Dochází tedy ke zvýšení nájmů o inflaci?
Ceny nájmů bytů od léta 2024 opět vzrostly a v republikovém průměru přesahují 300 Kč za metr čtvereční. Tento růst se týkal všech typů bytů, ale nejvýraznější byl u bytů menších dispozic. Predikce trhu jsou navíc takové, že tento trend bude v budoucnu pokračovat.
Pozitivní je sice nižší míra inflace, která oproti 17,5 % v lednu 2023 klesla v srpnu 2024 na 2,6 %. Celková inflace se nicméně počítá na bázi typického spotřebního koše, který zahrnuje širokou škálu zboží a služeb. V rámci segmentu bydlení však ceny stále rostou.
Když se podíváme na naše unikátní data, meziroční srovnání ukazuje nárůst cen nájemního bydlení ve velkých městech mezi 3 až 12 %. I přes tento nárůst je nájemní bydlení stále finančně dostupnější než vlastnictví nemovitosti skrz hypotéku.
Kromě obecné inflace má na zdražování nájemního bydlení vliv také nedostatek bytů ve velkých městech, zdražování energií a služeb. Růst cen nájmů tedy překonává samotnou inflaci.
Zdroj: Statistiky společnosti UlovDomov.cz na základě mediánů cen
Majitelé bytů by se měli před inflací chránit
Nejsnazší cestou ochrany je tzv. inflační doložka, která umožňuje navyšovat nájemné právě v souladu s mírou inflace. Záleží však na majiteli, jestli ji do smlouvy začlení či nikoliv.
Inflační doložka, která sleduje míru obecné inflace ale není pro pronajímatele vždy výhodná. Hlavně v době, jako teď, kdy nájmy rostou rychlostí, která překonává míru obecné inflace. Řešením v tomto případě může být nájemné zvyšovat i fixním procentem ročně, případně zvolit jiný směrodatný ukazatel inflace, nebo prostřednictvím opakovaného uzavírání smluv na dobu určitou. Mapujte si ceny nájmů v okolí vašeho bytu, ať svou nemovitost nenabízíte za neadekvátní cenu.
Zvýšení nájemného o inflaci: Jak by měla vypadat inflační doložka?
Aby byla inflační doložka považována za platnou, měla by vždy obsahovat následující tři body:
- Datum zvyšování ceny: K navýšení nájemného může dojít pouze ke stanovenému datu Datum si obě strany stanoví po vzájemné dohodě, typicky to bývá den výročí smlouvy nebo například 1. ledna. Pokud se ale rozhodnete pro jiné datum a druhá strana bude souhlasit, pak je to v pořádku.
- Proces zvyšování ceny: Procesem je myšlen způsob, jakým se bude nájemné navyšovat. Zda automaticky v dané datum, nebo majitel bytu musí nájemce o změně informovat (písemně), načež teprve vejde v platnost.
- Směrodatný inflační ukazatel: Míru navýšení si majitel ani nájemce nestanovují sami. Vždy musí být podložena inflačním ukazatelem. A jelikož jich existuje více, musí být v inflační doložce jasně dáno, který ukazatel bude pro danou smlouvu určující. Nejčastěji se používá index spotřebitelských cen od Českého statistického úřadu nebo od Eurostatu.
Tip:
Věděli jste, že zákonný limit na zvýšení nájemného, který stanovuje maximálně 20 % za poslední 3 roky, se netýká inflační doložky? V některých případech tedy může navýšení přesáhnout 20 %, například:
- Pokud ve smlouvě figuruje inflační doložka, která se odkazuje na vyšší míru inflace podle indexu spotřebitelských cen.
- Pokud nájemné nebylo zvyšováno několik let a aktuální přizpůsobení zahrnuje i inflační nárůst za delší období.
- Když pronajímatel navýší nájem v kombinaci s jinými ustanoveními smlouvy, například úpravou za energie nebo údržbu.
Proto je vždy důležité důkladně číst smlouvu a domluvit se na jasných pravidlech zvyšování ceny.
Tipy a novinky na e‑mail
Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a každý měsíc si rozšíříte obzory v oblasti pronajímání.
Děkujeme za váš zájem
Jednou za dva týdny si rozšíříte obzory v oblasti pronajímání.
Přihlásit další emailNěco se pokazilo
Zkuste prosím formulář odeslat znovu. Pokud chyba přetrvává, kontaktujte naši podporu.
Chcete zjistit více o bezstarostném pronájmu?
Nechejte nám na sebe kontakt a my se vám do 24 hodin ozveme. Rádi s vámi probereme vaše potřeby a představíme výhody naší služby.
Něco se pokazilo
Zkuste prosím formulář odeslat znovu. Pokud chyba přetrvává, kontaktujte naši podporu.
Pronajímáte za správnou cenu?
