Všechny články

Jak Ideální nájemce zvládl neideální rok?

18.12.2020
 | 
Jak pronajímat byt

Turbulentní rok 2020 je skoro u konce a nás dostihla vlna jisté nostalgie. I přes veškeré nástrahy jsme to letos v Ideálním nájemci pojali jako výzvu a zaměřili se na optimalizaci procesů a digitalizaci našich služeb. Dnes vám přinášíme malé ohlédnutí za tím, co se nám povedlo, pár zajímavostí o portfoliu bytů v Ideálním nájemci a výhled na příští rok.

Co jsme zvládli, i když za okny řádila globální pandemie?

 • Spustili jsme online klientskou zónu pro podnájemníky
 • Zavedli jsme elektronické podepisování všech dokumentů – od března jsme jich podepsali již 2 120
 • Zavedli jsme realistické 3D virtuální prohlídkypřesvědčte se na vlastní oči
 • Umístili jsme se jako 3. nejrychleji rostoucí technologická firma ve střední Evropě v prestižním žebříčku Deloitte Technology Fast 50
 • Několikanásobně jsme posílili oddělení klientské podpory, takže jsme vám vždy k ruce
 • Vytvořili jsme neprůstřelný předávací protokol, který myslí na všechno
 • Zavedli jsme systém plně automatizovaných měsíčních plateb

Korona vs. trh s pronájmy

V jarních měsících se poprvé projevily dopady krize a na nájemní trh se začaly valit tisíce nových bytů, především z krátkodobých pronájmů. Tento trend byl nejcitelnější v hlavním městě, kde s rostoucí nabídkou začaly klesat ceny nájmů – v Praze až o 11 %. Ačkoliv v letní sezóně aspoň částečně ožil turistický ruch a pokles cen dočasně ustal, ke konci září už bylo jasné, že druhé vlně se nevyhneme. Univerzity nezahájily prezenční výuku a trh se opět začal zaplavovat nabídkami pronájmů.

Data za neukončený čtvrtý kvartál už nyní ukazují na další pokles cen v řádu stovek korun, a to především v hlavním městě. “Meziroční srovnání pak ukazuje dopad pandemie ještě zřetelněji. V Praze se už nebavíme o korekci v řádu stovek, ale v řádu tisíců korun, a to napříč všemi dispozicemi,” dodává Martina Březina, náš CEO.

Je pravděpodobné, že ekonomická recese bude dále prohlubovat mezeru mezi nabídkou a poptávkou a tlačit ceny dlouhodobých nájmů dolů. I přesto v roce 2021 očekáváme plynulejší vývoj než letos. Důsledky koronakrize se už ve velkém projevily na nabídkové i poptávkové straně trhu, který na ně bude v příštích měsících se setrvačností reagovat. Obsazení nájemního bytu bude obtížnější než před koronou a bude pokračovat tlak na snižování nájemného. V UlovDomov.cz s touto predikcí počítáme a díváme se na ni jako na příležitost.

Lidé se stěhovali – korona nekorona

Zalovili jsme v našich interních datech a podívali se, o jaké byty v našem portfoliu byl letos největší zájem. V roce 2020 u nás poptávalo bydlení neuvěřitelných 11 058 zájemců. O každý byt se v průměru zajímalo 13 kandidátů, kterým bylo od 17 do 85 let. Průměrný věk našich zájemců je 27 let. A nejpopulárnější byt chtělo nazývat domovem neuvěřitelných 135 kandidátů – jedná se o byt 3+1 v populární brněnské čtvrti Komín.

