
Co je trvalý pobyt a k čemu je důležitý?
Trvalý pobyt je adresa, kterou máte jako občan zapsanou v registru obyvatel. Slouží jako oficiální kontaktní místo pro úřady či instituce a také určuje, kam vám budou chodit úřední dopisy. Svou roli hraje při volbách, přístupu ke školkám a různým úřadům. Může být vyžadován pro některé formality, například při sjednávání hypotéky nebo při registraci vozidla.
Trvalý pobyt nemá vliv na vlastnictví nemovitosti ani na právo v ní bydlet – jde čistě o administrativní údaj.
Může si nájemník zřídit trvalý pobyt v pronájmu?
Nájemník si může v místě pronájmu zřídit trvalý pobyt, pokud má platnou nájemní smlouvu. K samotnému zřízení už poté není nutný souhlas vlastníka nemovitosti, postačí doložit nájemní smlouvu, kde je uvedeno, že nájemník byt skutečně obývá.
Pokud nájemník nemá takový dokument k dispozici, může místo toho předložit úředně ověřené písemné potvrzení vlastníka (nebo jiné oprávněné osoby) o souhlasu s ohlášením trvalého pobytu.
Jak na to, pokud si chci zřídit trvalý pobyt v nájmu?
- Mějte platnou nájemní smlouvu na své jméno,
- navštivte ohlašovnu v místě bydliště (např. obecní nebo městský úřad),
- vyplňte přihlašovací lístek k trvalému pobytu,
- doložte platný doklad totožnosti a nájemní smlouvu, nebo ověřené písemné potvrzení oprávněné osoby o souhlasu s ohlášením změny místa trvalého pobytu,
- zaplatíte správní poplatek ve výši 50 Kč (občané mladší 15 let poplatek platit nemusí),
- úřad vás následně zapíše a vydá vám potvrzení.
Pro podrobný přehled postupu zřízení trvalého pobytu, včetně lhůt a právní úpravy, navštivte stránky Ministerstva vnitra České republiky.

Jiná situace ale nastává v podnájmu..
Zřízení trvalého pobytu v podnájmu je trochu složitější. Podnájemník má totiž přímý vztah s nájemcem bytu, nikoliv s majitelem. Úřady pak v tomto případě často vyžadují souhlas vlastníka nemovitosti, bez kterého nelze trvalý pobyt v podnájmu zapsat, i když máte podnájemní smlouvu. Proto je důležité zjistit, zda vám nájemce vůbec může zprostředkovat souhlas vlastníka.
Nájemní smlouva je při zřízení trvalého pobytu nezbytností
Trvalý pobyt bez nájemní smlouvy prakticky není možné zřídit. Úřad totiž požaduje doložit vaše oprávnění užívat byt, případně souhlas vlastníka. Pokud tedy bydlíte v místě, kde nemáte trvalý pobyt a nemáte žádný právní podklad k užívání bytu, zřízení trvalého pobytu není možné.
{{vzor_najemky_card}}
Tipy a novinky na e‑mail
Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a každý měsíc si rozšíříte obzory v oblasti pronajímání.
Děkujeme za váš zájem
Jednou za dva týdny si rozšíříte obzory v oblasti pronajímání.
Přihlásit další emailNěco se pokazilo
Zkuste prosím formulář odeslat znovu. Pokud chyba přetrvává, kontaktujte naši podporu.
Chcete zjistit více o bezstarostném pronájmu?
Nechejte nám na sebe kontakt a my se vám do 24 hodin ozveme. Rádi s vámi probereme vaše potřeby a představíme výhody naší služby.
Něco se pokazilo
Zkuste prosím formulář odeslat znovu. Pokud chyba přetrvává, kontaktujte naši podporu.
Pronajímáte za správnou cenu?
Zdarma a nezávazně vám spočítáme optimální výši nájemného.
Exekuce nájemníka vs. trvalý pobyt – jak tohle funguje?
Rozumíme, že jedním ze strašáků může být zahájená exekuce na vašeho nájemníka, při které by mohl být ohrožen váš majetek. I na takové případy se ale lze připravit:
Začněte při výběru nájemníka
Už při obsazování bytu se vyplatí zjistit co nejvíce o minulosti i aktuální situaci zájemce. Prověření v dostupných rejstřících, jako je například insolvenční, exekuční, obchodní nebo rejstřík živnostenského podnikání, může odhalit varovné signály, které na první pohled nepoznáte. Zorientovat se v těchto databázích a vše si dohledat ale není vždy jednoduché.
Proto to řešíme za vás. Každého zájemce důkladně prověříme v šesti veřejných rejstřících v Česku i na Slovensku. Do bytu vybíráme jen prověřené nájemníky a riziko pozdějších komplikací je minimální.

