Všechny články

Nejvyužívanější materiály pro výrobu nábytku

15.10.2019
 | 
Jak pronajímat byt

Vybíráte nový nábytek do vašeho bytu a nevíte, po jakém materiálu nejlépe sáhnout? Představíme vám ty nejčastější materiály, se kterými se při výběru setkáte. Pokud si tedy nejste jistí, zda zvolit masiv, lamino, dřevotřísku, nebo něco úplně jiného, čtěte dál.

Masiv a spárovka

Masiv je tradičním materiálem, který dodá interiéru na eleganci a nadčasovosti. Nábytek z masivu je vyráběn z fošen nařezaných z kmenů jehličnatých a listnatých stromů, přičemž s exotikou dřeviny pochopitelně roste i cena materiálu. Mezi ty levnější patří smrk a borovice, od nichž se přes buk a dub dostaneme např. až k mahagonu. Tu nejvyšší trvanlivost a odolnost proti poškození má nábytek z bukového, dubového a javorového dřeva, i ostatní dřeviny však zaručí dlouhou životnost, a mohou tak vydržet i několik generací – a díky tomu, že má každý strom jinou texturu, bude i každý kus vašeho nábytku originálem.

Nevýhodou masivu je jeho vyšší pořizovací cena, náročnější údržba a péče i fakt, že pro výrobu nábytku z něj je ideální středová fošna, která je však v každém kmeni pouze jedna. Krajní kusy se poté obvykle řežou do hranolů a slepují k sobě, čímž vzniká tzv. spárovka. Ta může být vyráběna i průmyslově, díky čemuž je její cena výrazně nižší než cena masivu.

 

Biodeska

Třívrstvá lepená masivní deska je alternativou klasické spárovky. Co se týče vzhledu, zachovává podobný charakter. Jediný rozdíl je v tzv. podélných lamelách, které jsou z obou stran přidány k výše zmíněným spojeným hranolům. Díky těmto podélným lamelám je zajištěna podstatně větší stálost hranolů, které se tolik nekroutí.

 

Dřevotřískové a dřevovláknité (MDF) desky

Jak již název napovídá, základním stavebním prvkem obou materiálů je dřevo, ovšem v podobě třísky, resp. vláken. Ty jsou obaleny lepidlem a poté za vysoké teploty stlačeny do desek, nejčastěji o tloušťce 18 mm. Z obou typů můžete, narozdíl od masivu, vyrobit i rozměrné části nábytku z jednoho jediného kusu materiálu. 

Dřevotříska a MDF desky se naopak liší svou strukturou a cenou: MDF (medium-density fibreboard) jsou jemnější a více homogenní. Hodí se proto k frézování, tedy k výrobě profilovaných dvířek, lišt a různých prvků komplikovaného tvaru. Jsou však dražší než hrubší dřevotříska, která je určena hlavně pro řezání.

Desky vznikají z velké části z klasického palivového dřeva, v případě dřevotřísky však výrobci k rozmělněné dřevní hmotě běžně přidávají i tzv. recyklát. To může představovat určité riziko: původ recyklátu je totiž ve většině případů neznámý. Na trhu jsou nicméně k dispozici i desky, k jejichž výrobě recyklát použit nebyl. Při výrobě MDF desek se recyklát nevyužívá vůbec. V dnešní době se navíc již nemusíte obávat nekvalitních lepidel, která postupem času prakticky vymizela z výrobních linek.

 

Lamino vs. laminát 

Dřevotřískové i MDF desky se bez úpravy se používají málokdy. Je to proto, že nejsou odolné proti vlhkosti (zejména dřevotříska) a při zasažení vlhkostí nabobtnávají a nejsou dále použitelné. Proto jsou dále potahovány dalšími vrstvami – ty se opět liší zejména strukturou a kvalitou.  

Lamináty jsou tenké desky, silné řádově pár milimetrů či méně, které mají uzavřený povrch bez pórů. Jsou odolné proti mechanickému poškození i některým chemickým látkám. Na trhu jsou dostupné mj. tyto varianty:

  • střednětlaké lamináty (CPL, continuous pressure laminate), vhodné do kanceláří a domácností, 
  • vysokotlaké lamináty (HPL, high pressure laminate), použitelné i v exteriéru
  • a kovolamináty.

Nejrozšířenějším a zároveň nejméně odolným typem laminátu je lamino, laminovací papír zalitý melaminovou pryskyřicí. Přestože lamino vydrží maximálně krátkodobou vlhkost a otěry, do karet mu hraje nízká cena a obrovský výběr dekorů

Okraje laminovaných desek jsou většinou kryté melaminovým papírem nebo novější ABS hranou, která je odolnější a jejíž tloušťka činí buď 0,5 mm, nebo 2 mm. Při výběru ABS hrany si však dávejte pozor, zda je na desku kvalitně nalepená.
 

Folie a lak

PVC folie je používána zejména v kuchyních, konkrétně na čelní dvířka nábytku. Jejím nosným materiálem bývá MDF, kterou je možné zfrézovat a poté polepit folií ve vybraném dekoru. Folie je snadno omyvatelná a stejně jako lamino nabízí mnoho dekorů.

MDF desky bývají v poslední době rovněž často lakovány. Tento způsob úpravy dokáže vykouzlit krásně jednolitý vzhled, kdy není vidět přechod mezi hranou nábytku a samotnou plochou, čímž se liší např. od lamina. Narozdíl od lamina se však lakovaný povrch také mnohem snáze poškrábe.

 

Dýha

Dýha je slabá vrstva vyrobená z masivního dřeva, jejíž tloušťka činí 0,3 až 5 mm a která se, stejně jako lamináty či folie, lepí na výše zmíněné desky. Velkou výhodou dýhy je fakt, že si i přes nižší cenu zachovává věrohodný dekor pravého masivu a je velmi odolná. Dýhované desky lze dále upravovat mořením či lakováním.

 

Překližka

Překližka je tvořena z tzv. kompozitního materiálu, tedy tenkých vrstev dřeva (dýh) o tloušťce 0,4 mm až 3 mm, které jsou křížem poskládané na sebe a jsou spojené a zesílené vysoce kvalitním lepidlem. Mezi plusy překližky patří její nízká hmotnost, relativně vysoká životnost a tvarová stálost. Některé druhy překližky jsou díky pryskyřicové folii navíc i vodovzdorné

 

Co tedy vybrat?

Možností je spousta a o žádné z nich nelze říci, že je ve všech ohledech lepší než ostatní. Výběr tak záleží na vašich požadavcích, co se kvality, ceny a vzhledu týče. Chcete-li, aby s vámi nábytek (např. manželská postel) zůstal desítky let, nebojte se zainvestovat do masivního dřeva. U nábytku do dětského pokoje, který budete pravděpodobně za několik let měnit, se naopak příliš drahé vybavení kupovat nevyplatí. Volba je tedy jen a jen na vás – a nám nezbývá, než popřát šťastnou ruku.

Tipy, rady a novinky

Za roky strávené ve světě nájemního bydlení jsme nasbírali spoustu zkušeností, o které se s vámi chceme podělit. Zároveň bedlivě sledujeme vývoj na trhu, abyste vy nemuseli. Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a každý měsíc si rozšíříte obzory v oblasti pronajímání.

Děkujeme za váš zájem

Jednou za dva týdny si rozšíříte obzory v oblasti pronajímání.

Přihlásit další email

Něco se pokazilo

Zkuste prosím formulář odeslat znovu. Pokud chyba přetrvává, kontaktujte nás přímo.