Koncesionářské poplatky - jak na ně v pronájmu?

Televize a rádio najdeme skoro v každé domácnosti. Vedle zábavy a ponaučení se k nim ale také vážou povinnosti. Jedna z nich je platit koncesionářské poplatky. Jak to funguje v případě nájemního bydlení, kdy se mají platit nebo co dělat, když prodáte televizi? To zjistíte v našem článku!

Koncesionářské poplatky - jak na ně v pronájmu?

Koncesionářské poplatky nebo také poplatky za televizní a rádiové vysílání musí platit každá domácnost za služby veřejnoprávních médií - Českého rozhlasu a České televize. Pro Český rozhlas je to částka 45 korun měsíčně, pro Českou televizi potom 135 korun. 

Poplatek se musí odvádět v případě, že domácnost vlastní televizní nebo rozhlasový přijímač. Za jednu domácnost se platí jen jednou. To znamená, že nezáleží na počtu lidí žijících v domácnosti ani na počtu přijímačů. 

Pozor! V případě vlastnictví chytré televize, je nutné platit poplatek i Českému rozhlasu! 

Kdo platí poplatky v pronájmu? 

V případě nastěhování do pronajatého bytu, který je vybavený televizním nebo rozhlasovým přijímačem, platí poplatky podnájemník. Pouze ale v případě, že obývá byt více než 30 dní a že svým jménem neplatí poplatky jinde, například v místě trvalého bydliště. Za prvních 30 dní má poplatky povinnost odvádět majitel bytu.

Jak se k poplatkům přihlásit?

Poplatky jsou splatné 15. dne každého kalendářního měsíce. Přihlásit se k nim je tak nutné do 15 dnů po vzniknutí povinnosti hradit je. Přihlásit se je možné dvěma způsoby. První z nich je platba přes elektronické formuláře, které lze najít stránkách Českého rozhlasu a České televize. Druhá možnost je platba přes SIPO (Soustředěné inkaso plateb obyvatelstva). V tomto případě je zapotřebí vyplnit evidenční formulář a odevzdat ho na jedné z poboček České pošty. Evidenční formuláře je možné stáhnout na stránkách veřejnoprávních médií.

Platit se musí.. 

Stejně jako u jiných povinných poplatků, ani tady nejde beztrestně uniknout. Za poplatníka je totiž považován každý odběratel elektrické energie, při kontrole se tak porovnává evidence registrovaných poplatníků a odběratelů elektřiny. Pokud veřejnoprávní média zjistí, že odběratel elektřiny není evidován jako registrovaný poplatník, zasílají výzvu.

V případě, že daná osoba přijímač nevlastní, má  povinnost do 30 dnů poslat zpátky čestné prohlášení. To samé platí v případě, že za domácnost platí poplatky někdo jiný, nebo pokud svým jménem platí poplatky na jiné adrese. 

Jestli poslat prohlášení zapomene, budou média automaticky předpokládat, že přijímač vlastní, ale neplatí ho. Za nepřihlášenou televizi je pokuta 10 000 Kč a za rádio 5 000 Kč. Je proto výhodné podnájemníky se situací obeznámit a jejich povinnost jim připomenout

A co vy? Máte vyřešené všechny televizní a rádiové poplatky?  

 

 

JSME IdealníNájemce.cz
 • graf
  1323
  Aktuálně se staráme
  o 1323 bytů
 • 100 procent
  100%
  100 % našich majitelů dostává peníze včas
 • čas
  60h
  Naši klienti s námi šetří průměrně 60 hodin času ročně
Zjistit více o Ideálním nájemci