Zdarma a nezávazně vám spočítáme optimální výši nájemného.
Stačí průměrná mzda na průměrné bydlení?
Mnozí pronajímatelé se obávají, že kvůli rostoucím cenám zboží a energií budou muset přistoupit ke snižování nájemného ve svých bytech. Mzdy v ČR za poslední rok sice také vzrostly, ale stále ne tolik jako ceny nájemného. Náklady na bydlení se však v různých lokalitách výrazně liší. Zatímco v některých menších městech mohou být relativně dostupné, v Praze a dalších velkých městech mohou představovat významnou část průměrného čistého příjmu – v některých případech až 60 %.
V naší analýze jsme se proto zaměřili nejen na náklady spojené s nájmem bytu o velikosti 2+kk ve vybraných krajských městech, ale také na výši měsíční splátky hypotéky na takový byt. Závěrem pak naleznete přehlednou tabulku s indexem hypoték, která vám umožní srovnat jednotlivé lokality.
Příklad: Brno
V Brně je průměrná cena nájemného v takovém bytě na úrovni 18 000 Kč měsíčně plus asi 2 500 korun na zálohách na plyn a elektřinu. Celkové měsíční náklady na bydlení jsou tedy 20 500 Kč.
Průměrný čistý měsíční příjem v Jihomoravském kraji je 35 247 Kč. To znamená, že náklady na bydlení ukrojí z průměrného čistého příjmu 58,2 %. V případě 90% hypotéky se sazbou 5,6 % ročně na 30 let by měsíční splátka za srovnatelný byt činila 32 525 Kč.
✅ Nájemní bydlení je v Brně dostupné i pro nezadané průměrné pracující.
Příklad: Ostrava
V Ostravě nájemník za byt 2+kk zaplatí průměrně 12 600 Kč. Náklady na energie jsou přibližně 2 500 Kč, což znamená, že celkové měsíční náklady na bydlení dosahují 15 100 Kč.
Průměrná čistá mzda v Moravskoslezském kraji je 32 723 Kč. Náklady na bydlení tedy tvoří 46,1 % měsíčního příjmu. Hypoteční splátka 90% hypotéky se sazbou 5,6 % ročně na 30 let za obdobný byt by činila 15 700 Kč měsíčně.
✅ Nájemní bydlení je v Ostravě dostupné i pro nezadané průměrné pracující.
Příklad: Praha
V Praze si nájemník za byt 2+kk zaplatí v průměru 22 000 Kč. K tomu je nutné připočítat zhruba 3 500 Kč za energie, což znamená celkové náklady na bydlení ve výši 25 500 Kč.
Průměrná čistá mzda v Praze činí 43 770 Kč, takže náklady na bydlení tvoří 58,3 % měsíčního příjmu.
V případě 90% hypotéky se sazbou 5,6 % ročně na 30 let by měsíční splátka za obdobný byt vycházela na 41 400 Kč, což je téměř 95 % průměrného měsíčního čistého příjmu.
✅ Nájemní bydlení je v Praze na hraně dostupnosti pro nezadané průměrné pracující, ale stále přijatelnější než hypotéka.
Zdroj: Medián ceny nájemního bydlení na základě dat UlovDomov.cz za 3Q 2024; cena za metr čtvereční na základě dat společnosti Valuo pro starší byty v dobrém stavu nebo po rekonstrukci, analýza hypotečního trhu k 1. prosinci 2024 zpracovaná společností Gepard Finance, počítáno pro hypotéku na 90 % LTV se splatností 30 let, fix na 5 let, úroková sazba 5,6, sazba nezohledňuje slevy za pojištění či domicilaci
S nájemným pomůže i stát
Růst cen nájemného překonal růst příjmů a mnozí lidé se tak obracejí na pomoc od státu. Díky tomu je tak nájemní bydlení v porovnání s vlastním bydlením pořízeným na hypotéku mnohem dostupnější.
Zvyšování nájemného je mnohem rozsáhlejší problematika. Víte, jak správně postupovat a za jakých podmínek můžete ke zvýšení přistoupit? Zvyšování nájemného je možné ošetřit několika způsoby. Pronajímatel a nájemce se mohou na pravidelném zvyšování domluvit již v nájemní smlouvě, růst nájemného může upravovat inflační doložka nebo může dojít k jednorázovému navýšení. Existuje také možnost dohody mezi nájemníkem a pronajímatelem. Všechny způsoby zvyšování nájemného ale mají svoje specifická pravidla – přečtěte si je v našem článku.
Nechce se vám pouštět se do diskuze o zvyšování nájemného na vlastní pěst? Zjistěte, jak vám Ideální nájemce zaručí tržní hodnotu nájemného za užívání vaší nemovitosti. ⤵️
{{konzultace_card}}