HomeBlog

Pandemie, home office a nové trendy v bydlení?

10.12.2020
 
Jak pronajímat byt

Více prostoru za méně peněz. Tak zní nejnovější požadavek těch, kteří se následkem koronavirové krize ocitli ze dne na den na home office. Tento stav přetrvává již měsíce, a nezdá se, že tomu v nejbližší době bude jinak. Lidé proto opouštějí centra měst a stěhují se na předměstí do levnějších a zároveň prostornějších nemovitostí. Jak na tento vývoj zareagují developeři a jaké trendy na realitním trhu můžeme sledovat už nyní?

Centra velkých měst ztrácí na atraktivitě 

Na trhu s nájemním bydlením zaznamenáváme nárůst poptávky po bytech větších dispozic, tedy od 3+1 a 3+kk výše. S nástupem druhé vlny pandemie začaly větší byty mizet z trhu o 30 % rychleji, než ve stejném období loňského roku. Je tedy zřejmé, že zájem o větší byty – mnohdy mimo centra měst – se v uplynulých měsících zvýšil.

Druhá vlna s sebou totiž přinesla zrušení prezenční výuky na vysokých školách ve velkých univerzitních městech, absenci kulturního vyžití, pokles turismu a v neposlední řadě také propouštění zaměstnanců českých firem. To vše má za následek, že se lidé vrací zpátky k rodinám v krajích nebo se kvůli poklesu příjmů stěhují do levnějšího bydlení, případně do větších bytů vhodných ke spolubydlení.

Jak home office ovlivní zájem o bydlení?

Zástupci realitních kanceláří se domnívají, že současný trend stěhování pryč z velkých měst by v Česku mohl ještě mírně posílit. A zkušenost s koronavirem v rozhodování o novém bydlení zcela jistě sehraje velkou roli. Celá řada lidí si na home office vyzkoušela, že není problém pracovat například z chalupy, a začne reálně uvažovat o radikální změně životního stylu. 

Zájem o byty na předměstí jeví především mladší svobodní lidé nebo páry, kteří ve městech přicházejí o zakázky a zvažují, jak zredukovat své životní náklady. Druhou skupinou jsou rodiny, které si letos na vlastní kůži vyzkoušely, co to obnáší, když oba rodiče a jejich školou povinné děti musí najednou celé dny fungovat ve stísněných prostorách bytu 2+1.

Při stěhování dál od města je vidět fenomén nemovitostí, které doslova ‘vstávají z mrtvých’ – tedy především maloměstských či vesnických domů, které doposud nesloužily ke stálému bydlení. Jejich vlastníci, často dědicové, jsou ochotni je prodat, jakmile se cena dostane na jimi požadovanou hranici – což nastává skoro vždy, když o nemovitost projeví zájem člověk s městskými příjmy.

Bude práce z domu novým standardem?

Koronavirová pandemie s sebou přinesla mnoho změn a nařízených opatření. Ty se nevyhnuly ani firmám, které byly ve většině případů nuceny omezit či zcela pozastavit své provozy. Tam, kde to bylo možné, musely společnosti velmi rychle přejít na režim práce na dálku – mnohým z nich se to, navzdory původní skepsi, osvědčilo a rozhodly se v home office pokračovat. 

Například Avast, jedna z nejúspěšnějších českých technologických firem, letos přešla na kompletní home office a částečný návrat do kanceláří prý zváží až v novém roce. Spousta zaměstnanců dokonce projevila zájem o vykonávání práce z domu už natrvalo. Podle Pavla Baudiše, jednoho ze zakladatelů, nemá firma problém vyjít zaměstnancům vstříc. Těm, kterým to možnosti a domácí prostory nabízejí, poskytl Avast možnost přestěhování kancelářského nábytku a zajistil pro ně vše, co k efektivnímu vykonávání své práce z domu potřebují. 

Developeři proto nyní zvažují, zda a jak na rostoucí trend jménem home office reagovat a jak své plánované projekty přizpůsobit ve prospěch lidí, kteří dost možná budou v budoucnu pracovat z domu. V praxi by to vypadalo následovně: oddělit co nejlépe pracovní a soukromý život obyvatel bytu, a to jak v malých, tak ve větších bytech.

