Zvýšení nájemného v kostce aneb na co nezapomenout
- Oznámení o zvýšení nájemného vždy vypracujte písemně.
- S nájemníkem komunikujte s předstihem a otevřeně, dejte mu čas a šanci na rozmyšlenou.
- Nejprve si udělejte průzkum trhu a v cenové mapě nájemného si zjistěte, za kolik se pronajímají podobné byty ve stejné lokalitě, abyste věděli, zda či jak vysoké navýšení je na místě.
- S Ideálním nájemcem nemusíte nic takového řešit, o vše se postaráme za vás.
Pravidla zvýšení nájmu určuje občanský zákoník
Problematiku zvyšování nájmu najdete v § 2248 a § 2249 zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku. Zvýšení nájmu může být sjednáno přímo ve smlouvě, ale dá se řešit také například tzv. inflační doložkou (formou ustanovení v nájemní smlouvě, které umožní zvyšovat nájemné v souladu s mírou inflace).
Zvýšení nájmu v nájemní smlouvě na dobu neurčitou
V případě nájemní smlouvy na dobu neurčitou je vhodné sjednat si podmínky zvyšování nájemného již v samotné nájemní smlouvě, a vyhnout se tak nepříjemným jednáním o zvyšování ceny nájmu.
Pokud si smluvní strany nedohodly způsoby zvyšování nájemného ve smlouvě, mohou tak učinit dodatkem k této smlouvě nebo návrhem na zvýšení podle zákona. V případě dodatku musí být doručen nájemci v písemné podobě a stvrzen podpisy obou stran. Až poté je zřejmé, že obě strany s principem zvyšování nájemného souhlasí a dodatek je mezi stranami platně sjednán.
O formě zvyšování nájemného návrhem pronajímatele pojednáváme v tomto článku níže.
{{naceneni_card}}
Zvýšení nájemného formou inflační doložky v nájemní smlouvě
Typicky si strany ujednají každoroční jednorázové navýšení nájemného určené pevnou částkou, procentuálně nebo např. výší inflace v tzv. inflační doložce. Inflační doložkou se rozumí ujednání mezi stranami, na jehož základě dochází ke každoročnímu zvyšování nájemného na základě inflace. Pro platnost doložky je zásadní, aby v ní bylo uvedeno, dle které inflace se řídí. Existuje mnoho indexů, které tento údaj zveřejňují, v České republice je to například Český statistický úřad.
Aby byla inflační doložka platná, musí obsahovat:
- datum, ke kterému dochází ke zvýšení ceny nájmu,
- konkretizaci procesu, jakým k navýšení dojde, tedy buď automaticky, nebo po ohlášení pronajímatelem,
- inflační ukazatel, podle kterého se změna ceny nájmu bude řídit.
Dále si strany určí, ke kterému datu bude ke zvýšení nájemného docházet. Cena nájemného se poté zvyšuje již automaticky a není nutné, aby byl nájemce pronajímatelem vyrozuměn. Avšak v rámci zachování dobrých vztahů doporučujeme nájemníka vždy před změnou informovat.
Věděli jste, že zákonný limit na zvýšení nájemného, který stanovuje maximálně 20 % za poslední 3 roky, se netýká inflační doložky? V některých případech tedy může navýšení přesáhnout 20 %, například:
- Pokud ve smlouvě figuruje inflační doložka, která se odkazuje na vyšší míru inflace podle indexu spotřebitelských cen.
- Pokud nájemné nebylo zvyšováno několik let a aktuální přizpůsobení zahrnuje i inflační nárůst za delší období.
- Když pronajímatel navýší nájem v kombinaci s jinými ustanoveními smlouvy, například úpravou za energie nebo údržbu.
Proto je vždy důležité důkladně číst smlouvu a domluvit se na jasných pravidlech zvyšování ceny.
Jak je to se smlouvami na dobu určitou?
U smluv uzavřených na dobu určitou, např. na jeden rok, je způsob navýšení nájemného pro pronajímatele jednodušší, neboť k němu mohou přistoupit v rámci uzavření nové či prodloužení stávající smlouvy. Pokud chce po uplynutí smlouvy nájemník v bytě bydlet i nadále, může majitel v nové smlouvě navrhnout vyšší nájemné a nájemník buď na zvýšení přistoupí, nebo se poohlédne po jiném bytě. Opět doporučujeme navýšení s nájemníkem předem projednat, ať ho nezaskočíte.
Tipy a novinky na e‑mail
Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a každý měsíc si rozšíříte obzory v oblasti pronajímání.
Děkujeme za váš zájem
Jednou za dva týdny si rozšíříte obzory v oblasti pronajímání.
Přihlásit další emailNěco se pokazilo
Zkuste prosím formulář odeslat znovu. Pokud chyba přetrvává, kontaktujte naši podporu.
