Všechny články

Jak na přepis energií

10.9.2019
 | 
Předcházení problémům

Stěhování se, pronájem i nákup nového bytu s sebou nese spoustu formalit – a mezi ty složitější a nepříjemnější patří i přepis energií. Pokud vás tento proces čeká, není na škodu vědět, s čím vším počítat. Zjistěte, jak přepis energií probíhá, na co si dát pozor a na co nezapomenout.

Každý správný pronajímatel i nájemce už jistě z vlastní zkušenosti ví, že pouhým podpisem smlouvy či vynesením krabic do nového bytu proces nabytí nemovitosti nebo stěhování ani zdaleka nekončí. Spolu s ním totiž čeká každého také spousta formalit. Mezi ty spadá i nutnost přepisu energií – zkrátka, původní elektroměr do nového bytu bohužel nepřestěhujete. Nicméně, přepisu energií se není třeba obávat, dodržíte-li pár základních pravidel. V následujícím článku se dozvíte, která to jsou a jak na ně. 

Kdy to řešit?

K přepisu energií (nebo také k převodu odběrného místa) zpravidla dochází při:

  • stěhování a pronájmu,
  • nákupu či prodeji nemovitosti,
  • úmrtí odběratele a při souvisejícím dědickém řízení,
  • ztrátě právní způsobilosti odběratele,
  • dohodě v rodině.

Co pohlídat předem?

Ještě než se pustíte do samotného převodu, zjistěte si, zda jsou pro vás podmínky původního dodavatele el. energie či plynu stejně výhodné jako pro vašeho předchůdce. Zjistíte-li, že vám daný dodavatel (ač vyzkoušený) nevyhovuje, nemějte strach přejít k někomu novému. Je koneckonců jen na vás, které firmě dáte přednost. Složitějšího procesu se v tomto případě bát nemusíte – postup převodu bude, kromě podpisu smlouvy s novým dodavatelem, probíhat stejně jako obvykle.

Kde převod vyřídit? A jak dlouho to trvá?

Pokud jsou stávající i noví odběratelé ochotni na převodu spolupracovat, může být vše vyřízeno snadno – avšak ne nezbytně rychle. Ať už se tedy rozhodnete komunikovat se svým dodavatelem online, poštou nebo na pobočce, počítejte s tím, že během jednoho dne vaše žádost bohužel určitě vyřízena nebude. Dodavatelé totiž mají na reakci 30 dnů.

Co vše vyplnit a podepsat?

Počet a typ dokumentů, které musíte při převodu odevzdat dodavateli, se liší firmu od firmy; nejčastěji však můžete narazit na tyto dokumenty:

  • žádost o převod odběru elektřiny či plynu (případně žádost o ukončení smlouvy původního zákazníka a smlouvu o připojení nového),
  • doklady o vlastnictví nebo vztahu k odběrnému místu (např. nájemní smlouva, kupní smlouva nebo výpis z katastru nemovitostí),
  • plnou moc pronajímatele (platí jen v případě, že jste pouze nájemcem),
  • úmrtní list nebo čestné prohlášení (pouze při úmrtí či ztrátě právní způsobilosti předchozího odběratele),
  • předávací protokol, v němž původní a nový odběratel uvedou stav elektroměru.

Na co si dát pozor?

Jak upozorňuje vedoucí obchodního týmu pražské pobočky Ideálního nájemce.cz, Petr Kubišta, jedním ze strašáků – a to nejen při přepisu, ale celkově při odběru energií – je tzv. černý odběr. K tomu může dojít hned několika způsoby.

“Nejčastější, nezáměrnou variantou je případ, kdy odběratel mění dodavatele. U původního dodavatele již začne proces změny, nakonec ale dojde k odstoupení od smlouvy s dodavatelem novým. Odebíraná energie je pak černým odběrem. K podobnému případu může dojít i tehdy, když klient energetické společnosti neuhradí zálohy, popřípadě doplatek z ročního vyúčtování. V takovém případě může dodavatel smlouvu vypovědět – a mezitím opět dochází k černému odběru,” uvádí Kubišta.

Pozor si dejte i na černý odběr technického rázu, který je pro dodavatelské společnosti snadno zjistitelný. A to ať už jde o odběratelův záměr (např. při úmyslném neměření části energií, tedy tzv. bypassu měřáku), o krádež energií někým jiným, nebo o chybějící či vadný měřák. V takovém případě totiž energie vůbec nemusí “téct” přes měřák, případně měřák špatně počítá, nepočítá vůbec, nebo je stočený.

Jak se tedy problémům vyhnout?

Petr Kubišta doporučuje: “Jednou za čas je dobré na měřáku zkontrolovat, zda se hodnoty nevymykají normálu. Hlídejte i celkový stav měřáku. Na černý odběr totiž může “upozornit” porušená schránka měřáku či poškozená plomba. A pokud se pronajímatel chce starostí s odběrem energií zbavit úplně, vždy se může domluvit s nájemcem a energie přepsat na něj, případně svůj byt svěřit Ideálnímu nájemci.cz.” 

A jak to chodí u nás?


“Energie v Ideálním nájemci necháváme psané na majitele, u jeho původního dodavatele,” vysvětluje Petr Kubišta. Doplňuje: “Pokud se tak majitel bytu rozhodne spolupráci s námi ukončit, nemusí dodavatele měnit. O vyúčtování energií podnájemníkům se však samozřejmě kompletně postaráme. Ať už energie do bytu dodává kdokoliv.”

Chcete zjistit více o bezstarostném pronájmu?

Nechejte nám na sebe kontakt a my se vám do 24 hodin ozveme. Rádi s vámi probereme vaše potřeby a představíme výhody naší služby.

Děkujeme za zájem

Jednou za dva týdny si rozšíříte obzory v oblasti pronajímání.

Vyplnit další email

Něco se pokazilo

Zkuste prosím formulář odeslat znovu. Pokud chyba přetrvává, kontaktujte nás přímo.

Pronajímáte za správnou cenu?

Zdarma a nezávazně vám spočítáme optimální výši nájemného.

Chcete pronajímat bez starostí a bez rizika?

O váš pronájem se postaráme od A do Z.

What’s a Rich Text element?

The rich text element allows you to create and format headings, paragraphs, blockquotes, images, and video all in one place instead of having to add and format them individually. Just double-click and easily create content.

Static and dynamic content editing

A rich text element can be used with static or dynamic content. For static content, just drop it into any page and begin editing. For dynamic content, add a rich text field to any collection and then connect a rich text element to that field in the settings panel. Voila!

How to customize formatting for each rich text

Headings, paragraphs, blockquotes, figures, images, and figure captions can all be styled after a class is added to the rich text element using the "When inside of" nested selector system.

Tipy, rady a novinky

Za roky strávené ve světě nájemního bydlení jsme nasbírali spoustu zkušeností, o které se s vámi chceme podělit. Zároveň bedlivě sledujeme vývoj na trhu, abyste vy nemuseli. Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a každý měsíc si rozšíříte obzory v oblasti pronajímání.

Děkujeme za váš zájem

Jednou za dva týdny si rozšíříte obzory v oblasti pronajímání.

Přihlásit další email

Něco se pokazilo

Zkuste prosím formulář odeslat znovu. Pokud chyba přetrvává, kontaktujte nás přímo.