5 kroků, jak se zbavit cigaretového zápachu z bytu

Kouření uvnitř bytu je dost nevábnou záležitostí. Nicméně i tací nájemníci, kteří si klidně a ne jednou zapálí v pronajatém bytě, bohužel existují. A i když dají při odchodu byt do pořádku, cigaretového odéru se jen tak lehce zbavit nedá. Co tedy podniknout? A dá se proti tomu bránit?

5 kroků, jak se zbavit cigaretového zápachu z bytu

 

Pokud se v interiéru kouří pravidelně, zápach se zaryje do hloubi celého bytu a je velmi těžké ho odstranit. Špatné ovzduší bytu může pak ovlivňovat budoucí zájemce o pronájem, kteří jistě dají přednost něčemu voňavějšímu a pocitově čistějšímu. Nepříjemného zápachu je třeba se urychleně zbavit. Můžete se proti tomuto problému do budoucna bránit? Lze vůbec dalším nájemníkům kouření uvnitř zakázat? Vlastně ano, ale...

“Občanský zákoník o nemožnosti zakázat kouření v bytě nehovoří, a proto dle obecných zásad občanského práva usuzujeme, že “co není zakázáno, je povoleno”. Jako majitel bytu tedy v nájemní smlouvě kouření vlastně zakázat můžete. Jedná se ovšem o zákaz problematický, neboť by ho někdo mohl považovat za diskriminační a pro nájemce nepřiměřeně omezující - a tedy neplatný,” uvádí jedna z našich právniček Yvona Geržová. 

Konečné “rozseknutí” této problematiky v této chvíli spočívá na judikatuře nejvyšších soudů, která zatím v podstatě neexistuje. Proto alespoň doporučujeme v nájemní smlouvě upravit zákaz kouření ve společných prostorách domu. A pokud se jedná o nájemníka kuřáka, do nájemní smlouvy lze zahrnout povinnost po skončení nájemního vztahu byt vymalovat či vybrat od něj vyšší kauci/jistotu.

Další věcí je si zájemce o bydlení, který holduje “ďáblovým tyčinkám”, jako nájemce nevybrat. Ne vždy ale kuřáka poznáte na první pohled. Když už se stane, že vám bývalý nájemník zanechá nevábně načichlý byt, je třeba se s tím poprat a odéru se zbavit. Na jaké kroky vedoucí k odstranění cigaretového zápachu byste se měli zaměřit?

1. Větrat, větrat a větrat

Dlouhé a důkladné větrání je důležitým bodem při boji s jakýmkoli zápachem, nejen tím cigaretovým. Otevřete všechna okna, udělejte průvan a klidně větrejte několik dní a nocí v kuse. Pokud průvan udělat nelze, klidně přizvěte na pomoc větrák. Otevřená okna se navíc budou hodit i při dalším postupu.  

2. Stěny, strop, okna a záclony

Odstraňte z oken (případně dveří) veškeré záclony a závěsy. Vyperte je nebo je zaneste do čistírny. Pouhé vyvětrání většinou nestačí. Okna, dveře a stěny i se stropem umyjte. Ano, vidíte správně - musíte umýt i stěny. Použijte roztok teplé vody smíchané s bílým octem. A když do roztoku přidáte trochu oblíbeného vonného oleje, zdi krásně provoníte. 

Pozor: ne všechny tapety či barvy dobře snáší vlhko, proto mytí zdí nejprve vyzkoušejte na nějakém nenápadném místě, než se pustíte do celé plochy. Nejlepší je zdi umývat odspoda směrem nahoru. 

Pokud omytí stěn nepomohlo, je na čase vymalovat. A to i v případě, že už třeba vymalovali předešlí nájemníci-kuřáci. Načichlé stěny doporučujeme oškrábat, zápach se totiž může držet v celé tloušťce nátěru. A než pak nanesete novou barvu, zkuste na stěny použít izolační nátěr, který zdi ochrání před případnými skvrnami od niktoinu a kouře, ale i od fleků a rzi po zatečení. Izolační nátěr se ale dá použít i na původní zdi bez oškrábání, které pak přemalujete. 

3. Textilní nábytek a doplňky

Koberce, koberečky a různé designové textilní předložky a rohožky, stejně jako pohovky, gauče a křesla jsou přímo stvořené k tomu, aby do sebe absorbovaly cigaretový kouř. Nejlepší je se těchto věcí tedy zbavit, ale chápeme, že z bytu nechcete hned vyhazovat veškeré vybavení. Nejlepším pomocníkem je jedlá soda. Posypte jí všechny textilní povrchy v bytě, nechte alespoň 30 minut působit a pak vše pořádně vysajte. Postup můžete opakovat několikrát. Pokud by soda nepomohla, smíchejte dva dílky vody s dílkem bílého octa, nalijte roztok do rozprašovače, povrchy postříkejte a poté vyfénujte.

4. Podlaha

Vytřete podlahy klasickým přípravkem, který se hodí na povrch, který v bytě máte. Použít opět můžete i výše zmiňovanou vodu s octem a vonným olejem, což zaručí lepší absorpci zápachu. 

5. Nábytek

Cigaretový zápach si šikovně prorazí cestu i do zavřených skříní a šuplíků. Veškerý nábytek je tedy nutné také pořádně vycídit. A nic nepomůže lépe něž osvědčený roztok. Všechny skříňky i zásuvky pak nechte pořádně větrat. Pokud by nepříjemný odér stále zůstával, dejte do skříněk na pár dní misky s kávovými zrny.

Váš byt by nyní měl být voňavý a čistý, snad i díky našim radám a postupům. Doufáme ale, že již nic podobného nebudete muset řešit. A pokud nechcete mít s pronajímáním vašeho bytu již žádné starosti, přenechte je nám - Ideální nájemce.cz se o všechno postará za vás.

 

 

JSME IdealníNájemce.cz
 • graf
  1427
  Aktuálně se staráme
  o 1427 bytů
 • 100 procent
  100%
  100 % našich majitelů dostává peníze včas
 • čas
  60h
  Naši klienti s námi šetří průměrně 60 hodin času ročně
Zjistit více o Ideálním nájemci