► Krátkodobé pronajímání se ukázalo jako velmi riskantní – jenom v centru Prahy teď zejí prázdnotou tisíce bytů, což způsobuje paniku mezi majiteli.
► Pandemie a s ní spojená bezpečnostní opatření způsobují dočasný pokles poptávky a nárůst neobsazenosti bytů.
► Pravidelný příjem z dlouhodobého pronájmu pomůže majitelům nemovitostí splácet hypotéky i v období ekonomické recese, která dopadne na lokální i globální trhy. Důležité je tedy zajistit kvalitní nájemníky a stabilitu příjmu. Zde může přijít vhod pomoc od společností, které se pronájmem a správou bytů profesionálně zabývají.
Pokud vás zajímá, jaký bude dopad koronaviru na ekonomiku a ceny nemovitostí, doporučujeme tento rozbor od Reasu.
Turisté jsou pryč a s nimi i zisky z krátkodobých pronájmů
Už teď je zjevné, že pandemie a s ní spojená bezpečnostní opatření mají největší dopad na krátkodobé pronájmy typu Airbnb – takových bytů je jen v Praze okolo 13 000 a jsou určené převážně pro zahraniční turisty. Ti ale mají do Česka momentálně zavřené dveře, a tím pádem bylo 99 procent rezervací dlouhodobě zrušených.
Majitelé tedy hledají alternativní možnosti, jak byty obsadit. Realitní servery hlásí, že jen za březen přibyly na trh stovky nabídek, průměrný denní nárůst se pohybuje okolo 30 jednotek – převážně se jedná o malé, plně vybavené byty v blízkosti centra. Tento trend pozorujeme i na našem inzertním portále UlovDomov.cz. Podle analytiků by v dubnu a květnu mohlo na trhu přibýt až pět tisíc bytů k pronájmu. Velké množství nových nabídek už teď do jisté míry snižuje ceny pronájmů.
U některých inzerátů je však možné najít poznámku typu “pronájem pouze na 3 měsíce” – část majitelů se totiž rozhodla jít cestou tzv. střednědobých pronájmů a vyčkávat, než se do Česka vrátí turisté. Toto rozhodnutí ale může být poměrně riskantní a krátkozraké, a to hned ze dvou důvodů. Prvním je délka období, po kterou se turisté do Česka nedostanou. Náměstek ministra zdravotnictví a vedoucí Ústředního krizového plánu Roman Prymula totiž nedávno varoval, že by hranice mohly zůstat uzavřené dlouhodobě, a to až na rok či dva.
Přestože se zatím jedná o odhady a Prymulova předpověď se nemusí naplnit, dalším rizikem zůstávají ekonomické dopady šíření koronaviru. Kvůli vládním opatřením totiž momentálně nepracuje přes 800 000 tisíc lidí, koronavirus navíc úplně paralyzoval celá odvětví, například cestovní ruch, který tvoří 2,8 % celkového HDP.
Právě turismus se ze současné krize bude zcela jistě zotavovat déle než několik měsíců. Světová organizace cestovního ruchu navíc předpověděla, že pandemie způsobená koronavirem letos povede k propadu turistického sektoru o 20-30 %. Může se tedy stát, že lokální i globální ekonomiky poklesnou natolik, že lidé začnou více šetřit a méně cestovat, a tudíž se všechny nabízené byty nezaplní ani poté, co se hranice opět otevřou.
Jak z toho ven? Dlouhodobé pronajímání se ukazuje jako nejjistější cesta k zachování stabilního příjmu. Tyto pronájmy jsou v České republice totiž dlouhodobě nedostatkovým zbožím, obzvláště ve velkých městech jako Praha a Brno, a majitelé tak mají velkou šanci byty stabilně pronajmout.
Na tom, že dlouhodobé pronajímání je v této situaci nejvýhodnějším řešení, se shodují i odborníci. Například Roman Weiser, ředitel developmentu společnosti Bidli, majitelům doporučuje pronajímat alespoň na rok.
“Z dlouhodobého hlediska ceny nemovitostí stále porostou, proto je toto řešení jednoznačně to nejlepší. Je však zřejmé, že dočasně může výše nájmů podobných bytů v lokalitách, kde byly krátkodobě hojně pronajímány, znatelně klesnout,” říká Weiser.
Karanténa ochromila poptávku a zmrazila ceny
Přestože dlouhodobě se zásadní snížení poptávky neočekává, v momentální situaci je její pád logický. Kvůli šíření koronaviru lidé radikálně omezují kontakt, jsou opatrnější a vyčkávají, než bude situace stabilnější. Právě nejistota vše velmi komplikuje, protože nelze odhadnout, jak dlouho budou vládní opatření trvat.
