Všechny články

Jak pandemie obrátila nájemní trh vzhůru nohama

27.6.2020
 | 
Jak pronajímat byt

Ceny dlouhodobých nájmů v České republice rostly až do prvního čtvrtletí tohoto roku. V důsledku pandemie se však situace na realitním trhu významně proměnila. Zatímco v době před krizí si majitelé mohli diktovat podmínky a vybírat z velkého počtu zájemců, nyní se z obsazování bytů stává náročná disciplína.

Příliv nových bytů

Dopad koronavirové krize na trh s nájemním bydlením je už nyní zřejmý – především pražský trh je už od března v kotrmelcích. Cestovní ruch se pozastavil, turisté jsou pryč,  služebních cest výrazně ubylo a také mnozí studenti opustili svá univerzitní města. Všechny tyto okolnosti zapříčinily pokles poptávky po krátkodobých pronájmech a nájemní trh proto zaznamenal obrovský příliv nových bytů k dlouhodobému pronájmu

Majitelé bojují s rostoucí neobsazeností, která je nutí jít s cenami nájmů dolů, a z důvodu celkově zvýšené platební neschopnosti také s nárůstem neplatičů. Zatímco před krizí byla poptávka na trhu výrazně vyšší než nabídka a inzeráty mizely do 24 hodin od zveřejnění, po pár týdnech recese se situace radikálně změnila.

Doba potřebná pro nalezení zájemce se prodlužuje

Sehnat nájemníka bylo ještě před pár měsíci relativně snadné – na inzerát stačilo pár fotek z mobilu a krátký popisek, a bylo vystaráno. Dnes už je do procesu obsazení bytu potřeba investovat výrazně více času, ať už se jedná o kvalitní fotografie, detailní popisek či pečlivé prověřování zájemců.  

Doposud byl trh s pronájmy vychýlený spíše ve prospěch majitelů a umožňoval jim diktovat si podmínky a preference ohledně nájemníků. Zatímco z průzkumu Hospodářských novin ze září 2018 bylo patrné, že 'ideální nájemník' žije sám, nekouří a nechová žádného domácího mazlíčka, dnes vypadá profil ideálního kandidáta zcela jinak. S příchodem krize majitele totiž zajímá především platební schopnost nájemců, jejich plány do budoucna a pravděpodobnost žádosti o snížení nájmu. Z tohoto porovnání tak nejlépe vycházejí společně žijící páry.

Z červnového průzkumu na sociálních sítích, který jsme ve spolupráci s Hospodářskými novinami provedli v pražských a brněnských facebookových skupinách zaměřených na bydlení, vyplynulo, že schopnost platit nájem se zhoršila třetině dotázaných. Nejvíce je to zřejmé u studentů – problémy zmínila polovina z nich – a dále pak nájemníci, kteří žijí sami. Nejmenší dopad naopak zaznamenaly páry, které bydlení a veškeré výdaje s ním spojené sdílí. 

S klesající solventnostní nájemníků se nabízí otázka dalšího cenového vývoje. Spíše pokles nájmů očekává 23 % dotázaných, další růst cen naopak 12 % respondentů. Výrazně odlišná je situace v Praze, kde pokles cen očekává téměř 40 % dotázaných a stagnaci polovina. Z výsledků je tedy patrné, že nájemní bydlení zasáhl nový trend a došlo k jistému ochlazení.

‘Důvěřuj, ale prověřuj’ nabralo nový rozměr 

V kontextu bezprecedentní společenské a ekonomické situace roste i počet nájemníků, kteří mají potíže s placením. Znatelný nárůst počtu neplatičů pozorujeme od poloviny března i mezi našimi podnájemníky – i přes důkladné prověřování jsme zaznamenali zhruba čtyřnásobný nárůst, z průměrných 1,5 % na 8 %. Předpokládáme tedy, že na celém trhu je riziko neplatičů ještě mnohem větší a s prohlubující se krizí pravděpodobně dále poroste.

“Významně vzrostl počet neplatičů z řad cizinců, což zřejmě souvisí s tím, že tato skupina často pracuje na dohody, a při propouštění jsou tedy první na řadě. Zároveň se případnému 'bezpráví' nedokáží bránit tak efektivně jako místní, a mnohdy jim chybí finanční rezervy nebo finanční zázemí přátel či rodiny, aby nenadálý výpadek příjmu přestáli,” vysvětluje Štěpán Smoleja, vedoucí právního oddělení UlovDomov.cz.

