Všechny články

Jak Ideální nájemce zvládl neideální rok?

18.12.2020
 | 
Jak pronajímat byt

Turbulentní rok 2020 je skoro u konce a nás dostihla vlna jisté nostalgie. I přes veškeré nástrahy jsme to letos v Ideálním nájemci pojali jako výzvu a zaměřili se na optimalizaci procesů a digitalizaci našich služeb. Dnes vám přinášíme malé ohlédnutí za tím, co se nám povedlo, pár zajímavostí o portfoliu bytů v Ideálním nájemci a výhled na příští rok.

Co jsme zvládli, i když za okny řádila globální pandemie?

 • Spustili jsme online klientskou zónu pro podnájemníky
 • Zavedli jsme elektronické podepisování všech dokumentů – od března jsme jich podepsali již 2 120
 • Zavedli jsme realistické 3D virtuální prohlídkypřesvědčte se na vlastní oči
 • Umístili jsme se jako 3. nejrychleji rostoucí technologická firma ve střední Evropě v prestižním žebříčku Deloitte Technology Fast 50
 • Několikanásobně jsme posílili oddělení klientské podpory, takže jsme vám vždy k ruce
 • Vytvořili jsme neprůstřelný předávací protokol, který myslí na všechno
 • Zavedli jsme systém plně automatizovaných měsíčních plateb

Korona vs. trh s pronájmy

V jarních měsících se poprvé projevily dopady krize a na nájemní trh se začaly valit tisíce nových bytů, především z krátkodobých pronájmů. Tento trend byl nejcitelnější v hlavním městě, kde s rostoucí nabídkou začaly klesat ceny nájmů – v Praze až o 11 %. Ačkoliv v letní sezóně aspoň částečně ožil turistický ruch a pokles cen dočasně ustal, ke konci září už bylo jasné, že druhé vlně se nevyhneme. Univerzity nezahájily prezenční výuku a trh se opět začal zaplavovat nabídkami pronájmů.

Data za neukončený čtvrtý kvartál už nyní ukazují na další pokles cen v řádu stovek korun, a to především v hlavním městě. “Meziroční srovnání pak ukazuje dopad pandemie ještě zřetelněji. V Praze se už nebavíme o korekci v řádu stovek, ale v řádu tisíců korun, a to napříč všemi dispozicemi,” dodává Martina Březina, náš CEO.

Je pravděpodobné, že ekonomická recese bude dále prohlubovat mezeru mezi nabídkou a poptávkou a tlačit ceny dlouhodobých nájmů dolů. I přesto v roce 2021 očekáváme plynulejší vývoj než letos. Důsledky koronakrize se už ve velkém projevily na nabídkové i poptávkové straně trhu, který na ně bude v příštích měsících se setrvačností reagovat. Obsazení nájemního bytu bude obtížnější než před koronou a bude pokračovat tlak na snižování nájemného. V UlovDomov.cz s touto predikcí počítáme a díváme se na ni jako na příležitost.

Lidé se stěhovali – korona nekorona

Zalovili jsme v našich interních datech a podívali se, o jaké byty v našem portfoliu byl letos největší zájem. V roce 2020 u nás poptávalo bydlení neuvěřitelných 11 058 zájemců. O každý byt se v průměru zajímalo 13 kandidátů, kterým bylo od 17 do 85 let. Průměrný věk našich zájemců je 27 let. A nejpopulárnější byt chtělo nazývat domovem neuvěřitelných 135 kandidátů – jedná se o byt 3+1 v populární brněnské čtvrti Komín.

Další zajímavé statistiky:

 • 93 % zájemců jsou nekuřáci
 • 11 % kandidátů má nebo uvažuje o pořízení domácího mazlíčka – od hadů pres morčata až po služební psy
 • 10 % žadatelů to myslí opravdu vážně a přeje si v bytě zřídit trvalý pobyt
 • 69 % lidí projevilo zájem o byt, který je částečně vybaven
 • 17 % lidí se zajímalo o byt s parkovacím místem nebo garáží
 • 53 % má zájem o byt se sklepem
 • 60 % má zájem o byt s balkónem či terasou

Náš inzertní portál UlovDomov.cz také nezahálel a pomohl letos najít nové bydlení desetitisícům nájemníků. Na 160 tisíc inzerátů přišlo dohromady 430 tisíc odpovědí a nájemníci se s majiteli pustili do 79 458 konverzací. Zájemci navíc stihli založit 41 520 hlídacích psů, kteří vyčmuchali skoro 31 milionů inzerátů na míru jejich požadavkům. A neuvěřitelných 11 794 lidí bylo prověřeno naším nástrojem na prověření rizikovosti osob, což představuje 30% nárůst oproti roku 2019 a svědčí o rostoucí opatrnosti majitelů.