Pro majitele se tak zvyšuje riziko, že jejich byt zůstane neobsazen. A to i pro ty, kteří momentálně nájemníky mají – hlavně ve velkých městech, kam se lidé doposud stěhovali za školou či prací. Školy a univerzity totiž pravděpodobně zůstanou zavřené až do podzimu, mnoho firem bude nuceno propouštět, a některé obchody, restaurace a služby bohužel nemusí výpadek příjmů přežít – část nájemníků tedy bude muset zvážit přesun k rodině nebo do menších obcí, kde jsou nájmy levnější, případně najít menší či levnější byt.
Odborníci dále varují, že nenadálý přírůstek bytů určených k dlouhodobému pronájmu by mohl zafixovat či krátkodobě snížit ceny nájmů, které v posledních letech poměrně výrazně rostly. Předpokládá se, že krize se na cenách pronájmů projeví nejvíce koncem jara – tedy v momentě, kdy bude jasnější, jak bude vypadat letní turistická sezóna.
Předpovědi expertů se však liší v tom, o kolik procent ceny nájmů spadnou – zatímco ti skeptičtější předpovídají propad cen o 15-20 %, druhá skupina se přiklání k variantě poklesu kolem 6 %. Pokles by se však týkal hlavně lokalit ve středu města a v širším centru. Vzdálenější čtvrti a okrajové části měst by podle nich měly zůstat na podobné cenové hladině jako doposud.
Obecně zatím panuje shoda, že současná situace nesníží nájmy dlouhodobě či natrvalo. Ačkoli určitý pokles poptávky a kupní síly se v tomto roce dá očekávat, poptávka po bytech historicky značně převyšovala nabídku, a návrat této dynamiky je tedy pravděpodobnějším scénářem.
Ještě před pandemií se totiž nestavělo dost bytů – podle studie Sdružení pro architekturu a rozvoj byla v Praze od roku 2010 ročně povolována výstavba pouze 3 500 bytů, i když by bylo potřeba postavit zhruba o polovinu víc. Momentálně navíc mnohé stavební firmy a úřady omezily kvůli vládním opatřením i vlastní ochraně provoz, což by výstavbu nových bytů mohlo zpomalit a nabídku tak ještě snížit.
Majitelé sází na pravidelný příjem z dlouhodobého pronajímání
Krizový plán České republiky počítá s poklesem HDP o 1,5 až 3 procenta za tři měsíce. Pokud ale vládní opatření budou trvat déle, sníží se kupní síla obyvatelstva, a tudíž i poptávka po nemovitostech. Stejně tak se někteří majitelé mohou dostat do problémů se splácením hypotéky, což by je nutilo nemovitost prodat, potenciálně za nevýhodných podmínek.
„Jejich finanční ztráty z těchto dní budou příliš vysoké, obnova turismu příliš pomalá a bude tak problém s financováním hypoték, které na těchto bytech váznou,“ vysvětluje Jan Hrubý, generální ředitel RE/MAX.
Záchranou by pro majitele mohl být pravidelný a stabilní příjem plynoucí z dlouhodobého pronájmu bytu. Je ale potřeba velmi pečlivě vybírat nájemníky, aby nepřišly problémy s neplatiči – obzvláště v současné době, kdy lidé přichází o práci. Na základě výstupů z našeho nástroje Prověření rizikovosti osob totiž víme, že již loni mělo 29 % zájemců o bydlení záznam alespoň v jednom ze šesti prověřovaných rejstříků. Dále je důležité pohlídat, aby se jim nájemníci často nestřídali a nevznikalo tak zbytečné opotřebení bytu a další starosti.
Majitelům se v této nelehké situaci nabízí možnost svěřit svůj byt do péče zkušené společnosti, která díky zavedeným procesům umí najít a prověřit kvalitní zájemce, a byty tak dlouhodobě zaplnit.
V každé krizi se skrývá příležitost
Ačkoli to na první pohled nemusí být patrné, COVID-19 by mohl mít i pozitivní dopady, protože krize nás obykle nutí inovovat a posouvat hranice. Cestou inovace jsme se rozhodli jít i my v UlovDomov.cz – ačkoli jsme tímto směrem měli už dobře nakročeno, naše služby jsme během krátké doby dále zdigitalizovali, aby klientům a zájemcům o bydlení stačil k vyřízení všech záležitostí jen počítač nebo chytrý telefon.
