Jak se zbavit plísně v bytě

Pokud pronajímáte byt ve starším domě, můžou se vaši nájemníci zvláště v zimě potýkat s plísní. Plíseň samozřejmě snižuje atraktivitu bytu a ohrožuje obyvatele na zdraví, měli byste s ní proto vy jako majitel rázně zatočit.

Jak se zbavit plísně v bytě

 

Plíseň je obecně největším rizikem v bytech se zvýšenou vlhkostí, zvlášť pokud byla stavba nevhodně zateplena nebo jste vyměnili stará okna za nová a lépe těsnící. Kromě toho, že jsou plísně značně neestetické, také uvolňují do vzduchu výtrusy, které způsobují alergické reakce, kýchání, případně i plicní infekce.

Boj s plísní

Plíseň se v bytě obvykle objevuje na místech, která jsou chladnější než okolí, tudíž se na nich sráží vodní pára. Zpočátku se projevuje drobnými černými tečkami na zdi a je třeba proti ní včas vyrazit do boje.

Postižená místa ošetřete vhodným dezinfekčním přípravkem proti plísním a za mokra plíseň oškrábejte špachtlí, případně setřete hadrem. Po zaschnutí postup ještě několikrát zopakujte, v závislosti na rozsahu plísní budete možná muset zasáhnout i hlouběji do omítky. Použitý hadr vyhoďte, špachtli důkladně omyjte.

Plíseň nikdy neodstraňujte nasucho, protože byste mohli její spóry roznést do okolí, pro jistotu použijte také respirátor. Stěny poté natřete malířskou barvou, která obsahuje látky bránící růstu plísní.

Plíseň na nábytku

Pokud je plísní zasažen nábytek, lze ji podobně jako ze zdí odstranit nanesením vhodného přípravku proti plísním. Dejte si ale pozor, aby byl určený i na dřevo. Nepoužívejte savo, to je pouze krátkodobé řešení, protože obsahuje látky, které na sebe vážou vodu, vytvářejí vlhká místa, a tím pádem má plíseň znovu kde vznikat.

U rozsáhlejších plísní je ovšem lepší napadený kus nábytku rovnou vyhodit, protože plíseň může být hluboko zažraná ve dřevě a váš nájemník by se s ní potýkal opakovaně. Největší problém hrozí u šatních skříní, protože od nich může snadno chytnout i oblečení. S touto nepříjemností se setkáte hlavně u starších bytů třeba po babičce, jak se "poprat" se starým vybavením, jsme psali zde.

Jak plísním předejít

Nejlepším řešením je ale samozřejmě prevence, která spočívá v minimalizaci vlhkosti v bytě. Ta by se měla pohybovat ideálně kolem 50–60 %, přičemž ale například čtyřčlenná rodina vyprodukuje více než deset litrů vodní páry denně, která musí někam odcházet.

Obyvatelé bytu by proto měli důkladně větrat (I v zimě, úspory na topení jdou v tomto případě stranou!), nesušit v bytě prádlo, nábytek stavět alespoň 10 cm od zdi, případně pořídit absorpční přístroje, které vzdušnou vlhkost kondenzují v zásobnících na vodu.

Vy jako majitel nemovitosti můžete vlhkost snížit vhodným zateplením, pořízením kvalitní digestoře a samozřejmě instruováním nájemců.

 

 

JSME IdealníNájemce.cz
 • graf
  1427
  Aktuálně se staráme
  o 1427 bytů
 • 100 procent
  100%
  100 % našich majitelů dostává peníze včas
 • čas
  60h
  Naši klienti s námi šetří průměrně 60 hodin času ročně
Zjistit více o Ideálním nájemci