič, hned sbalí své věci a byt opustí. Ten pravý boj vás teprve čeká. Z vaší strany však musí být všechny kroky legální, takže k výměně zámků, odpojení elektřiny a teplé vody se nesnižujte.

  1. Co když nájemník podá námitky vůči výpovědi z bytu?

Pokud jste nájemníkovi dali okamžitou výpověď nájemní smlouvy, jeho prvním krokem může být podání námitky a žádost o přezkoumání soudem. Na podání námitky má nájemník 2 měsíce. Do té doby ji musí doručit soudu, a to i v případě, pokud se jednalo o okamžitou výpověď. Následně záleží na postupu soudu, který sice nemá stanovenou pevnou lhůtu na rozhodnutí, ale měl by jednat bez zbytečných průtahů. Pokud řízení trvá příliš dlouho, existují i nástroje, jak ho urychlit, například žádost o určení lhůty k provedení úkonu.

  1. Jak podat žalobu na vyklizení bytu?

Pokud nájemník byt po výpovědi neopustí, můžete podat žalobu o vyklizení. U soudu musíte doložit, že nájem skončil a byt nebyl předán. V případě vyhovujícího rozhodnutí má nájemník povinnost byt opustit – obvykle do 15 dnů ode dne nabytí právní moci rozhodnutí. Do té doby ale může dál bydlet a vymáhání nájemného (respektive nároku na vydání bezdůvodného obohacení) je složité.

  1. Jak probíhá exekuce vyklizením?

Rozhodnutí soudu slouží následně jako exekuční titul, na jehož základě může exekutor jednat. Nejprve pošle výzvu k dobrovolnému opuštění bytu (lhůta 30 dní). Pokud nájemník neopustí byt dobrovolně, určí termín vyklizení – minimálně 15 dní předem. Celý proces trvá zpravidla několik měsíců a často probíhá za asistence policie.

  1. Jak se definuje neplatič nájemného?

Za neplatiče se považuje nájemník s dluhem vyšším než 1 000 Kč, který není uhrazen více než 30 dní. (zdroj) Jedná se o nájemníka, který se úmyslně vyhýbá platbě za nájem a zneužívá situace i legálních procesů, aby mohl co nejdelší dobu využívat pronajímanou nemovitost zdarma.

Chci pronajímat bez rizika

Zadejte prosím funkční emailovou adresu.
Thank you! Your submission has been received!
Jejda. Něco se pokazilo. Prosím, zkuste znovu vyplnit formulář.

Něco se pokazilo

Zkuste prosím formulář odeslat znovu. Pokud chyba přetrvává, kontaktujte naši podporu.

Děkujeme, do 48 hodin se vám ozve náš specialista.