Kvalitního nájemníka najdeme za vás

Je tedy zřejmé, že z obsazování bytů se stává náročná disciplína a dává smysl ji přenechat odborníkům. Abychom minimalizovali rizika a ušetřili vám čas a starosti spojené s pronájmem bytu, spustili jsme pro vás novou službu, která se postará o vše potřebné a kvalitního nájemníka najde za vás

Profesionálnímu obsazování bytů se věnujeme již několik let prostřednictvím naší služby Ideální nájemce. Máme rozsáhlé zkušenosti se všemi aspekty pronajímání, od nafocení bytu přes inzerci a prohlídky až po výběr kvalitního a prověřeného nájemníka. 

Díky našemu inzertnímu portálu UlovDomov.cz máme k dispozici unikátní a robustní data o nájemním trhu, která nám umožňují kontinuálně optimalizovat výši nájemného a pohotově tak reagovat na vývoj a potřeby trhu. Vzhledem k velkému objemu zpracovaných nabídek víme, jak na to, a naše prověřené procesy nám umožňují být v obsazování bytů efektivnější.

Nacenění pronájmu zdarma a nezávazně

Určení správné výše nájmu pro daný byt a lokalitu je pro úspěšnou inzerci klíčové. Na našem inzertním portálu ročně zveřejníme přes 165 000 inzerátů – díky tomu máme přístup k velkému množství dat, což nám umožňuje určit optimální výši nájemného podle aktuálního vývoje na trhu. Správnou výši nájmu pro váš byt vám připravíme zdarma a nezávazně

Využíváme náš vlastní nástroj Prověření rizikovosti osob a jako jediní na trhu zájemce o bydlení pečlivě prověřujeme ve všech důležitých rejstřících jak v Čechách, tak i na Slovensku. Pokud zájemce nemá žádný záznam, zjišťujeme další detaily, abychom se ujistili, že je opravdu vhodným kandidátem pro váš byt. Jedná se například o informace o zaměstnání či studiu, počet osob, které budou v bytě bydlet, na jak dlouho si byt plánují pronajmout, zda jsou kuřáci či nekuřáci, jestli mají domácí mazlíčky, apod.

Součástí naší služby jsou také kvalitní fotografie, přehledný plánek a virtuální prohlídka bytu, která se v důsledku koronavirové krize stala novým trendem v oblasti nájemního bydlení.

Virtuální prohlídka šetří čas i peníze

Na základě dat z nájemního trhu víme, že na úspěšné obsazení bytu je potřeba absolvovat 4 až 5 prohlídek se zájemci. Pokud počítáme, že osobní prohlídka účastníkům zabere včetně cesty v průměru 1,5 hodiny, jedná se téměř o 8 hodin strávených prohlídkami. 

Na druhou stranu, virtuální prohlídka přes videohovor trvá kolem 30 minut a dá se zvládnout z pohodlí domova či kanceláře. Časová úspora pro všechny zúčastněné je tedy opravdu zásadní. Naše interní statistiky ukazují, že 89 % vážných zájemců o pronájem se rozhodne právě na základě virtuální prohlídky, zbytek je pak už jen formalita.

Virtuální prohlídky jsou na trhu s pronájmy stále spíše vzácností. Díky virtuální prohlídce váš inzerát tedy vynikne mezi současnou záplavou nabídek na inzertních portálech. Z dostupných dat vyplývá, že 95 % zájemců spíše klikne na nabídku s virtuální prohlídkou a díky její interaktivitě jí následně věnují více času a pozornosti.

Tipy, rady a novinky

Za roky strávené ve světě nájemního bydlení jsme nasbírali spoustu zkušeností, o které se s vámi chceme podělit. Zároveň bedlivě sledujeme vývoj na trhu, abyste vy nemuseli. Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a každý měsíc si rozšíříte obzory v oblasti pronajímání.

Děkujeme za váš zájem

Jednou za dva týdny si rozšíříte obzory v oblasti pronajímání.

Přihlásit další email

Něco se pokazilo

Zkuste prosím formulář odeslat znovu. Pokud chyba přetrvává, kontaktujte nás přímo.