Všechny články

Proč si dávat pozor na vzory smluv z internetu

8.4.2019
 | 
Předcházení problémům

Majitelé bytů se ve snaze ušetřit často uchylují k tomu, že si vzor nájemní smlouvy stáhnou z internetu, přepíšou údaje a s přesvědčením, že je vše v nejlepším pořádku, dají smlouvu podepsat nájemci. Jste také jedním z nich nebo o tomto řešení uvažujete? Zpozorněte, je to sice nejjednodušší postup, avšak může se hrubě nevyplatit.

Jednoduché použití se skrytými riziky

Předpokladem bezproblémového smluvního vztahu, do kterého jako pronajímatel svého bytu vstupujete, je správně sepsaná smlouva.

Jednoduchým řešením pro mnoho nepoučených majitelů nemovitostí bývá sehnat si vzor smlouvy na internetu, kde je dostupný za poplatek v řádu desetikorun nebo dokonce zadarmo. Stačí si zadat do vyhledávače “vzor nájemní smlouvy” a vyběhne spousta odkazů, kde si smlouvu můžete stáhnout a ihned vytisknout.

O co je ale způsob získání takové smlouvy jednodušší, o to může být pro právní laiky rizikovější.

(Ne)správnost univerzální nájemní smlouvy

Univerzální smlouva neposkytuje jakoukoli záruku správnosti. Není výjimkou, že jsou tyto dokumenty neaktuální, odkazují na neúčinné právní předpisy, mají nevýhodné podmínky a další hrubé nedostatky.

Typickým příkladem může být smlouva, která nezohledňuje aktuálně platný občanský zákoník. V případě sporu se nájemní vztah řídí vždy poslední verzí občanského zákoníku (přičemž poslední úprava z roku 2014 doznala značných změn), která nahradí uvedené neaktuální znění.

Provozovatelé webů, kde vzory smluv najdete, nenesou žádnou odpovědnost za případnou škodu, která vám v důsledku chybně uzavřené smlouvy vznikne.

Příklad: nespecifikované vybavení bytu

Univerzální smlouvy zpravidla neobsahují Předávací protokol, který specifikuje stav bytu a zařízení v době předání. “Pokud nemáte podepsaný Předávací protokol, vystavujete se riziku, že vám nájemník nebude chtít zaplatit škody na vybavení nebo některou část nábytku, kterým jste byt vybavili, prostě zapře”, říká Štěpán Smoleja, vedoucí právního oddělení Ideálního nájemce. “Řešili jsme např. případ, kdy nájemník poškodil kuchyňskou linku, škoda byla odhadnuta na deset tisíc korun. Nájemník tvrdí, že poškrábaná byla linka už při nastěhování. Protože majitel neměl podepsaný Předávací protokol, nemá to jak prokázat, a škodu bude muset uhradit ze svého”, dodává.

Že je smlouva nevýhodná, obvykle lidé zjistí až při jejím plnění. “Z praxe víme, že drtivá většina případů, kdy se majitel bytu obrátí na soud a používá vzor smlouvy stažený někde z internetu, končí prohrou majitele”, doplňuje Štěpán Smoleja.

Co se může stát, pokud uzavřu smlouvu s chybami

Pro právního laika není lehké určit, zda univerzální smlouva obsahuje všechny zákonné náležitosti, a odhalit případná chybná ustanovení. Právní nedostatky mohou vést k napadení smlouvy nájemcem, v horším případě může být smlouva zcela neplatná a otevírá prostor pro soudní spory.

Stačí, že smlouva bude obsahovat jeden jediný bod, který není v souladu s občanským zákoníkem, a už ji nájemce může napadnout jako neplatnou. V extrémním případě mu pak budete muset vrátit všechny přijaté peníze a zjistíte, že jste místo výnosného pronájmu svůj byt nájemci jen zadarmo půjčovali.

