Kalkulačka daně z pronájmu
Spočítejte si jednoduše kolik zaplatíte na dani z příjmu z pronájmu vašeho bytu. Níže jsme pro vás připravili i stručný přehled reálných a paušálních nákladů, které můžete u příjmu z pronájmu bytu uplatňovat. S pomocí naší kalkulačky si můžete porovnat, co se vám vyplatí víc.
Výpočet daně už letí na váš email
Pronájem bez starostí
Co vědět o dani z příjmu u pronájmů v roce 2024
Příjem z nájmu je nutné uvést v daňovém přiznání. Tato povinnost se týká jak OSVČ, tak zaměstnanců a všech ostatních. Jako zaměstnanec musíte pamatovat na to, že za vás zaměstnavatel nemůže podat roční zúčtování daně, ale musíte podat daňové přiznání.
Termíny pro podání daňového příznání v roce 2024
Podle daňového řádu musí být přiznání podáno do prvního pracovního dne následujícího po 31. březnu. Pro přiznání za rok 2023 to vychází na pondělí 2. 4. 2024. Pokud byste to nestihli, nezoufejte, přiznání můžete stále podat do 2. 5. 2024 elektronicky. V připadě, že vám přiznání zpracovává a podává daňový poradce na základě plné moci, máte tuto lhůtu o 3 měsíce delší, tedy do 1. 7. 2024.
Kdy daňové přiznání podat nemusíte
Příjmy z pronájmu jsou osvobozeny od daně:
- pokud jste zaměstnanec a tyto příjmy nepřesáhly limit 6 000 Kč za rok,
- pokud nemáte jiné zdanitelné příjmy a tyto příjmy nepřesáhly limit 15 000 Kč za rok.
Příjmy z pronájmu a náklady
Pokud tedy vaše příjmy z pronájmu přesahují zmiňované roční částky, musíte příjmy zdanit jako fyzická osoba v rámci dílčího základu daně příjmů z pronájmů. Není nutné mít k této činnosti živnostenské oprávnění, ani na základě těchto příjmů odvádět sociální a zdravotní pojištění. Mimo příjmů započítáte také výdaje a daň pak platíte z rozdílu mezi příjmy a výdaji. Příjmy z pronájmu uvádíte také do přílohy 2 daňového přiznání a můžete si vybrat, zda uplatníte reálné nebo paušální výdaje:
- Paušální výdaje jsou u příjmu z pronájmu ze zákona 30 %. Tyto výdaje teda jednoduše odečtete od příjmů, daň 15 % tedy platíte ze 70 % získaných příjmů.
- Reálné výdaje naopak musíte sledovat a vykazovat a uchovávat. Případná kontrola z finančního úřadu pak může vyžadovat doložení a odůvodnění oprávněnosti těchto nákladů. Výhodou reálných nákladů je, že většinou přesahují 30% paušál. Zaplatíte tak menší daň, ale musíte počítat z větší administrativní zátěží.
Co všechno můžete započíst do reálných nákladů
Jako reálné výdaje vznikající při pronájmu můžete uplatnit takové výdaje, které vynaložíte pro získání a udržení tohoto příjmu. Patří sem například:
- odpisy hodnoty nemovitosti
- náklady na údržbu a opravy
- pojištění nemovitosti
- daň z nemovitosti
- náklady na dopravu (paušální výdaj na dopravu nebo reálné náklady)
- náklady na vybavení bytu
- úroky z hypotéky
- náklady na obsazení bytu realitní kanceláří
Pokud tedy platíte drahou hypotéku, byt jste nově zařídili či vymalovali nebo měli výdaje s hledáním nájemníka, vyplatí se vám spíše reálné výdaje, protože výsledná daň bude určitě nižší. Snadno se také může stát, že na dani nezaplatíte nic. Daňové přiznání ale samozřejmě musíte podat i v tomto případě. Případnou daňovou ztrátu pak můžete uplatnit oproti jiným svým příjmům, například z podnikání. Je možnost ji také uplatnit i v dalších letech v rámci optimalizace svých daní.