Chcete zjistit více o bezstarostném pronájmu?
Nechejte nám na sebe kontakt a my se vám do 24 hodin ozveme. Rádi s vámi probereme vaše potřeby a představíme výhody naší služby.
Něco se pokazilo
Zkuste prosím formulář odeslat znovu. Pokud chyba přetrvává, kontaktujte naši podporu.
Pronajímáte za správnou cenu?
Zdarma a nezávazně vám spočítáme optimální výši nájemného.
Jak na zvýšení nájemného, pokud není ujednáno ve smlouvě
Výši nájemného lze zvýšit v průběhu trvání nájmu i za situace, že si strany nesjednaly podmínky a možnosti zvyšování nájmu v nájemní smlouvě či dodatkem. Ideálním způsobem, jak předejít případným sporům, je uzavření dohody o zvýšení nájemného. Avšak v takových situacích záleží zejména na dohodě mezi pronajímatelem a nájemcem a na tom, zda ten na dohodu přistoupí.
Oznámení o zvýšení nájemného
Pronajímatel má nárok na jednostranné zvýšení nájmu, musí však splnit zákonem stanovený postup. V první řadě je povinen doručit písemný návrh na zvýšení nájemného nájemníkovi.
- Jestliže se nájemce k návrhu ve lhůtě 2 měsíců od doručení návrhu nevyjádří, může se pronajímatel v této otázce obrátit na soud.
- Když nájemce návrh pronajímatele o zvýšení nájemného přijme, hradí zvýšené nájemné počínaje třetím kalendářním měsícem po doručení návrhu.
Je nutné uvést, že pronajímatel je oprávněn navrhnout zvýšení nájemného do výše srovnatelného nájemného v daném místě a čase, nesmí však přesáhnout hranici 20 % zvýšení. Toto omezení, stanovující maximální možné zvýšení, se vztahuje také na veškerá zvýšení nájemného v období posledních 3 let. Pokud vám tedy nájemník hradí nájemné ve výši 10 000 Kč a vy jej po roce zvýšíte o 1000 Kč a za následující rok zase o 1000 Kč, další rok už k žádnému zvýšení dojít nemůže.
{{affil_card}}
Jak na zvýšení nájemného po investici do zkvalitnění bytu
Dalším důvodem pro zvýšení nájemného může být provedení stavebních úprav vedoucích ke zlepšení komfortu bydlení či snížení energetické náročnosti nemovitosti. Jde zejména o úpravy, které dlouhodobě sníží náklady na energie a vodu. Zákon přitom rozlišuje mezi úpravami, které vedou ke zkvalitnění celého bytového domu, a těmi, které zkvalitňují pouze konkrétní byt.
V případě úprav celého domu, jako je například zateplení, vybudování výtahu nebo jiná rekonstrukce zlepšující kvalitu bydlení ve všech bytech, je pronajímatel oprávněn navrhnout zvýšení nájemného o částku odpovídající maximálně 10 % z účelně vynaložených nákladů ročně. Aby však tento návrh vstoupil v platnost, je zapotřebí souhlasu alespoň ⅔ nájemců bytů v domě. Pokud většina souhlasí, dohoda se stává závaznou i pro zbylé nájemce. Tento proces obvykle probíhá v rámci shromáždění SVJ, které zajišťuje komunikaci a schvalování navržených změn. Pokud však k dohodě nedojde, má pronajímatel právo jednostranně zvýšit nájemné, avšak pouze o částku odpovídající 3,5 % z účelně vynaložených nákladů ročně. V těchto případech platí, že nájemník nemá možnost navýšení nájemného zpochybnit, pokud je realizované v souladu se zákonem.
Pokud se jedná o zkvalitnění pouze konkrétního bytu, například jeho rekonstrukci, není nutný souhlas ostatních nájemců ani vlastníků – postačuje pouze dohoda mezi pronajímatelem a nájemníkem daného bytu.
Může nájemce požádat o snížení nájmu?
Stejně jako má pronajímatel právo na zvýšení nájmu, nájemce může zažádat o jeho snížení. A to právě v případě, že se nájemné výrazně liší od cen nájmů podobných bytů v sousedství. Pokud pronajímatel na žádost nechce přistoupit, můžete se obrátit na soud. Tomu musíte předložit jako důkaz zjištění srovnatelného nájmu. Podle nařízení vlády č. 453/2013 Sb. je ke zjištění srovnatelného nájemného nutný znalecký posudek nebo prokazatelné doložení výše nejméně 3 nájmů (3 nájemních smluv) ve srovnatelných pronájmech.
Pronajměte byt Ideálnímu nájemci. Díky nám bude výše nájemného ve vašem bytě vždy odpovídat tržní hodnotě. Navíc se vyhnete riziku neplatičů nájemného a získáte garantovaný příjem z pronájmu.