Znáte to. Bydlíte v pronajatém bytě, a i když máte v plánu se v něm usadit na dobu delší než jen pár měsíců, nechcete zároveň vrážet desetitisíce do majetku, který vám nepatří. Jak tedy najít zlatou střední cestu mezi hromadou papírových krabic a vestavěnou skříní na míru? Do čeho se skutečně vyplatí investovat v pronájmu?
(Ne)zbytný nábytek
Při nákupu nábytku do pronajatého bytu myslete zejména na to, jak často se (vy a váš nábytek) přesouváte z místa na místo. Jste-li nomádem, který se stěhuje poměrně často, volte neutrální a snadno rozložitelný nábytek, který se bude hodit do každého prostoru a který dáte rychle zpět dohromady.
Aby však vaše bydlení nevypadalo jen jako jeden ze vzorových bytů v IKEA, nebojte se investovat do jednoho či dvou originálních a “dominantních” kusů, které vašemu bydlení dodají duši a díky kterým bude hned jasné, že v bytě přebýváte právě vy. Těmito kousky může být například křeslo nebo gauč zajímavé barvy, které snadno doplníte zmíněnými kousky v univerzálních barvách.
A pamatujte také na to, že kdo má židli, ten bydlí, ale kdo má postel s kvalitní matrací, ten bydlí bez bolavých zad. Postel a matrace jsou vybavením, které si s sebou při stěhování bere téměř každý, je tedy velmi pravděpodobné, že vlastní lůžko s vámi vyhovující matrací přijde v novém bytě vhod.
I detaily dokážou hodně
Nejen nábytek dělá z domu či bytu domov. Důležitou, ač značně menší investicí než do nábytku, je ta do doplňků, jež vaše bydlení zútulní a zpříjemní.
Hezké textilie ve vašich oblíbených barvách (např. závěsy, potahy nebo povlečení) byt zabydlí, květiny a další zeleň ve stylových květináčích pak do prostoru vnesou život. Poličky či regály zaplňte oblíbenými fotografiemi, knihami a suvenýry a zútulňování si můžete odškrtnout ze seznamu.
V případě, že vyznáváte spíše minimalistický styl a skříně jsou pro vás zbytečností, jelikož by stejně zely prázdnotou, pořiďte si pár hezkých a prostorných krabic. Pojmou všechny nezbytnosti, které je třeba uskladnit, a při případném stěhování vám usnadní práci.
Střídavý, střídavý – zkrátka elektrický proud!
Co se elektrospotřebičů týče, při bydlení v pronájmu se nebojte investovat do jakýchkoli pomocníků, které můžete rychle a jednoduše sbalit do krabice. Taková obyčejná varná konvice nebo kuchyňský robot se hodí vždy – a pokud máte pocit, že bez kávovaru nebo domácí pekárny už nevydržíte ani den, neváhejte svoji kuchyň posunout na další úroveň.
S velkými spotřebiči typu lednice, pračka či myčka je to o poznání složitější. Každý, kdo někdy absolvoval proces hledání nového bytu, ví, že inzeráty se neliší jen dispozicí, lokalitou a cenou, ale také tím, jak moc jsou nebo nejsou vybavené. Univerzální rada, do kterých větších spotřebičů investovat, tedy bohužel neexistuje (pokud se jednoho dne nechcete ocitnout v bytě se dvěmi lednicemi). Nicméně, kdo je připraven, není překvapen – peníze stranou pro případ, že v bytě tyto spotřebiče nebudou a budete je muset dokoupit, se rozhodně neztratí.
Korunka ke korunce… Pokud jste i vy fanoušky drobných úspor, které časem mohou vést ke slušné sumě peněz, určitě investujte i do kvalitních úsporných žárovek a, pokud v bytě nejsou, i do funkčních a přesných měřáků.
Co se týče energií, věnujte čas ověření si, zda jsou pro vás smlouvy sjednané pronajímatelem nebo předchozím nájemcem vůbec výhodné – to samé koneckonců platí i pro dodavatele služeb, např. internetu.
Nutné drobnosti
Vybavením, které se vám bude hodit opravdu vždy je i nádobí. Holdujete-li vaření, jistě už víte, že peníze investované do dobrých pánví a hrnců se neztratí. I v případě, že je vaším nejčastějším pokrmem chleba s něčím, se ale vyplatí nakoupit si pár kousků nádobí. Nikdy nevíte, kdy bude mít vaše oblíbená restaurace zrovna zavřeno a vy si budete muset zahrát na šéfkuchaře... :)
Tak jak jde život, sousede?
Ať už do bytu nebo jeho vybavení investujete jakoukoli sumu, všechny peníze budou zbytečné, pokud nebudete vycházet se svým pronajímatelem. Zkuste dobré vztahy navázat hned od začátku, například nabídkou, že výměnou za slevu na nájemném vymalujete. Zjistěte také, co všechno v bytě smíte a co se majiteli bytu naopak nezamlouvá.
A to samé platí i pro vaše sousedy. Nastolte dobré vztahy hned od začátku. Kupte láhev dobrého alkoholu nebo pár piv, připravte několik dobrot a pusťte se do seznamování. Kdo ví – třeba to budou ve vašem novém bytě ty nejlépe investované peníze.
Tipy a novinky na e‑mail
Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a každý měsíc si rozšíříte obzory v oblasti pronajímání.
Děkujeme za váš zájem
Jednou za dva týdny si rozšíříte obzory v oblasti pronajímání.
Přihlásit další emailNěco se pokazilo
Zkuste prosím formulář odeslat znovu. Pokud chyba přetrvává, kontaktujte naši podporu.
Chcete zjistit více o bezstarostném pronájmu?
Nechejte nám na sebe kontakt a my se vám do 24 hodin ozveme. Rádi s vámi probereme vaše potřeby a představíme výhody naší služby.
Něco se pokazilo
Zkuste prosím formulář odeslat znovu. Pokud chyba přetrvává, kontaktujte naši podporu.
Pronajímáte za správnou cenu?
Zdarma a nezávazně vám spočítáme optimální výši nájemného.