Spustili jsme elektronické podpisy dokumentů, díky čemuž je papírování nejen rychlejší a ekologičtější, ale také bezkontaktní. Pro zájemce o bydlení nabízíme také virtuální prohlídky bytů prostřednictvím videohovoru, které mohou absolvovat z pohodlí a bezpečí svého domova. Poradíme si i s bezkontaktními kontrolami a předávkami bytů.
“Byty už také umíme převzít bez osobního setkání, a to díky precizní fotodokumentaci, videím a podrobnému předávacímu protokolu,” dodává náš CEO Martin Březina.
Bezkontaktně zvládáme i pravidelné kontroly na bytech – ačkoli ty jsme od vyhlášení nouzového stavu dočasně pozastavili, abychom maximálně podpořili vládní opatření, která se šíření viru snaží zabránit. Precizní fotodokumentaci ale provádíme i v tomto případě a výsledný fotoreport si majitel může prohlédnout v online klientské zóně.
Pokud však klient preferuje kontaktní schůzku, jsme vybaveni veškerými ochrannými pomůckami. Naši obchodní zástupci i specialisté péče o byty disponují rouškami, jednorázovými rukavice i ručními sanitizéry. Před i po setkání si dezinfikují ruce i vybavení včetně automobilu, a pokud to podmínky dovolí, na schůzku dorazí bez použití hromadné dopravy.
Vzhledem k bezpečnostním opatřením jsou naši zaměstnanci vedeni k práci z domu. Obchodní zástupci a specialisté péče o byty se navíc v rámci týmu nestýkají, aby nemohlo dojít k ohrožení kontinuity služby ani zdraví našich klientů.
Koronavirus nám letos nadělil nemálo výzev. Jedna věc je však jistá – v intenzivní digitalizaci budeme pokračovat i v nejbližších týdnech a měsících, což se projeví především v klientské zóně Můj Ideální nájemce. Našim cílem je vytvořit pro klienty uživatelsky přívětivé prostředí, které jim umožní pohodově a bezpečně bydlet i pronajímat. Pevně věříme, že díky naší znalosti realitního trhu a schopnosti pružně reagovat na potřeby klientů se s nastalou situací statečně popasujeme.
#SpolečněToZvládneme
V této situaci je obzvláště důležitá vzájemná solidarita. Jsme moc vděční, že jsme mohli podpořit několik dobročinných iniciativ pro ty, které krize zasáhla nejvíce, a podat tak pomocnou ruku i bez doteku. Bude skvělé, pokud se také zapojíte.
Za pozornost stojí projekt DOBROty z dílny Nesnězeno. Přes jejich aplikaci lze darovat částku na jídlo, které jejich tým obratem doručí seniorům, lidem bez domova nebo doktorům a sestřičkám.
Šikovným dobro-rozcestníkem je pak portál Donio, kde můžete přispět hned na několik sbírek, které různými způsoby pomáhají bojovat proti koronaviru – ať už se jedná o výrobu desinfekce pro zdravotnický personál nebo sbírku na látky pro švadlenky šijící roušky.
Existuje také mnoho iniciativ, do kterých se můžete zapojit i napřímo. Jednou z nich je Sousedská pomoc, kde dobrovolníci doručují nákup a léky seniorům, tedy té nejohroženější skupině.
Kvalitní komunikace je v době krize velmi důležitá. K vlně sousedské solidarity se přidal i portál Sousedé, který komunitám nabízí možnost efektivně a zároveň bezkontaktně sdílet a organizovat vše, co je třeba.
Pokud máte rádi děti, mnoho rodičů určitě ocení pomoc s hlídáním. Tu můžete nabídnout například přes portál Chci pohlídat.
A nakonec trocha zábavy a seberozvoje. Pokud máte v karanténě více volného času než obvykle, doporučujeme vám stránku Koronápady. Věřte nebo ne, virtuálně si můžete zajít třeba i do muzea.
Tipy a novinky na e‑mail
Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a každý měsíc si rozšíříte obzory v oblasti pronajímání.
Děkujeme za váš zájem
Jednou za dva týdny si rozšíříte obzory v oblasti pronajímání.
Přihlásit další emailNěco se pokazilo
Zkuste prosím formulář odeslat znovu. Pokud chyba přetrvává, kontaktujte naši podporu.
Chcete zjistit více o bezstarostném pronájmu?
Nechejte nám na sebe kontakt a my se vám do 24 hodin ozveme. Rádi s vámi probereme vaše potřeby a představíme výhody naší služby.
Něco se pokazilo
Zkuste prosím formulář odeslat znovu. Pokud chyba přetrvává, kontaktujte naši podporu.
Pronajímáte za správnou cenu?
Zdarma a nezávazně vám spočítáme optimální výši nájemného.