Všechny články

Jak se zbavit plísně v bytě

18.7.2019
 | 
Předcházení problémům

Pokud pronajímáte byt ve starším domě, můžou se vaši nájemníci zvláště v zimě potýkat s plísní. Plíseň samozřejmě snižuje atraktivitu bytu a ohrožuje obyvatele na zdraví, měli byste s ní proto vy jako majitel rázně zatočit.

 

Plíseň je obecně největším rizikem v bytech se zvýšenou vlhkostí, zvlášť pokud byla stavba nevhodně zateplena nebo jste vyměnili stará okna za nová a lépe těsnící. Kromě toho, že jsou plísně značně neestetické, také uvolňují do vzduchu výtrusy, které způsobují alergické reakce, kýchání, případně i plicní infekce.

Boj s plísní

Plíseň se v bytě obvykle objevuje na místech, která jsou chladnější než okolí, tudíž se na nich sráží vodní pára. Zpočátku se projevuje drobnými černými tečkami na zdi a je třeba proti ní včas vyrazit do boje.

Postižená místa ošetřete vhodným dezinfekčním přípravkem proti plísním a za mokra plíseň oškrábejte špachtlí, případně setřete hadrem. Po zaschnutí postup ještě několikrát zopakujte, v závislosti na rozsahu plísní budete možná muset zasáhnout i hlouběji do omítky. Použitý hadr vyhoďte, špachtli důkladně omyjte.

Plíseň nikdy neodstraňujte nasucho, protože byste mohli její spóry roznést do okolí, pro jistotu použijte také respirátor. Stěny poté natřete malířskou barvou, která obsahuje látky bránící růstu plísní.

Plíseň na nábytku

Pokud je plísní zasažen nábytek, lze ji podobně jako ze zdí odstranit nanesením vhodného přípravku proti plísním. Dejte si ale pozor, aby byl určený i na dřevo. Nepoužívejte savo, to je pouze krátkodobé řešení, protože obsahuje látky, které na sebe vážou vodu, vytvářejí vlhká místa, a tím pádem má plíseň znovu kde vznikat.

U rozsáhlejších plísní je ovšem lepší napadený kus nábytku rovnou vyhodit, protože plíseň může být hluboko zažraná ve dřevě a váš nájemník by se s ní potýkal opakovaně. Největší problém hrozí u šatních skříní, protože od nich může snadno chytnout i oblečení. S touto nepříjemností se setkáte hlavně u starších bytů třeba po babičce, jak se "poprat" se starým vybavením, jsme psali zde.

Jak plísním předejít

Nejlepším řešením je ale samozřejmě prevence, která spočívá v minimalizaci vlhkosti v bytě. Ta by se měla pohybovat ideálně kolem 50–60 %, přičemž ale například čtyřčlenná rodina vyprodukuje více než deset litrů vodní páry denně, která musí někam odcházet.

Obyvatelé bytu by proto měli důkladně větrat (I v zimě, úspory na topení jdou v tomto případě stranou!), nesušit v bytě prádlo, nábytek stavět alespoň 10 cm od zdi, případně pořídit absorpční přístroje, které vzdušnou vlhkost kondenzují v zásobnících na vodu.

Vy jako majitel nemovitosti můžete vlhkost snížit vhodným zateplením, pořízením kvalitní digestoře a samozřejmě instruováním nájemců.

Chcete zjistit více o bezstarostném pronájmu?

Nechejte nám na sebe kontakt a my se vám do 24 hodin ozveme. Rádi s vámi probereme vaše potřeby a představíme výhody naší služby.

Děkujeme za zájem

Jednou za dva týdny si rozšíříte obzory v oblasti pronajímání.

Vyplnit další email

Něco se pokazilo

Zkuste prosím formulář odeslat znovu. Pokud chyba přetrvává, kontaktujte nás přímo.

Pronajímáte za správnou cenu?

Zdarma a nezávazně vám spočítáme optimální výši nájemného.

Chcete pronajímat bez starostí a bez rizika?

O váš pronájem se postaráme od A do Z.

What’s a Rich Text element?

The rich text element allows you to create and format headings, paragraphs, blockquotes, images, and video all in one place instead of having to add and format them individually. Just double-click and easily create content.

Static and dynamic content editing

A rich text element can be used with static or dynamic content. For static content, just drop it into any page and begin editing. For dynamic content, add a rich text field to any collection and then connect a rich text element to that field in the settings panel. Voila!

How to customize formatting for each rich text

Headings, paragraphs, blockquotes, figures, images, and figure captions can all be styled after a class is added to the rich text element using the "When inside of" nested selector system.

Tipy, rady a novinky

Za roky strávené ve světě nájemního bydlení jsme nasbírali spoustu zkušeností, o které se s vámi chceme podělit. Zároveň bedlivě sledujeme vývoj na trhu, abyste vy nemuseli. Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a každý měsíc si rozšíříte obzory v oblasti pronajímání.

Děkujeme za váš zájem

Jednou za dva týdny si rozšíříte obzory v oblasti pronajímání.

Přihlásit další email

Něco se pokazilo

Zkuste prosím formulář odeslat znovu. Pokud chyba přetrvává, kontaktujte nás přímo.