Všechny články

Co dělat s neplatícím nájemníkem v bytě?

8.4.2019
 | 
Jak pronajímat byt

Pronajímáte byt a potýkáte se s neplatícím nájemníkem? S tímto problémem se setkává přibližně 20 % pronajímatelů. Vymáhání škody či vystěhování je však problematické, často zabere měsíce soudních tahanic a vy přijdete o spoustu peněz.

Jak postupovat, když už neplatiče v bytě máte

Mezi nešťastnou pětinu pronajímatelů se můžete dostat snadno. Důležitá je sice prevence a správný výběr nájemníka, ale když už v bytě neplatič bydlí, situaci je třeba řešit. Neplatiči jsou ale různí a ne všechny situace jdou až do extrému s vymáháním nájemného či nedobrovolným vystěhováním - i když ani ty nejsou výjimečné.

Když nájemník neplatí krátkodobě nebo platí pozdě

Opoždění platby nájemného může mít několik důvodů - buď nájemník žije “z ruky do huby” a čeká na příjem, platbu jednoduše odkládá nebo prostě zkouší. Na takové zpravidla zabírá upomínka a upozornění na možné následky neplacení. Důležité je platby pravidelně kontrolovat a nájemníka upomínat, jakmile přestanete, často na to začne hřešit.

Jak to řešíme v Ideálním nájemci:

Pokud neobdržíme platbu včas, posíláme nájemci e-mail, ve kterém jej žádáme o úhradu do tří pracovních dní a upozorňujeme na možnost ukončení smlouvy, vystěhování, nutnost hradit smluvní pokutu a veškeré další náklady s tím spojené. Zároveň však píšeme, že věříme, že se jedná pouze o opomenutí a ke zmíněným možnostem nedojde. 95 % nájemníků nejen že zaplatí do tří dnů, ale většina se dokonce podruhé neopozdí.

Chcete zjistit více o bezstarostném pronájmu?

Nechejte nám na sebe kontakt a my se vám do 24 hodin ozveme. Rádi s vámi probereme vaše potřeby a představíme výhody naší služby.

Děkujeme za zájem

Jednou za dva týdny si rozšíříte obzory v oblasti pronajímání.

Vyplnit další email

Něco se pokazilo

Zkuste prosím formulář odeslat znovu. Pokud chyba přetrvává, kontaktujte nás přímo.

Pronajímáte za správnou cenu?

Zdarma a nezávazně vám spočítáme optimální výši nájemného.

Chcete pronajímat bez starostí a bez rizika?

O váš pronájem se postaráme od A do Z.

Když nájemník neplatí dlouhodobě

Nájemníkovi se může stát nějaká čára přes rozpočet, např. přijde o práci, a přestane nájemné platit více měsíců po sobě. Existují však i “neplatící nomádi” - nájemníci, kteří neplatí prvoplánově, vždy se nechají vystěhovat a pak jdou bydlet a neplatit o dům dál.

Neplacení nájemného tři měsíce po sobě je považováno za hrubé porušení nájemní smlouvy. Výpovědní lhůta už potom není tříměsíční a výpověď můžete podat okamžitě, i tak ale o tři měsíce nájemného přijdete.

Jak poznáte neplatícího nomáda

U notorického neplatiče se dá předpokládat, že už bude mít na krku pár dluhů či exekucí. To snadno zjistíte ve veřejných registrech. Také se potenciálního nájemníka zeptejte na financování nájmu.

Vymáhání dlužného nájemného

Jeden měsíc vám zpravidla pokryje kauce (jistota), kterou vám nájemník skládá na začátku. Dále dlužníka informujete o jeho závazku, a pokud nezaplatí, následuje předžalobní výzva. Tu ale, stejně jako případné následující právní kroky, svěřte právníkům. Počítejte ale s tím, že pokud budete dlužné nájemné vymáhat soudně, může se celá záležitost táhnout několik měsíců až let.

Mějte kvalitní nájemní smlouvu

Pokud máte “děravou” nájemní smlouvu nebo ji nedejbože nemáte vůbec, nic si na neplatičovi nevezmete. Proto smlouvu vždy konzultujte s právníkem, než ji podepíšete. Hlavně nepoužívejte vzory smluv z internetu.

Jak dlužníka vystěhovat

Jakmile uběhne tříměsíční výpovědní lhůta, nájemník by měl byt opustit. Co ale dělat, když neodchází? Buď můžete přijít s policií, protože nájemník už nemá právo byt užívat, a je tam bez právního titulu (smlouvy). Nemůžete jej ovšem ani s pomocí policie vystěhovat násilně, takže když jde situace do extrému, lze ji řešit soudní cestou a v rámci předběžného opatření žádat vyklizení. To jsou ovšem krajní řešení, která určitě konzultujte s právníkem. Nejlepší je vyřešit vše po dobrém a pokud neplatič nekomunikuje, zkuste to třeba přes jeho partnera/partnerku či rodinu.

Co když je nájemník v těžké životní situaci

Je váš neplatící nájemník maminka s dětmi, kterou nechcete vyhodit na ulici, člověk, který přišel o práci, či nemocný senior? V těchto situacích váháte, co dělat - na jednu stranu přicházíte o peníze, na druhou nechcete způsobit další potíže. Zkuste nájemníka propojit s institucí či organizací, která mu pomůže, a pak postupujte standardně.

Jak to řeší Ideální nájemce.cz

V Ideálním nájemci především neplatičům předcházíme - naše podnájemníky si pečlivě prověřujeme, navíc máme vlastní právní oddělení, kde naši zkušení právníci sestavují neprůstřelné smlouvy. Naše výhoda je, že byty pronajímáme jako společnost, takže fungujeme na podnájemní smlouvě, která je vůči nájemníkům oproti smlouvě nájemní méně shovívavá.

Neřešte už nikdy neplatícího nájemníka

Pronajměte svůj byt Ideálnímu nájemci, budete mít 100% jistotu, že vám peníze za pronájem budou chodit každý měsíc včas. Dokonce i v případě, že v bytě zrovna nikdo nebude bydlet. Nebudete muset už nikdy řešit problém s neplatícím nájemníkem.

Tipy, rady a novinky

Za roky strávené ve světě nájemního bydlení jsme nasbírali spoustu zkušeností, o které se s vámi chceme podělit. Zároveň bedlivě sledujeme vývoj na trhu, abyste vy nemuseli. Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a každý měsíc si rozšíříte obzory v oblasti pronajímání.

Děkujeme za váš zájem

Jednou za dva týdny si rozšíříte obzory v oblasti pronajímání.

Přihlásit další email

Něco se pokazilo

Zkuste prosím formulář odeslat znovu. Pokud chyba přetrvává, kontaktujte nás přímo.