Masiv a spárovka
Masiv je tradičním materiálem, který dodá interiéru na eleganci a nadčasovosti. Nábytek z masivu je vyráběn z fošen nařezaných z kmenů jehličnatých a listnatých stromů, přičemž s exotikou dřeviny pochopitelně roste i cena materiálu. Mezi ty levnější patří smrk a borovice, od nichž se přes buk a dub dostaneme např. až k mahagonu. Tu nejvyšší trvanlivost a odolnost proti poškození má nábytek z bukového, dubového a javorového dřeva, i ostatní dřeviny však zaručí dlouhou životnost, a mohou tak vydržet i několik generací – a díky tomu, že má každý strom jinou texturu, bude i každý kus vašeho nábytku originálem.
Nevýhodou masivu je jeho vyšší pořizovací cena, náročnější údržba a péče i fakt, že pro výrobu nábytku z něj je ideální středová fošna, která je však v každém kmeni pouze jedna. Krajní kusy se poté obvykle řežou do hranolů a slepují k sobě, čímž vzniká tzv. spárovka. Ta může být vyráběna i průmyslově, díky čemuž je její cena výrazně nižší než cena masivu.
Biodeska
Třívrstvá lepená masivní deska je alternativou klasické spárovky. Co se týče vzhledu, zachovává podobný charakter. Jediný rozdíl je v tzv. podélných lamelách, které jsou z obou stran přidány k výše zmíněným spojeným hranolům. Díky těmto podélným lamelám je zajištěna podstatně větší stálost hranolů, které se tolik nekroutí.
Dřevotřískové a dřevovláknité (MDF) desky
Jak již název napovídá, základním stavebním prvkem obou materiálů je dřevo, ovšem v podobě třísky, resp. vláken. Ty jsou obaleny lepidlem a poté za vysoké teploty stlačeny do desek, nejčastěji o tloušťce 18 mm. Z obou typů můžete, narozdíl od masivu, vyrobit i rozměrné části nábytku z jednoho jediného kusu materiálu.
Dřevotříska a MDF desky se naopak liší svou strukturou a cenou: MDF (medium-density fibreboard) jsou jemnější a více homogenní. Hodí se proto k frézování, tedy k výrobě profilovaných dvířek, lišt a různých prvků komplikovaného tvaru. Jsou však dražší než hrubší dřevotříska, která je určena hlavně pro řezání.
Desky vznikají z velké části z klasického palivového dřeva, v případě dřevotřísky však výrobci k rozmělněné dřevní hmotě běžně přidávají i tzv. recyklát. To může představovat určité riziko: původ recyklátu je totiž ve většině případů neznámý. Na trhu jsou nicméně k dispozici i desky, k jejichž výrobě recyklát použit nebyl. Při výrobě MDF desek se recyklát nevyužívá vůbec. V dnešní době se navíc již nemusíte obávat nekvalitních lepidel, která postupem času prakticky vymizela z výrobních linek.
Lamino vs. laminát
Dřevotřískové i MDF desky se bez úpravy se používají málokdy. Je to proto, že nejsou odolné proti vlhkosti (zejména dřevotříska) a při zasažení vlhkostí nabobtnávají a nejsou dále použitelné. Proto jsou dále potahovány dalšími vrstvami – ty se opět liší zejména strukturou a kvalitou.
Lamináty jsou tenké desky, silné řádově pár milimetrů či méně, které mají uzavřený povrch bez pórů. Jsou odolné proti mechanickému poškození i některým chemickým látkám. Na trhu jsou dostupné mj. tyto varianty:
- střednětlaké lamináty (CPL, continuous pressure laminate), vhodné do kanceláří a domácností,
- vysokotlaké lamináty (HPL, high pressure laminate), použitelné i v exteriéru
- a kovolamináty.
Nejrozšířenějším a zároveň nejméně odolným typem laminátu je lamino, laminovací papír zalitý melaminovou pryskyřicí. Přestože lamino vydrží maximálně krátkodobou vlhkost a otěry, do karet mu hraje nízká cena a obrovský výběr dekorů.
Okraje laminovaných desek jsou většinou kryté melaminovým papírem nebo novější ABS hranou, která je odolnější a jejíž tloušťka činí buď 0,5 mm, nebo 2 mm. Při výběru ABS hrany si však dávejte pozor, zda je na desku kvalitně nalepená.
Folie a lak
PVC folie je používána zejména v kuchyních, konkrétně na čelní dvířka nábytku. Jejím nosným materiálem bývá MDF, kterou je možné zfrézovat a poté polepit folií ve vybraném dekoru. Folie je snadno omyvatelná a stejně jako lamino nabízí mnoho dekorů.
MDF desky bývají v poslední době rovněž často lakovány. Tento způsob úpravy dokáže vykouzlit krásně jednolitý vzhled, kdy není vidět přechod mezi hranou nábytku a samotnou plochou, čímž se liší např. od lamina. Narozdíl od lamina se však lakovaný povrch také mnohem snáze poškrábe.
Dýha
Dýha je slabá vrstva vyrobená z masivního dřeva, jejíž tloušťka činí 0,3 až 5 mm a která se, stejně jako lamináty či folie, lepí na výše zmíněné desky. Velkou výhodou dýhy je fakt, že si i přes nižší cenu zachovává věrohodný dekor pravého masivu a je velmi odolná. Dýhované desky lze dále upravovat mořením či lakováním.
Překližka
Překližka je tvořena z tzv. kompozitního materiálu, tedy tenkých vrstev dřeva (dýh) o tloušťce 0,4 mm až 3 mm, které jsou křížem poskládané na sebe a jsou spojené a zesílené vysoce kvalitním lepidlem. Mezi plusy překližky patří její nízká hmotnost, relativně vysoká životnost a tvarová stálost. Některé druhy překližky jsou díky pryskyřicové folii navíc i vodovzdorné.
Co tedy vybrat?
Možností je spousta a o žádné z nich nelze říci, že je ve všech ohledech lepší než ostatní. Výběr tak záleží na vašich požadavcích, co se kvality, ceny a vzhledu týče. Chcete-li, aby s vámi nábytek (např. manželská postel) zůstal desítky let, nebojte se zainvestovat do masivního dřeva. U nábytku do dětského pokoje, který budete pravděpodobně za několik let měnit, se naopak příliš drahé vybavení kupovat nevyplatí. Volba je tedy jen a jen na vás – a nám nezbývá, než popřát šťastnou ruku.
Tipy a novinky na e‑mail
Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a každý měsíc si rozšíříte obzory v oblasti pronajímání.
Děkujeme za váš zájem
Jednou za dva týdny si rozšíříte obzory v oblasti pronajímání.
Přihlásit další emailNěco se pokazilo
Zkuste prosím formulář odeslat znovu. Pokud chyba přetrvává, kontaktujte naši podporu.
Chcete zjistit více o bezstarostném pronájmu?
Nechejte nám na sebe kontakt a my se vám do 24 hodin ozveme. Rádi s vámi probereme vaše potřeby a představíme výhody naší služby.
Něco se pokazilo
Zkuste prosím formulář odeslat znovu. Pokud chyba přetrvává, kontaktujte naši podporu.
Pronajímáte za správnou cenu?
Zdarma a nezávazně vám spočítáme optimální výši nájemného.