Příklad

Štěpán Smoleja z Ideálního nájemce sdílí zkušenost pronajímatele z Brna. “Majitel bytu, který je teď naším klientem, si v minulosti stáhl nájemní smlouvu z internetu, podle které mohl dát nájemníkovi okamžitou výpověď z nájmu už po jednom nezaplaceném nájemném. To také udělal. Občanský zákoník však stanovuje možnost okamžité výpovědi až po třech nezaplacených nájmech. Nájemník se odmítl vystěhovat. Majitel podal žalobu na vyklizení bytu, kterou nájemník rozporoval u soudu a vyhrál. Majitel bytu musel absolvovat tři soudní stání, zaplatit odměnu advokáta svého i protistrany a všechny soudní poplatky. Celá kauza ho ve výsledku stála spoustu času, peněz a navíc ušlý zisk za nezaplacené nájemné za dvanáct měsíců.”

Počáteční ušetření peněz a času za právní služby se vám tak může prodražit řádově o desítky i stovky tisíc korun.

Děravá smlouva a neplatiči

Nedostatečná smlouva je voda na mlýn notorických neplatičů. Jak podobnou situaci řešit a s neplatícími nájemníky si poradit si přečtěte zde.

Konzultovat smlouvu s odborníkem se vyplatí

Doporučujeme vám proto vždy se poradit s odborníkem. Právník nese ze zákona odpovědnost za škody způsobené svým profesním pochybením. Máte tak jistotu, že v případě sporu vzniklého z chybné smlouvy bude právo na vaší straně, a zároveň budete moci vymáhat případnou náhradu škody.

Náklady vynaložené na právníka vám bohatě vyváží ušetřené starosti a ne zrovna malé finanční ztráty.

Mějte správné smlouvy a bezproblémového nájemníka

Pronajmete-li svůj byt Ideálnímu nájemci, nemusíte si se smlouvami dělat hlavu. Veškeré právní záležitosti za vás vyřešíme my a vy se už nemusíte o nic starat. Naše právní oddělení sestává z odborníků na nájemní bydlení a vše vyřeší za vás. Nepříjemnosti plynoucí z chybně postavené smlouvy, neplatící nájemníky a další noční můry všech pronajímatelů odteď můžete hodit za hlavu.

Chcete zjistit více o bezstarostném pronájmu?

Nechejte nám na sebe kontakt a my se vám do 24 hodin ozveme. Rádi s vámi probereme vaše potřeby a představíme výhody naší služby.

Děkujeme za zájem

Jednou za dva týdny si rozšíříte obzory v oblasti pronajímání.

Vyplnit další email

Něco se pokazilo

Zkuste prosím formulář odeslat znovu. Pokud chyba přetrvává, kontaktujte nás přímo.

Pronajímáte za správnou cenu?

Zdarma a nezávazně vám spočítáme optimální výši nájemného.

Chcete pronajímat bez starostí a bez rizika?

O váš pronájem se postaráme od A do Z.

What’s a Rich Text element?

The rich text element allows you to create and format headings, paragraphs, blockquotes, images, and video all in one place instead of having to add and format them individually. Just double-click and easily create content.

Static and dynamic content editing

A rich text element can be used with static or dynamic content. For static content, just drop it into any page and begin editing. For dynamic content, add a rich text field to any collection and then connect a rich text element to that field in the settings panel. Voila!

How to customize formatting for each rich text

Headings, paragraphs, blockquotes, figures, images, and figure captions can all be styled after a class is added to the rich text element using the "When inside of" nested selector system.

Tipy, rady a novinky

Za roky strávené ve světě nájemního bydlení jsme nasbírali spoustu zkušeností, o které se s vámi chceme podělit. Zároveň bedlivě sledujeme vývoj na trhu, abyste vy nemuseli. Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a každý měsíc si rozšíříte obzory v oblasti pronajímání.

Děkujeme za váš zájem

Jednou za dva týdny si rozšíříte obzory v oblasti pronajímání.

Přihlásit další email

Něco se pokazilo

Zkuste prosím formulář odeslat znovu. Pokud chyba přetrvává, kontaktujte nás přímo.