Další zajímavé statistiky:

 • 93 % zájemců jsou nekuřáci
 • 11 % kandidátů má nebo uvažuje o pořízení domácího mazlíčka – od hadů pres morčata až po služební psy
 • 10 % žadatelů to myslí opravdu vážně a přeje si v bytě zřídit trvalý pobyt
 • 69 % lidí projevilo zájem o byt, který je částečně vybaven
 • 17 % lidí se zajímalo o byt s parkovacím místem nebo garáží
 • 53 % má zájem o byt se sklepem
 • 60 % má zájem o byt s balkónem či terasou

Náš inzertní portál UlovDomov.cz také nezahálel a pomohl letos najít nové bydlení desetitisícům nájemníků. Na 160 tisíc inzerátů přišlo dohromady 430 tisíc odpovědí a nájemníci se s majiteli pustili do 79 458 konverzací. Zájemci navíc stihli založit 41 520 hlídacích psů, kteří vyčmuchali skoro 31 milionů inzerátů na míru jejich požadavkům. A neuvěřitelných 11 794 lidí bylo prověřeno naším nástrojem na prověření rizikovosti osob, což představuje 30% nárůst oproti roku 2019 a svědčí o rostoucí opatrnosti majitelů.

Jaké byty byly neoblíbenější?

Asi vás nepřekvapí, že jde o byty 2+kk a 1+kk, které dohromady chtělo skoro 50 % zájemců. Ale není to pravidlem – například v Olomouci byly letos nejpopulárnější byty 3+kk, v Brně šlo o dispozice 1+kk a v Praze a Plzni 2+kk.

Top 10 nejžádanějších bytů bylo v našem domovském Brně. Průměrný nájem v těchto bytech byl 8 340 Kč, a šlo především o dispozice 1+kk a 1+1 s průměrnou velikostí kolem 45m².

V první stovce nejpopulárnějších bytů je situace už trochu jiná. Opět zde vládlo Brno s 55 byty, ale Praha mu byla v patách s číslem 41. Olomouci a Plzni se do top stovky podařilo dostat po 2 bytech. Tady už průměrné nájemné šplhalo nahoru, a to na 10 240 Kč. Šlo převážně o byty 2+kk a 2+1 s průměrnou výměrou 50m².

P(our) F(éliciter) do lepších časů

Chtěli bychom poděkovat všem našim klientům a partnerům za projevenou důvěru a do nového roku popřát jen to nejlepší. Ať se vám v příštím roce bydlí, pronajímá a žije pohodlně a bezstrarostně. My budeme i v roce 2021 pokračovat v naplňování naší vize světa, kde je pronajímání bytů jednoduché, dostupné a efektivní.

Co máme v rukávu na příští rok?

Už teď víme, že 2021 bude dynamický rok a chceme vám dát nakouknout do toho, co chystáme.

 • Úplně novou digitální službu, která zjednoduší pronajímání a správu nemovitostí majitelům i nájemníkům.
 • Nový a vylepšený inzertní portál UlovDomov.cz – můžete se těšit na nové funkce pro majitele, realitní kanceláře i zájemce o bydlení.
 • Expanzi služby Ideální nájemce do dalších krajských měst.

Chcete zjistit více o bezstarostném pronájmu?

Nechejte nám na sebe kontakt a my se vám do 24 hodin ozveme. Rádi s vámi probereme vaše potřeby a představíme výhody naší služby.

Děkujeme za zájem

Jednou za dva týdny si rozšíříte obzory v oblasti pronajímání.

Vyplnit další email

Něco se pokazilo

Zkuste prosím formulář odeslat znovu. Pokud chyba přetrvává, kontaktujte nás přímo.

Pronajímáte za správnou cenu?

Zdarma a nezávazně vám spočítáme optimální výši nájemného.

Chcete pronajímat bez starostí a bez rizika?

O váš pronájem se postaráme od A do Z.

Tipy, rady a novinky

Za roky strávené ve světě nájemního bydlení jsme nasbírali spoustu zkušeností, o které se s vámi chceme podělit. Zároveň bedlivě sledujeme vývoj na trhu, abyste vy nemuseli. Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a každý měsíc si rozšíříte obzory v oblasti pronajímání.

Děkujeme za váš zájem

Jednou za dva týdny si rozšíříte obzory v oblasti pronajímání.

Přihlásit další email

Něco se pokazilo

Zkuste prosím formulář odeslat znovu. Pokud chyba přetrvává, kontaktujte nás přímo.