Správné uspořádání prostoru je klíčem k úspěchu

Práce z domu pro zaměstnance znamená změnu určitých návyků. V kancelářích měli většinou vše potřebné po ruce, kdežto doma si musí většinu věcí obstarat sami. Home office tak vytváří nové nároky na vybavení domácnosti a organizaci společného prostoru, zvlášť když jde o společné rodinné soužití nebo spolubydlení v rámci sdíleného bytu.

Nové rezidenční projekty by proto měly počítat s prostorem pro domácí kancelář nebo sdílený pracovní prostor v rámci bytového domu. Bytoví návrháři uvádějí, že v rámci realizace vašeho home office prostoru byste měli přemýšlet především nad vhodným umístěním pracovního stolu o délce alespoň 1,6 metru. V tomto místě by měly být zavedeny potřebné zásuvky a přípojky a měl by být zajištěn i dostatek denního světla a provětrávání prostoru, které jsou pro efektivní práci z domu zcela klíčové. 

Nevhodné pracovní prostředí má přímý dopad na naši schopnost soustředit se či na počet chyb, které děláme, a v neposlední řadě může způsobit nepříjemné bolesti hlavy a další zdravotní komplikace. Za zdravý home office proto lobuje například český startup The Greenest Company, který se zaměřuje na detailní analýzu a optimalizaci pracovního prostředí. Další zajímavé rady a tipy na správné nastavení domácí pracovní rutiny najdete v našem článku.

Namísto kočárkárny společná kancelář? 

Developerská firma Penta Real Estate připomíná, že rozšíření práce z domova si nevyžádá jen změny uvnitř bytů, ale také jiné přemýšlení o společném prostoru rezidenčních objektů.

"Nechceme k němu přistupovat jako ke tranzitnímu místu, kudy lidé jen procházejí. Naopak je třeba, aby byl co nejvíce funkční. Aby si lidé mohli na místě sednout, připojit se k internetu, dobít si telefon a pracovat nebo si tam dát třeba kafe," prohlásil v rozhovoru pro HN Rudolf Vacek, ředitel developmentu v Penta Real Estate.

Developeři proto vedle prostornějšího bydlení sázejí i na alternativy vhodné právě pro lidi žijící v menších bytech. Není divu – dlouhodobý home office může přinést větší popularitu sdílených společných prostor, tedy životního režimu, kde byty jsou malé a slouží opravdu hlavně k přespání, a vše ostatní zajišťují právě prostorné společné místnosti. Idea sdíleného bydlení je dnes relevantnější než kdy dřív. Lidský kontakt je vzhledem k vládním opatřením nedostatkovým zbožím a lidé, kteří žijí sami a v současnosti navíc pracují z domu mohou být náchylnější k depresi či úzkostem plynoucím z pocitu osamělosti.

Takové sdílené kanceláře by pak mohly sloužit všem obyvatelům bytového domu, kteří nemohou nebo nechtějí pracovat ve svém bytě. Jednalo by se tak o skvělé místo pro vzájemnou výměnu informací a navázání nových kontaktů. 

Na takový projekt si u nás ale budeme muset asi ještě nějakou dobu počkat. Developerská společnost Penta Real Estate mezitím přišla s inovací coworkingových prostor, které podle nich budou v následujících letech získávat na popularitě. Cílem jejich butikových kanceláří Base bylo navodit pocit ‘domova mimo domov’, a to především pomocí útulného prostředí a sofistikovaného vybavení.

Tento pražský projekt má být jen první z několika coworkingových poboček sítě Base. Zdá se tedy, že nové pojetí kanceláří se v Česku stává trendem a chytrých coworkingových pracovišť bude v budoucnu vznikat čím dál víc.


 

Chcete zjistit více o bezstarostném pronájmu?

Nechejte nám na sebe kontakt a my se vám do 24 hodin ozveme. Rádi s vámi probereme vaše potřeby a představíme výhody naší služby.

Děkujeme za zájem

Jednou za dva týdny si rozšíříte obzory v oblasti pronajímání.

Vyplnit další email

Něco se pokazilo

Zkuste prosím formulář odeslat znovu. Pokud chyba přetrvává, kontaktujte naši podporu.

Pronajímáte za správnou cenu?

Zdarma a nezávazně vám spočítáme optimální výši nájemného.

Chcete pronajímat bez starostí a bez rizika?

O váš pronájem se postaráme od A do Z.

Líbil se vám článek? 
Přihlašte se k odběru novinek

Pro naše odběratele připravujeme čtvrtletní analýzu a srovnání vývoje na trhu s nájemním bydlením. S předstihem připomínáme důležité termíny (daňové přiznání, daň z nemovitosti) a přehledně zpracováváme aktuální změny zákonů či nařízení.

