Čistá lednice snadno a rychle

Lednice je jedním z nejdůležitějších míst, na které bychom se měli při úklidu kuchyně zaměřit. Jak postupovat, aby chladnička zůstala čistým a bezpečným místem pro uchování potravin a nelinul se z ní nepříjemný zápach? Řiďte se našimi osvědčenými tipy.

Čistá lednice snadno a rychle

Důvodů, proč se z lednice nese nepříliš vábná vůně, může být několik. Buď zde skladujeme příliš aromatické potraviny, což je koneckonců tou příjemnější variantou, nebo se uvnitř něco kazí. Krom zápachu nás může potrápit i námraza, jejíž absencí můžeme ušetřit velké množství energie. A to se vyplatí!

Jak se správně obrnit a sehrát s tímto kuchyňským spotřebičem úspěšnou bitvu, si shrneme v následujících zaručených tipech.

Všechno ven!

Ano, úplně všechno - bez debat. Určitě nás v rámci úspory času bude strhávat pokušení, že se přece nic nestane, když nevyndáme třeba taková vejce nebo mléko. Tomu ale odolejte a vyprázdněte opravdu celý obsah. Věřte, že to nakonec bude méně náročné, než kroužit utěrkou okolo. Také se v lednici budete moci vyřádit bez rizika, že nějakou z potravin kontaminujete čisticím prostředkem.

Krom toho bude mnohem snazší zhodnotit, co si dál zaslouží své místo a co bude naopak vyhozeno. Vaše oko najednou kritičtěji vyhodnotí, že rozsáhlá sbírka sklenic džemů, kdy v každé z nich je na dně, doopravdy jen zabírá místo. Že by k snídani byly palačinky?

S potravinami nezapomeňte vyjmout i veškeré police a skla a pořádně je umýt.

Proveďte revizi

Představte si, že upatlaný obal od másla vracíte nazpět do nablýskané poličky. Pokud se vám zrovna zkřivil úsměv, neexistuje jiná cesta, než vyhodit potraviny podléhající zkáze do koše. Důkladně zkontrolujte, kolikátého zrovna je, možná vás překvapí, že vlastníte pár věcí po datu spotřeby. I s těmi namiřte k odpadkovému koši.

Čas drhnout

Začněte s policemi a zásuvkami, které jste odstranili, zatímco se lednice odmražuje. A jelikož se jedná o netypicky tvarované a poněkud velké předměty, dopřejte jim pro snazší manipulaci vanu a opláchněte je v ní.

Při odmrazování není nutno čekat několik hodin. Můžeme si pomoci fénem nebo hrncem s vroucí vodou, který zavřeme dovnitř.

A co všechno připravit, abychom mohli přesunout pozornost na vnitřek chladničky? Existuje spousta možností, a jako u všeho, i zde záleží, zda preferujete silné dezinfekční prostředky nebo čističe na přírodní bázi. Použít můžete roztok Sava nebo vodu s octem, či přídavkem jedlé sody, která změkčuje vodu a má alkaické vlastnosti.

Na samotné umývání můžete použít běžné houby, či utěrky. Užitečným se může stát také starý zubní kartáček, kterým se dostanete do různých zákoutí. Tenké hadry jsou skvělé pro čištění gumového těsnění, kde se skrývají drobky a další hrůzy.

Pokud jde o vnější část ledničky, vyplatí se použít hadřík z mikrovlákna, který odstraní otisky prstů. V neposlední řadě nezapomeňte také na vrchní část!

Trocha Tetrisu aneb vše zase zpět

Pořádek a čistotu lépe udržíte, budete-li zachovávat následující principy. Uvařená a hotová jídla skladujte na horní polici, pak následují ryby amaso. Ovoce, saláty a zelenina by se měly skladovat v nejteplejší části lednice, tedy nejlépe v zásobnících úplně dole.

Jak vyzrát na bakterie

Množení bakterií zabráníme, budeme-li udržovat teplotu mezi nulou až pěti stupni. Také bychom do lednice neměli dávat horké jídlo. Může to nejen narušit teplotu, ale také způsobit nárůst bakterií v potravinách, které již v chladničce jsou.

A proč začít zrovna dnes?

Není náhodou, že se světový den čištění lednic datuje zrovna na 15.11. Američané mají před bujarými oslavami Díkuvzdání a to se odehrává ve znamení obrovského množství jídla, které vyžaduje hodně místa pro velké zásoby. A ačkoli se nás v srdci Evropy tyto svátky netýkají, můžeme dnešní den využít pro získání náskoku a vyhnout se tak shonu v hektickém období Vánoc, které již neúprosně klepe na dveře.

Proto úklidu zdar a s chutí do toho, vaše lednička už se na vás těší!

 

 

JSME IdealníNájemce.cz
 • graf
  1427
  Aktuálně se staráme
  o 1427 bytů
 • 100 procent
  100%
  100 % našich majitelů dostává peníze včas
 • čas
  60h
  Naši klienti s námi šetří průměrně 60 hodin času ročně
Zjistit více o Ideálním nájemci