.jpg)
Ceny rostou, ale v menší míře než loni
V meziročním srovnání vzrostly nájmy ve většině případů do 10 %, i když některé dispozice zaznamenaly i výraznější růst – například v Praze pronájmy bytů 2+1 zdražily o 16 %, u 1+1 šlo o 13 %. Opačný trend ukázaly například byty 3+kk, u kterých v Praze došlo k meziročnímu nárůstu o 2%.
Ceny nájmů ve městech: Praha dál nejdražší, Ostrava nejdostupnější
Zatímco v Praze se za byt 2+kk aktuálně platí průměrně 22 380 Kč, v Brně je to 17 650 Kč. Výrazně nižší ceny drží dlouhodobě Ostrava, kde stejný byt vychází kolem 12 150 Kč měsíčně.
Nájemní bydlení v Olomouci stojí u dispozice 2+kk průměrně 15 370 Kč, v Plzni pak 16 490 Kč. Rozptyl je patrný i u menších bytů – 1+kk se pohybuje od 8 850 Kč v Ostravě až po 16 110 Kč v Praze. A u větších dispozic, jako je 3+kk, platí nájemníci v Praze zhruba 32 290 Kč, zatímco v Ostravě zůstává cena téměř na polovině – průměrně 18 180 Kč.
A co bude dál? Trh s bydlením zatím naznačuje, že ceny nových i starších bytů dále rostou. A s nimi pravděpodobně porostou i nájmy
Zdroj: Statistiky společnosti UlovDomov.cz na základě mediánů cen
{{naceneni_card}}
Tipy a novinky na e‑mail
Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a každý měsíc si rozšíříte obzory v oblasti pronajímání.
Děkujeme za váš zájem
Jednou za dva týdny si rozšíříte obzory v oblasti pronajímání.
Přihlásit další emailNěco se pokazilo
Zkuste prosím formulář odeslat znovu. Pokud chyba přetrvává, kontaktujte naši podporu.
Chcete zjistit více o bezstarostném pronájmu?
Nechejte nám na sebe kontakt a my se vám do 24 hodin ozveme. Rádi s vámi probereme vaše potřeby a představíme výhody naší služby.
Něco se pokazilo
Zkuste prosím formulář odeslat znovu. Pokud chyba přetrvává, kontaktujte naši podporu.
Pronajímáte za správnou cenu?
Zdarma a nezávazně vám spočítáme optimální výši nájemného.
Mezikvartální zpomalení? Možná jen sezónní efekt
Když porovnáme první kvartál letošního roku s posledním čtvrtletím předchozího roku, růst nájmů zpomalil ve většině zkoumaných měst a také v rámci různých dispozic. Odborníci to připisují doznívající sezonalitě, nikoliv změně dlouhodobého trendu.
Zdroj: Statistiky společnosti UlovDomov.cz na základě mediánů cen
Zdroj: Statistiky společnosti UlovDomov.cz na základě mediánů cen
Rozdíl mezi nájmem a hypotékou roste. Nejvíc v Brně a Praze
Zajímavý pohled nabízí i srovnání cen nájmů s měsíčními splátkami hypoték. Index UlovDomov.cz ukazuje, jak velký je rozdíl mezi tím, kolik lidé platí za nájem a kolik by je stálo vlastní bydlení.
Nejvyšších hodnot dosahuje index v Brně (až 2,1), což znamená, že hypotéka na obdobný byt může být až dvakrát dražší než nájem. V Praze se hodnota pohybuje mezi 1,8 a 1,9, v dalších městech pak od 1,3 do 1,7. Nejnižší rozdíl – a tedy nejvýhodnější poměr – nabízí dlouhodobě Ostrava.
Například:
- V Praze si nájemník pronajme byt 2+kk za cca 22 400 Kč, zatímco měsíční splátka hypotéky u obdobného bytu by vyšla na 43 000 Kč.
- V Brně stojí nájem 17 650 Kč, hypotéka by ale mohla dosáhnout až 34 000 Kč.
Důvod? Vysoké ceny nemovitostí a stále relativně vysoké úrokové sazby. V březnu byla průměrná nabídková sazba 5,41 %, což má výrazný dopad na výši splátek, zejména u 90% hypoték.

Jaký vývoj lze očekávat dál?
Růst nájmů bude podle expertů pokračovat. Nahoru jdou ceny nových i starších nemovitostí a trh zatím nenaznačuje, že by mělo dojít ke zlevnění nájemního bydlení
{{affil_card}}