Domů | Chci bydlet | Časté otázky

Nejčastější otázky na podnájem od Ideálního nájemce

Čtěte, jak vlastně vypadá podnájem u Ideálního nájemce a na co se naši podnájemníci nejčastěji ptají.

Na jak dlouho uzavíráme smlouvu?

Smlouvu uzavíráme zpravidla na jeden rok, ale to určitě neznamená, že se musíte po roce vystěhovat - pokud s námi budete chtít bydlet dál, budeme jen rádi a jednoduše ji prodloužíme.

Proč používáte podnájemní smlouvu, chcete být přísnější na nájemníky?

Sami si byty pronajímáme od jejich majitelů. Nájemní smlouvu máme my, tím pádem obyvatelé bytu musí mít smlouvu podnájemní. Nechceme nikoho znevýhodňovat, je to tak podle zákona.

Kvůli podnájemní smlouvě mě můžete kdykoliv vyhodit. Jakou mám záruku?

Nemůžeme - ve smlouvě máte standardní výpovědní lhůtu, takže se nemusíte bát. Navíc jsme rádi, když jsou naše byty obsazené, takže nikoho jen tak bez důvodu nevyhazujeme.

Co když si majitel bytu rozmyslí spolupráci s vámi a já skončím ze dne na den na ulici?

Vypovědět smlouvu není tak jednoduché, navíc se to zpravidla neděje. I kdyby náhodou, je tam tříměsíční výpovědní lhůta, takže se vám nemůže stát, že skončíte ze dne na den na ulici. A my vám jako kompenzaci během tří měsíců najdeme bydlení v podobném bytě.

Co je jistota (kauce) a proč ji musím platit?

Jistota je záloha, která slouží na krytí případných škod nebo nedoplatků v budoucnu. Je zpravidla ve výši jednoho nájemného. Po dobu podnájmu bude bezpečně schovaná u nás a po jeho skončení vám ji, pokud bude vše v pořádku, vrátíme v plné výši.

Jaký je rozdíl mezi poplatkem za podnájem a jistotou (kaucí)? Proč musím platit obojí?

Každá částka slouží k něčemu jinému. Poplatek za podnájem kryje náklady spojené s obsazením bytu, jistota je záloha na případné škody do budoucna. Je narozdíl od poplatku za podnájem vratná.

Nejste majitelé bytu. Znamená to, že vám platím víc, než kdybych si byt pronajal/a napřímo?

Výše nájemného je s námi stejná, jako když si byt pronajmete napřímo. Poplatek za naši službu platí majitel bytu, takže pro vás to není žádný rozdíl.

Co je pojištění bytu a proč ho musím mít?

V domácnosti se může cokoliv stát - vyteče pračka, zalomí se klíč apod. Je nutné mít pojištění na úhradu škody sousedům i majiteli. V případě, že se něco stane, nemusíte potom platit vy, ale pojišťovna. Pojištění ale pro vás sjednáme, takže s ním nemáte žádné starosti.

Jak je to s vyúčtováním služeb a záloh na energie?

Vyúčtování probíhá jednou za rok a po skončení nájmu. Vyúčtování vody je vždy na jaře za předchozí rok, elektřina a plyn jsou v průběhu roku.

Jak je to s televizí a internetem v bytě, kam se nastěhuji?

Internet i televizi vám zřídíme - na všem se domluvíte s naším makléřem.

Co když se v bytě něco pokazí nebo stane? Co mám dělat?

Kontaktujete správce vašeho bytu a společně vše vyřešíte. Pokud je situace akutní, zavoláte mu, pokud vyloženě nehoří, stačí, když mu napíšete e-mail.

Jak je to s opravami v bytě? Kdo co platí?

Podle zákona platí běžné opravy podnájemník. Záleží na konkrétní situaci, ale například prasklou žárovku či protékající kohoutek platí podnájemník, prasklý radiátor platí majitel. Náš správce vám však vždycky pomůže.

Můžu v bytě kouřit?

Obecně preferujeme v bytě nekouřit a jít si spíš zapálit na balkón, ale může existovat i výjimka. Záleží na konkrétním bytu.

Mohu mít v bytě psa nebo jiné zvíře?

Záleží na konkrétním bytu, v tomto respektujeme přání majitelů.

Je možné, abyste byt dovybavili nebo z něj naopak něco odvezli?

Možné to je, nebojte se nás zeptat, určitě se nějak domluvíme, pokud vám něco bude chybět nebo připadat nadbytečné. Například není problém vybavit byt pračkou či ledničkou, pokud není. Může se to ale mírně projevit na ceně nájemného.

Jsme Ideální nájemce
 • graf
  1336
  Aktuálně se staráme
  o 1336 bytů
 • správce
  Správce
  Když potřebujete cokoliv vyřešit, je tu pro vás
 • výhody
  Výhody
  Levnější internet nebo poukázky na slevu na nábytek
Partneři