Jaké byty byly neoblíbenější?

Asi vás nepřekvapí, že jde o byty 2+kk a 1+kk, které dohromady chtělo skoro 50 % zájemců. Ale není to pravidlem – například v Olomouci byly letos nejpopulárnější byty 3+kk, v Brně šlo o dispozice 1+kk a v Praze a Plzni 2+kk.

Top 10 nejžádanějších bytů bylo v našem domovském Brně. Průměrný nájem v těchto bytech byl 8 340 Kč, a šlo především o dispozice 1+kk a 1+1 s průměrnou velikostí kolem 45m².

V první stovce nejpopulárnějších bytů je situace už trochu jiná. Opět zde vládlo Brno s 55 byty, ale Praha mu byla v patách s číslem 41. Olomouci a Plzni se do top stovky podařilo dostat po 2 bytech. Tady už průměrné nájemné šplhalo nahoru, a to na 10 240 Kč. Šlo převážně o byty 2+kk a 2+1 s průměrnou výměrou 50m².

P(our) F(éliciter) do lepších časů

Chtěli bychom poděkovat všem našim klientům a partnerům za projevenou důvěru a do nového roku popřát jen to nejlepší. Ať se vám v příštím roce bydlí, pronajímá a žije pohodlně a bezstrarostně. My budeme i v roce 2021 pokračovat v naplňování naší vize světa, kde je pronajímání bytů jednoduché, dostupné a efektivní.

Co máme v rukávu na příští rok?

Už teď víme, že 2021 bude dynamický rok a chceme vám dát nakouknout do toho, co chystáme.

 • Úplně novou digitální službu, která zjednoduší pronajímání a správu nemovitostí majitelům i nájemníkům.
 • Nový a vylepšený inzertní portál UlovDomov.cz – můžete se těšit na nové funkce pro majitele, realitní kanceláře i zájemce o bydlení.
 • Expanzi služby Ideální nájemce do dalších krajských měst.

Chcete zjistit více o bezstarostném pronájmu?

Nechejte nám na sebe kontakt a my se vám do 24 hodin ozveme. Rádi s vámi probereme vaše potřeby a představíme výhody naší služby.

Děkujeme za zájem

Jednou za dva týdny si rozšíříte obzory v oblasti pronajímání.

Vyplnit další email

Něco se pokazilo

Zkuste prosím formulář odeslat znovu. Pokud chyba přetrvává, kontaktujte nás přímo.

Pronajímáte za správnou cenu?

Zdarma a nezávazně vám spočítáme optimální výši nájemného.

Chcete pronajímat bez starostí a bez rizika?

O váš pronájem se postaráme od A do Z.

What’s a Rich Text element?

The rich text element allows you to create and format headings, paragraphs, blockquotes, images, and video all in one place instead of having to add and format them individually. Just double-click and easily create content.

Static and dynamic content editing

A rich text element can be used with static or dynamic content. For static content, just drop it into any page and begin editing. For dynamic content, add a rich text field to any collection and then connect a rich text element to that field in the settings panel. Voila!

How to customize formatting for each rich text

Headings, paragraphs, blockquotes, figures, images, and figure captions can all be styled after a class is added to the rich text element using the "When inside of" nested selector system.

Tipy, rady a novinky

Za roky strávené ve světě nájemního bydlení jsme nasbírali spoustu zkušeností, o které se s vámi chceme podělit. Zároveň bedlivě sledujeme vývoj na trhu, abyste vy nemuseli. Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a každý měsíc si rozšíříte obzory v oblasti pronajímání.

Děkujeme za váš zájem

Jednou za dva týdny si rozšíříte obzory v oblasti pronajímání.

Přihlásit další email

Něco se pokazilo

Zkuste prosím formulář odeslat znovu. Pokud chyba přetrvává, kontaktujte nás přímo.