Všechny články

Znáte váš domovní řád?

2.10.2019
 | 
Jak pronajímat byt

Už jste svým nájemníkům ukázali předpis, podle kterého se při pobytu v domě budou muset řídit? A co vy, jako majitelé bytu, je to pro vás jedna neznámá nebo jej míjíte každý den na nástěnce a už je pro vás notoricky známý? Kdo ho vlastně potřebuje znát, co se v něm obvykle objevuje a co naopak nesmí obsahovat?

Co domovní řád reguluje?

Jednoduše řečeno “dění v domě”. Upravuje chování všech obyvatel především ve společných prostorách, jakými jsou například prádelny, chodby, sklepy, půdy a další. Dohlíží na to, aby nikdo a nic nenarušovalo jeho poklidné fungování. Často se v něm proto dočtete, kdy je v domě “noční klid”, jestli se nemovitost na nějaké období během dne zamyká nebo za jakých podmínek můžete rekonstruovat. 

A do čeho mu naopak nic není?

Úprava se často dotýká i chovu domácích mazlíčků. Zvířátka v domě ale díky občanskému zákoníku nemůže úplně zakázat. Může však určit, že se musejí chovat natolik způsobně, aby nepřiměřeně neobtěžovala ostatní obyvatele. V případě, že by mazlíčci například příliš znečišťovali společné prostory, může být po vlastníkovi požadována úhrada nákladů na úklid. 

Domovní řád nesmí také omezit kouření v bytě, jeho pronajímání či podnajímání, a to ani jako sdílené studentské bydlení nebo třeba krátkodobé pronájmy ve formě AirBnB.

Musí mít každý dům domovní řád?

V České republice žádný předpis, který by přímo nařizoval sepsání této směrnice pro fungování domu, neexistuje. Občanský zákoník však předepisuje SVJ zakotvit do svých stanov pravidla pro správu domu a užívání společných částí, která musí každý majitel dodržovat. Aby se jimi mohl řídit, musí s nimi být ale seznámen (výjimku tvoří ta pravidla, která měl a mohl už znát), proto tuto situaci většina SVJ řeší sepsáním domovního řádu a často i jeho vyvěšením na společné nástěnce, což je vhodné i pro případné pozdější vymáhání dodržování pravidel.

Pozor, vše platí nejen pro majitele a nájemníky, ale i pro jejich návštěvy, tedy pro všechny, kterým majitel umožnil vstup do domu či bytu. Pokud však nájemník či návštěva způsobí nějakou škodu, SVJ ji bude následně vymáhat po majiteli. Své nájemníky tedy s domovním řádem dobře seznamte, nebo je upozorněte, aby si jej na nástěnce přečetli.

Chcete zjistit více o bezstarostném pronájmu?

Nechejte nám na sebe kontakt a my se vám do 24 hodin ozveme. Rádi s vámi probereme vaše potřeby a představíme výhody naší služby.

Děkujeme za zájem

Jednou za dva týdny si rozšíříte obzory v oblasti pronajímání.

Vyplnit další email

Něco se pokazilo

Zkuste prosím formulář odeslat znovu. Pokud chyba přetrvává, kontaktujte nás přímo.

Pronajímáte za správnou cenu?

Zdarma a nezávazně vám spočítáme optimální výši nájemného.

Chcete pronajímat bez starostí a bez rizika?

O váš pronájem se postaráme od A do Z.

Tipy, rady a novinky

Za roky strávené ve světě nájemního bydlení jsme nasbírali spoustu zkušeností, o které se s vámi chceme podělit. Zároveň bedlivě sledujeme vývoj na trhu, abyste vy nemuseli. Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a každý měsíc si rozšíříte obzory v oblasti pronajímání.

Děkujeme za váš zájem

Jednou za dva týdny si rozšíříte obzory v oblasti pronajímání.

Přihlásit další email

Něco se pokazilo

Zkuste prosím formulář odeslat znovu. Pokud chyba přetrvává, kontaktujte nás přímo.