Všechny články

Prohlídka bytu se zájemci o pronájem

15.10.2019
 | 
Jak pronajímat byt

Očekáváte první návštěvu zájemce o pronájem vašeho bytu? Tak pamatujte, štěstí přeje připraveným. Ujasněte si předem, na co všechno se chcete potenciálního nájemníka zeptat a promyslete si, jaké informace je vhodné mu dát a co ho bude pravděpodobně nejvíce zajímat.

Na co se ptát?

V ideálním případě budou nájemníci váš byt obývat opravdu dlouho, a proto vybírejte pečlivě. Často vám napoví už první dojem. Pokud se zájemci bez omluvy nedostaví, přijdou rozhádaní nebo vám jsou prostě jen nesympatičtí, není důvod pronajmout nemovitost právě jim.

Zaveďte hovor, jistě se rychle dozvíte spoustu věcí. Zajímejte se o to, kolik lidí chce ve vašem bytě bydlet, jaký je jejich vztah (např. pár nebo náhodní spolubydlící), jestli s sebou budou mít zvířátka, nebo jsou náruživými muzikanty a od jakého data by si pronájem představovali. Když se pak budete rozhodovat mezi dvěma zájemci, z nichž jeden plánuje stěhování na další kvartál a ten druhý by nejraději bydlel hned zítra, máte jasno.

Nebojte se naťuknout i osobnější záležitosti majetkového charakteru. Zkuste vyzkoumat, čím si zájemci vydělávají na živobytí, zda jde o pracující nebo o studenty, popřípadě zda nejsou zatížení exekucí. Informace o rizikovosti uchazeče o bydlení si za pár korun můžete prověřit i u nás díky službě Prověření rizikovosti osob. Doporučujeme si takto prověřit všechny osoby, které budou v bytě bydlet, ne jen hlavního nájemníka. I jeden záznam v registru exekucí může svědčit o (ne)spolehlivosti celé skupiny.

„V Ideálním nájemci.cz žádáme zájemce o datum narození již před prohlídkou nemovitosti. Prověříme žadatele a v případě, že se jedná o dlužníka, se kterým stejně nebudeme moci podepsat smlouvu, to víme předem a nejezdíme na prohlídku zbytečně,” říká vedoucí obchodního týmu v Praze Tereza Lev.

Co zájemce o bydlení nejčastěji zajímá?

Zkuste se vžít do jejich kůže. Co byste rádi věděli vy? Většinu nájemníků budou zajímat podobné, praktické informace:

  1. Nastavení záloh

Změna bydlení je závažný krok a nájemníci si potřebují spočítat, zda budou výdaje v jejich finančních možnostech. Kromě nájemného a kauce je také vždy zajímají náklady na energie, služby a ostatní poplatky. U topení nezapomeňte zmínit i způsob, jak je byt ohříván (elektřina, plyn či dálkové topení).

  1. Orientace bytu 

Je byt orientován na západ a sluníčko jej téměř nikdy neopouští? Skvělé. Milovníci tepla budou nadšeni, ale vyznavači „temných komor” by se u vás mohli trápit. 

  1. Sousedi a domovní řád

S kým budou nájemníci dům sdílet? Bude vedle nich žít starší pár, co má rád klid, nebo rodina s pěti dětmi? A musejí se dle domovních regulí zamykat po desáté hodině vchodové dveře? Popište jim sousedy a seznamte s domovním řádem.

  1. Společné úložné prostory

Vzhledem k malým rozměrům některých bytů zájemci více než ocení, když jim umožníte některé sezónní věci uložit do sklepa nebo na půdu. Přítomnost kolárny je pak skvělou třešničkou na dortu.

  1. Okolí a parkování

Je v blízkosti krásný park nebo dokonce koupaliště? Nezapomeňte benefity okolí zmínit. Potenciální nájemce často zajímá blízkost obchodu, školy, školky, nemocnice, zastávky MHD nebo možnost parkování. Máte pro nájemníky k dispozici garáž? Určitě se pochlubte.

Určitě nečekejte, až se zájemci začnou sami ptát. Sdělte jim své požadavky a postřehy rovnou: např. kolik nájemníků v bytě je pro vás maximum nebo jak rostou zálohy s počtem osob. 

V případě zájemců z ciziny si ujasněte, zda pochopili, že cena za nájemné není to stejné jako celková cena s energiemi a službami. V tomto případě dochází často k nedorozuměním. Mějte také na mysli, že v případě ubytování cizinců má stát svá pravidla. Do tří pracovních dnů je musíte nahlásit buď formulářem nebo elektronicky na cizineckou policii, vést ubytovací knihu a nahlásit všechny osoby v bytě, včetně dětí. A nezapomeňte, pro Slováky to platí taky. ;-)

Tereza Lev z Ideálního nájemce.cz na závěr doporučuje: „Radíme vždy majitelům, aby si s potenciálními nájemníky vždy předem zavolali a zásadní informace si sdělili už do telefonu. Mohou tak ušetřit čas sobě i jim.”

Tipy, rady a novinky

Za roky strávené ve světě nájemního bydlení jsme nasbírali spoustu zkušeností, o které se s vámi chceme podělit. Zároveň bedlivě sledujeme vývoj na trhu, abyste vy nemuseli. Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a každý měsíc si rozšíříte obzory v oblasti pronajímání.

Děkujeme za váš zájem

Jednou za dva týdny si rozšíříte obzory v oblasti pronajímání.

Přihlásit další email

Něco se pokazilo

Zkuste prosím formulář odeslat znovu. Pokud chyba přetrvává, kontaktujte nás přímo.