Ukládejte si veškeré důležité doklady
Pokud bude proti nájemníkovi v průběhu trvání nájemního vztahu zahájena exekuce, je dobré být připravený. Exekutor má právo učinit sepis věcí movitých v bytě – a pokud není jasné, komu vybavení patří, může je omylem zahrnout do exekuce. Abyste předešli nedorozuměním, doporučujeme mít uschované doklady o vlastnictví vybavení bytu – ideálně faktury, účtenky nebo smlouvy, které prokážou, že dané věci patří vám jako pronajímateli.
V případě, že by přesto došlo k zabavení vašeho majetku, máte možnost do 30 dnů podat návrh na vyškrtnutí věcí ze soupisu. Pokud by exekutor návrh zamítl, je možné podat žalobu na vyloučení věcí do dalších 30 dnů od doručení rozhodnutí.
%20(1).jpg)
Odhlášení nájemce po ukončení nájemní smlouvy
Jelikož byl nájemní vztah stvrzen nájemní smlouvou, nájemník je zavázán k tomu, aby se po skončení nájmu z adresy odhlásil. Trvalý pobyt bude ukončen automaticky v případě, že si nájemník zařídí trvalý pobyt na nové adrese.
Pokud nájemník po skončení nájmu neohlásí změnu adresy, zůstává stále přihlášený na vaší adrese. Tomuto můžete předejít tak, že už ve smlouvě sjednáte ujednání, podle kterého se nájemce zavazuje po skončení nájmu odhlásit trvalý pobyt – a to do konkrétní lhůty. Pokud se nájemce po skončení nájmu sám neodhlásí, můžete návrh na zrušení trvalého pobytu podat sami. Úřadu je pak potřeba doložit, že nájemní vztah skutečně skončil – například dohodou o ukončení, výpovědí nebo tím, že uplynula doba sjednaná u nájmu na dobu určitou.
{{naceneni_card}}
Mýty o trvalém pobytu
Nájemník má díky trvalému pobytu právo v bytě zůstat i po skončení smlouvy
Tohle je jeden z nejčastějších omylů. Mnoho lidí si myslí, že pokud má nájemník v bytě přihlášený trvalý pobyt, nelze ho z bytu vystěhovat. Ve skutečnosti je rozhodující nájemní smlouva – pokud skončí nájem, zaniká také právo v bytě bydlet, a to bez ohledu na to, zda má člověk trvalý pobyt na dané adrese. Trvalý pobyt nemá vliv na vlastnická práva ani právo užívání bytu.

Jakmile někoho přihlásím k trvalému pobytu, už ho nikdy neodhlásím
I tohle je častá obava, hlavně ze strany majitelů. Ve skutečnosti je možné nájemníka z trvalého pobytu odhlásit, pokud v bytě už reálně nebydlí a nájemní vztah dle nájemní smlouvy skončil. Je ale potřeba doložit skutečnost, že osoba na adrese skutečně nepobývá – například doložením nájemní smlouvy na dobu určitou s argumentací, že doba již uplynula či doložením dohody o ukončení nájmu mezi stranami apod.. Proces odhlášení probíhá přes úřad.
Vlastník bytu musí se zřízením trvalého pobytu vždy souhlasit
To platí pouze částečně, a je to záležitostí podnájmu. Pokud někdo bydlí v bytě jako podnájemník, například u někoho, kdo má byt pronajatý a část nemovitosti dále podnajímá, souhlas vlastníka je nutný. Pokud má ale nájemník smlouvu uzavřenou přímo s vlastníkem, pak se o souhlas nežádá. V takovém případě má nájemník ze zákona právo přihlásit se k trvalému pobytu na dané adrese.
{{affil_card}}
Nejčastější dotazy (FAQ)
Můžu mít nahlášených více míst trvalého pobytu?
Ne, na území České republiky můžete mít pouze jedno místo trvalého pobytu. Toto místo slouží jako oficiální adresa pro komunikaci s úřady a institucemi.
Na co má vliv trvalý pobyt?
Trvalý pobyt ovlivňuje doručování úřední pošty, účast ve volbách, přístup ke školským zařízením a určuje místní příslušnost k úřadům. Je důležité mít trvalý pobyt tam, kde skutečně bydlíte, aby nedocházelo ke komplikacím v komunikaci s úřady.
Jaký je rozdíl mezi trvalým bydlištěm a trvalým pobytem?
Mezi veřejností se velmi často zaměňuje pojem „trvalé bydliště“, který však oficiálně neexistuje. Máme pouze trvalý pobyt a bydliště, které označují dvě různé věci. Trvalý pobyt je evidenční údaj, tedy adresa, kterou má občan zapsanou v registru obyvatel. Používá se například pro doručování úřední pošty nebo při komunikaci s úřady. Naopak bydliště je místo, kde se člověk fakticky zdržuje a žije. Může se shodovat s trvalým pobytem, ale nemusí.
Jak vystěhovat nájemníka s trvalým pobytem?
Trvalý pobyt nájemníka nezabraňuje jeho vystěhování po skončení nájemní smlouvy. Po ukončení nájmu by měl nájemník opustit byt a odhlásit si trvalý pobyt. Pokud tak neučiní, může pronajímatel podat návrh na zrušení trvalého pobytu u příslušného úřadu. Je třeba doložit, že nájemní vztah skončil a nájemník již v bytě nebydlí.
Může mě majitel vystěhovat, když mám trvalý pobyt?
Ano, trvalý pobyt neposkytuje ochranu před vystěhováním. Pokud nájemní smlouva skončila nebo byla vypovězena, je nájemník povinen byt opustit bez ohledu na to, zda má na adrese trvalý pobyt. Trvalý pobyt nemá vliv na právo užívání bytu.
Nebydlím v místě trvalého pobytu. Je to problém?
Není to nezákonné, ale může to způsobit komplikace při doručování pošty a komunikaci s úřady. Doporučuje se mít trvalý pobyt tam, kde skutečně bydlíte, aby nedocházelo k těmto problémům.
Lze mít trvalý pobyt na městském úřadě?
Ano, v určitých případech je možné zřídit trvalý pobyt na adrese obecního či městského úřadu, například pokud občan nemá jiné bydliště. Toto řešení je však krajní a využívá se převážně v těžkých sociálních situacích.