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a každý měsíc si rozšíříte obzory v oblasti pronajímání.

Získejte až 5 000 Kč

Víte o někom, kdo pronajímá byt nebo vlastní více investičních nemovitostí? Doporučte nám jej, odměníme vás za každý byt, který se díky vám dostane do našeho portfolia.

Doporučit majitele
Zdarma

Aktuální vzory smluv pro rok 2022

Naši právníci si pro vás připravili aktualizované vzory smluv pro rok 2022. Můžete si tak být jisti, že váš majetek bude maximálně chráněný a ani rostoucí inflace vás nezaskočí.

Nájemní smlouva

Získat vzor

Výpověď smlouvy

Získat vzor

Předávací protokol

Připravujeme

Dodatek ke smlouvě

Připravujeme

Vzor nájemní smlouvy

Aktualizovaný pro rok 2023
Vytvořen právníky
S inflační doložkou

Nesprávně zpracovaná nájemní smlouva vám může způsobit nejednu vrásku na čele. S naším pravidelně aktualizovaným vzorem se vyhnete celé řadě problémů, kterým majitelé nemovitostí čelí.

Stáhnout

Naučíme vás pronajímat

S námi se ve světě pronájmů neztratíte. Získejte vždy čerstvé novinky z realitního trhu, tipy jak lépe pronajímat a nové investiční příležitosti.

Děkujeme za váš zájem

Jednou za dva týdny si rozšíříte obzory v oblasti pronajímání.

Vzor nájemní smlouvy

Aktualizovaný pro rok 2023
Vytvořen právníky
S inflační doložkou

Nesprávně zpracovaná nájemní smlouva vám může způsobit nejednu vrásku na čele. S naším pravidelně aktualizovaným vzorem se vyhnete celé řadě problémů, kterým majitelé nemovitostí čelí.

Stáhnout

Získejte až 5 000 Kč

Víte o někom, kdo pronajímá byt nebo vlastní více investičních nemovitostí? Doporučte nám jej, odměníme vás za každý byt, který se díky vám dostane do našeho portfolia.

Doporučit majitele
Zdarma

Vzor nájemní smlouvy

Aktualizovaný pro rok 2023
Vytvořen právníky
S inflační doložkou

Nesprávně zpracovaná nájemní smlouva vám může způsobit nejednu vrásku na čele. S naším pravidelně aktualizovaným vzorem se vyhnete celé řadě problémů, kterým majitelé nemovitostí čelí.

Stáhnout

Pronajímáte za správnou cenu?

Zjistěte aktuální hodnotu tržního nájemného ve vašem bytě.

Spočítat nájemné

Pronajímáte za správnou cenu?

Zjistěte aktuální hodnotu tržního nájemného ve vašem bytě.

Spočítat nájemné

Bezstarostný příjem z pronájmu
Ať se děje cokoliv...

Nechejte nám na sebe kontakt a my se vám do 24 hodin ozveme. Rádi s vámi probereme vaše potřeby a představíme výhody naší služby.

Domluvit konzultaci

Peníze každý měsíc a na den přesně

Garantujeme stav vašeho bytu

Zbavte se rizik a uvolněte si ruce

63

Hodin ušetřených
správou bytu

Vyřešíme za vás nejen inzerci,
prověření zájemců a obsazení
bytu, ale také kontroly, pojistné
události, řemeslníky či jakoukoliv pohotovostní událost.

0 Kč

Riziko spojené s
neplatiči nájemného

Váš nájemník jsme my. Riziko
neplatících podnájemníků tak
přebíráme za vás. Nájemné vám
tak přijde vždy na den přesně.
Na to se můžete spolehnout.

25 tis Kč

Ušetříte na opravách
a dalších nákladech

Nemusíte se starat o žádné
opravy, pojistné události,
vyúčtování či kontroly bytu.
Na vše myslíme za vás.
24/7.
Buďte vždy v obraze

Pro naše odběratele připravujeme čtvrtletní analýzu a srovnání vývoje na trhu s nájemním bydlením. S předstihem připomínáme důležité termíny (daňové přiznání, daň z nemovitosti) a přehledně zpracováváme aktuální změny zákonů či nařízení.

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a každý měsíc si rozšíříte obzory v oblasti pronajímání.