Všechny články

Trvalý pobyt v pronájmu. Jak je to s ním doopravdy?

4.11.2019
 | 
Předcházení problémům

Téměř všichni nájemci by si jej na nové adrese rádi nahlásili, ale jen málo pronajímatelů je ochotných trvalý pobyt povolit. Mají ale majitelé bytu vůbec právo ho zakázat? A proč je  trvalý pobyt takovým strašákem? Čtěte dál.

K čemu se hodí trvalý pobyt v pronajatém bytě?

Znají to snad všichni, kteří si někdy hledali nové bydlení. Formulka “bez možnosti trvalého pobytu” se objevuje u překvapivě velké části nabídek a značně tak komplikuje výběr bytu. Proč? Mít trvalý pobyt přihlášený v místě, kde nájemce doopravdy bydlí, je praktické hned z několika důvodů. Usnadňuje:

  • komunikaci s poštou a úřady (např. umožňuje volby v okrsku, v němž osoba žije)
  • přihlášení dětí do místních školek a škol 
  • přihlášení k praktickému lékaři v dané lokalitě
  • získání sociálních dávek a příspěvku na bydlení

Pozor! Občan České republiky může mít v rámci ČR pouze jedno místo trvalého pobytu

Může převod trvalého bydliště majitel bytu zakázat?

Nemůže. Vedoucí právního oddělení Ideálního nájemce.cz, Štěpán Smoleja, vysvětluje:

“Pronajímatelé se často domnívají, že mohou zápisu zabránit, pokud mají nájemní smlouvu, a že jej mohou kdykoli sami zrušit. Není tomu tak.”

Nájemník s platnou nájemní smlouvou tak od majitele bytu nepotřebuje svolení ke zřízení trvalého pobytu v pronajatém bytě. Při převodu trvalého pobytu (neboli trvalého bydliště) tak nehraje prim pronajímatel, nýbrž nájemce a úřady.

Pozor! České úřady mají povinnost trvalý pobyt zaevidovat i v případě, že majitel bytu svůj nesouhlas zanesl i do nájemní smlouvy.

Chcete zjistit více o bezstarostném pronájmu?

Nechejte nám na sebe kontakt a my se vám do 24 hodin ozveme. Rádi s vámi probereme vaše potřeby a představíme výhody naší služby.

Děkujeme za zájem

Jednou za dva týdny si rozšíříte obzory v oblasti pronajímání.

Vyplnit další email

Něco se pokazilo

Zkuste prosím formulář odeslat znovu. Pokud chyba přetrvává, kontaktujte nás přímo.

Pronajímáte za správnou cenu?

Zdarma a nezávazně vám spočítáme optimální výši nájemného.

Chcete pronajímat bez starostí a bez rizika?

O váš pronájem se postaráme od A do Z.

Jak zřízení trvalého pobytu probíhá? A co je při něm třeba?

Změnu trvalého pobytu je možné vyřídit na ohlašovně v místě nového trvalého pobytu. Vydejte se tedy na svůj městský úřad či na úřad vaší městské části či obvodu.

Aby evidence adresy trvalého pobytu proběhla bez problémů, musí být předložen občanský průkaz a buď doklad o vlastnictví bytu, nebo doklad opravňující k užívání bytu: v případě majitele bytu tedy výpis z katastru nemovitostí, v případě nájemce nájemní smlouva. Pak už stačí jen vyplnit přihlašovací list k trvalému pobytu, stvrdit souhlas se změnou svým podpisem a je to.

Následný proces zpracování žádosti většinou trvá pár týdnů, vše se ovšem odvíjí od vytíženosti konkrétní ohlašovny v místě nového trvalého pobytu.

Pozor! Podle Zákona o evidenci obyvatel nevyplývají z přihlášení občana k trvalému pobytu žádná práva k objektu ani k vlastníkovi nemovitosti. 

Proč nejsou pronajímatelé vždy pro?

Je to snadné: obávají se pohybu bezpečnostních složek v bytě či exekuce nájemce. V takovém případě se totiž exekutoři řídí adresou trvalého pobytu – a na tuto adresu také vyráží zabavit majetek nájemce. Přestože nemovitá věc majitele je chráněna, neboť je v katastru nemovitostí psána na něj, vybavení bytu exekutor zabavit může.

Této hrozbě se bohužel nikdy nelze zcela vyhnout. Majitelé přesto mají několik možností, jak dopady exekuce zmírnit nebo jim alespoň částečně předejít:

  • uchovávat účtenky od vybavení bytu, díky nimž lze poté prokázat jeho vlastnictví
  • podepsat s nájemci předávací protokol, na kterém budou všechny položky vybavení bytu sepsány a ideálně i vyfoceny
  • kontrolovat, zda se nájemce neobjevil ve veřejném seznamu Centrální evidence exekucí
  • pronajímat bez vybavení
  • po odstěhování nájemce ověřit, zda si již změnil adresu trvalého bydliště (pokud ne, může o to požádat sám pronajímatel)

Jak to chodí u nás

V Ideálním nájemci.cz bereme veškeré starosti pronajímatelů na sebe. Nemovitost si pronajmeme a poté do ní seženeme podnájemníky, se kterými vše potřebné řešíme my. A to včetně trvalého pobytu. Plně přitom respektujeme přání majitele bytu – pokud však majitel s nahlášením trvalého pobytu ve svém bytě souhlasí, rádi podnájemcům pomůžeme s jeho realizací, stejně jako s dalšími jejich potřebami.

Tipy, rady a novinky

Za roky strávené ve světě nájemního bydlení jsme nasbírali spoustu zkušeností, o které se s vámi chceme podělit. Zároveň bedlivě sledujeme vývoj na trhu, abyste vy nemuseli. Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a každý měsíc si rozšíříte obzory v oblasti pronajímání.

Děkujeme za váš zájem

Jednou za dva týdny si rozšíříte obzory v oblasti pronajímání.

Přihlásit další email

Něco se pokazilo

Zkuste prosím formulář odeslat znovu. Pokud chyba přetrvává, kontaktujte nás přímo.