Všechny články

Koncesionářské poplatky 2021 – jak na ně v pronájmu?

12.4.2021
 | 
Předcházení problémům

Televizi a rádio najdeme skoro v každé domácnosti. Kromě zábavy a přísunu informací se k nim ale vážou také povinnosti. Jednou z nich je placení koncesionářských poplatků. Jak to funguje v případě pronájmu, kdy se mají platit a kdo je od placení osvobozen? To se dočtete níže.

Koncesionářské poplatky nebo také poplatky za televizní a rádiové vysílání musí platit každá domácnost za služby veřejnoprávních médií – Českého rozhlasu a České televize. Poplatek se musí odvádět v případě, že domácnost vlastní televizní nebo rozhlasový přijímač. Za každou domácnost se však platí pouze jednou. To znamená, že nezáleží na počtu lidí žijících v dané domácnosti ani na počtu přijímačů.

Pozor: Rádio nemáte, ale chytrou televizi ano? V takovém případě je nutné platit poplatek i Českému rozhlasu, protože vaše televize umí přijímat i rozhlasové vysílání.

Kdo platí poplatky v nájmu či podnájmu?

V případě nastěhování do pronajatého bytu, který je vybavený televizním nebo rozhlasovým přijímačem, platí koncesionářské poplatky nájemník. Pouze ale v případě, že byt obývá déle než 1 měsíc a že svým jménem neplatí poplatky jinde, například v místě svého trvalého bydliště. Za první měsíc pronájmu musí poplatky odvádět majitel bytu.

Co když je byt neobsazený?

Pokud pronajímáte byt, který vybavíte televizí nebo rádiem, ale momentálně v něm nebydlí nájemník, povinnost platit koncesionářský poplatek máte vy jako majitel. Nicméně, jak jsme již zmínili výše, poplatek se platí pouze jednou – nehledě na to, kolik zařízení používáte. Pokud tedy poplatek platíte ve svém trvalém bydlišti, nemusíte ho platit znovu za nájemní byt.

Toto ale platí pouze v případě, že byt nepronajímáte v rámci podnikání. Pokud provozujete krátkodobý pronájem, například přes Airbnb, s největší pravděpodobností budete viděni jako osoba podnikající a koncesionářské poplatky v takovém případě platíte za všechny přijímače – ať už televizní nebo rozhlasové.

Jaká je výše poplatků?

Výše koncesionářský poplatků je stanovena zákonem. V roce 2021 zaplatíte následující poplatky:

  • Televizní poplatek: 135 Kč měsíčně
  • Rozhlasový poplatek: 45 Kč měsíčně

Chcete pronajímat efektivněji?

Koncesionářských poplatků vás nezbavíme, ale zato jsme profesionálové v oblasti pronajímání a ochráníme vás před neplatičiponičením bytu nebo výpadkem příjmu při neobsazenosti. Pečujeme o portfolio bytů v hodnotě přes 6 miliard korun a důvěřuje nám již více než 1 000 majitelů.

Zjistěte, jak díky službě Ideální nájemce pronajímat

  • bez rizika
  • bez zbytečné námahy
  • s větším ziskem

Chcete zjistit více o bezstarostném pronájmu?

Nechejte nám na sebe kontakt a my se vám do 24 hodin ozveme. Rádi s vámi probereme vaše potřeby a představíme výhody naší služby.

Děkujeme za zájem

Jednou za dva týdny si rozšíříte obzory v oblasti pronajímání.

Vyplnit další email

Něco se pokazilo

Zkuste prosím formulář odeslat znovu. Pokud chyba přetrvává, kontaktujte nás přímo.

Pronajímáte za správnou cenu?

Zdarma a nezávazně vám spočítáme optimální výši nájemného.

Chcete pronajímat bez starostí a bez rizika?

O váš pronájem se postaráme od A do Z.

Jak se k poplatkům přihlásit?

Poplatky jsou splatné 15. den každého kalendářního měsíce. Přihlásit se k nim je tak nutné do 15 dnů po vzniknutí povinnosti je hradit. Přihlášení je možné dvěma způsoby:

  • První je platba přes elektronické formuláře, které lze najít stránkách Českého rozhlasu a České televize.
  • Druhá možnost je platba přes SIPO (Soustředěné inkaso plateb obyvatelstva). V tomto případě je zapotřebí vyplnit evidenční formulář a odevzdat ho na jedné z poboček České pošty. Evidenční formuláře je možné stáhnout na stránkách veřejnoprávních médií.

Platit prostě musíte, až na pár vyjímek

Stejně jako u jiných povinných poplatků, ani v tomto případě se placení nedá beztrestně vyhnout. Za poplatníka je totiž považován každý odběratel elektrické energie, při kontrole se tak porovnává evidence registrovaných poplatníků a odběratelů elektřiny. Pokud veřejnoprávní média zjistí, že odběratel elektřiny není evidován jako registrovaný poplatník, zasílají výzvu.

V případě, že vyzvaná osoba televizní či rozhlasový přijímač nevlastní, má povinnost do 30 dnů poslat zpátky čestné prohlášení. To samé platí v případě, že za domácnost platí poplatky někdo jiný, nebo pokud člověk svým jménem již platí poplatky na jiné adrese.

Kdo platit nemusí?

Od placení koncesionářských poplatků můžete být osvobozeni ze dvou důvodů – sociálního a zdravotního.

Sociální důvody – pokud bydlíte v domácnosti sami a váš příjem za uplynulé kalendářní čtvrtletí je nižší než 2,15-násobek životního minima. Pokud nebydlíte sami, součet příjmů všech členů domácnosti za uplynulé čtvrtletí nesmí přesáhnout 2,15-násobek životního minima.

Zdravotní důvody – tyto se týkají osob s úplnou nebo praktickou slepotou obou očí a osob s oboustrannou úplnou nebo praktickou hluchotou, pokud jsou osaměle žijící. Pokud tedy v domácnosti žije aspoň jeden člen, který tyto podmínky nesplňuje, domácnost je povinna koncesionářský poplatek hradit.

Sankce za neplacení koncesionářských poplatků

Pokud zapomenete poslat čestné prohlášení, média budou automaticky předpokládat, že přijímač vlastníte, ale neplatíte ho. Za nepřihlášenou televize je pokuta 10 000 Kč a za rádio 5 000 Kč. Je proto dobré nájemníky či podnájemníky se situací obeznámit a jejich povinnost jim připomenout.

Tipy, rady a novinky

Za roky strávené ve světě nájemního bydlení jsme nasbírali spoustu zkušeností, o které se s vámi chceme podělit. Zároveň bedlivě sledujeme vývoj na trhu, abyste vy nemuseli. Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a každý měsíc si rozšíříte obzory v oblasti pronajímání.

Děkujeme za váš zájem

Jednou za dva týdny si rozšíříte obzory v oblasti pronajímání.

Přihlásit další email

Něco se pokazilo

Zkuste prosím formulář odeslat znovu. Pokud chyba přetrvává, kontaktujte nás přímo.