Seženete vůbec nájemníka?
Seženete. Stejně jako v poslední době rostou ceny nemovitostí, roste i zájem o nájemní bydlení. Majitelé bytů, kteří se rozhodnou svoji nemovitost pronajímat, si tedy mohou být téměř jistí, že pro svůj byt najdou nájemníka. Existuje však několik faktorů, které dokážou hledání perfektního nájemce značně ovlivnit. Které to jsou? A jaké věci byste měli před rozhodnutím o pronájmu nebo koupi zvážit?
Čí(m) to je?
Prvním a nejdůležitějším faktorem k zohlednění je rozhodně vlastnictví bytu. Pokud vám již byt náleží, nemusíte na nic čekat a můžete se pustit do pronajímání. Zapomenout naopak můžete na pronájem bytu obecního. Jak se ale věci mají s družstevními byty? Obchodní zástupkyně služby Ideální nájemce.cz Eva Rozsypalová vysvětluje, že je třeba požádat o souhlas s pronajímáním bytu. Dodává: „Získat souhlas družstva většinou není problém, ovšem existují i družstva, která mají ve stanovách podmínky, které je nutné respektovat. Družstvo může např. zamítnout krátkodobé nájmy.“ Právě omezení, jako je toto, pak mohou snížit cenu bytu.
Větší možnost výběru máte v případě, že se ke koupi investičního bytu teprve chystáte. Jak uvádí obchodní zástupce Ideálního nájemce pro Brno Vojtěch Zigo, nové byty mají nezanedbatelnou výhodu, a tou je nižší riziko oprav a záruka na většinu nového vybavení. Nevýhodou oproti starším bytům je vyšší cena. Eva Rozsypalová však doplňuje: „Momentálně nejsou rozdíly tak vysoké. Důvodem je nedostatek bytových jednotek.“
Kde začít?
Jak zjistit, které místo oplývá tím největším potenciálem k úspěšnému pronájmu? Těmi nejžádanějšími městy jsou obvykle metropole s velkým množstvím univerzit. Ještě více než na město se však zaměřte na konkrétní lokalitu: ověřte si, zda jde o část s dobrou občanskou vybaveností, tedy poštou, obchodním centrem, zastávkou či zdravotním střediskem, cenu pronájmu naopak snižují např. problémoví sousedé nebo špatné ovzduší.
Eva Rozsypalová dále upozorňuje: „Před nákupem nemovitosti je rovněž důležité promyslet, na jakou cílovou skupinu se chce investor orientovat. Pokud chce koupit větší byt a ubytovat v něm studenty, je lepší se zaměřit na oblasti kolem univerzit a blízko k centru města. Naopak pro investora, který hledá byt střední s dispozicí 2+1, bude ideální mladý pár s dítětem, kterému vyhovuje i lokalita dál od centra s přírodou na dosah.“
Co se týče dispozice, momentálně jsou těmi nejčastěji pronajímanými byty s dispozicí 2+kk a v závěsu za nimi ty s dispozicí 2+1. Tyto dvě kategorie celkem tvoří cca 45 % nájemních bytů. Malé byty upřednostňují buď mladé páry, nebo jednotlivci, zato větší byty o dispozicích 3+1 až 4+1 většinou vyhledávají studenti a mladí pracující, kteří si byt rozdělují po pokojích.
Panel, nebo cihla? A zařídit, nebo nezařídit?
Bojíte se, že v dnešní době dostanete s panelákem od všech potenciálních nájemců košem? Nemusíte. Díky tomu, že poptávka po bydlení v bytech v současnosti výrazně převyšuje nabídku, hledí zájemci především na lokalitu a vybavení. V rozhodování jim přitom může pomoci i to, zda k bytu náleží balkón nebo sklep: „Už jsem se mnohokrát setkala s tím, že zájemci na prohlídce byt odmítli právě kvůli absenci balkónu. Sklep potom preferují hlavně u bytů, kde není moc úložného prostoru,“ upřesňuje Eva Rozsypalová.
S nákupem nábytku si investor nemusí dělat hlavu, rovnice „více zařízený byt = lepší byt“ totiž nemusí platit vždy. Ačkoli je důležité, aby v bytě byla kuchyňská linka se sporákem a ideálně i lednice a pračka, na nábytku nájemníci většnou netrvají: „Stává se nám, že je byt plně zařízen, ale nájemníci mají vybavení své a nechtějí se ho vzdávat. Nájemníkům se také nábytek často nelíbí nebo se jim nehodí k tomu, který už mají. Často se tak musíme s majiteli domlouvat na odvozu.“
Co všechno zajistit?
Kromě investice do kuchyňské linky a kvalitních spotřebičů doporučují Eva Rozsypalová a Vojtěch Zigo pamatovat také na vymalování bytu, je-li potřeba, stejně jako kopie klíčů pro nájemníky, a to nejen od bytu, ale i od sklepů či schránky. Majitel by měl zařídit i revizi kotle a zkrátka celkové odstranění závad, které narušují komfort bydlení. V průběhu nezapomeňte ani na daň z příjmu, při koupi daň z nabytí.
Stále ještě nemáte jasno?
Pokud si ani teď nevíte rady s výběrem toho pravého bytu pro pronájem, ozvěte se nám. Jsme Ideální nájemce, umíme poradit s investicí a poté i proměnit pronajímání v bezstarostný pasivní příjem. Do vašeho bytu sežene nájemníka, podepíšeme s ním smlouvy, budeme ho kontrolovat, řešit s ním opravy bytu a příslušenství. V případě problémového nájemníka se postaráme o jeho vystěhování.
Navíc od nás získáváte garanci, že byt dostanete zpět ve stejném stavu, v jakém jste nám ho pronajali. Ať už to bude 2+kk v Praze, nebo 4+1 v Brně.
Tipy a novinky na e‑mail
Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a každý měsíc si rozšíříte obzory v oblasti pronajímání.
Děkujeme za váš zájem
Jednou za dva týdny si rozšíříte obzory v oblasti pronajímání.
Přihlásit další emailNěco se pokazilo
Zkuste prosím formulář odeslat znovu. Pokud chyba přetrvává, kontaktujte naši podporu.
Chcete zjistit více o bezstarostném pronájmu?
Nechejte nám na sebe kontakt a my se vám do 24 hodin ozveme. Rádi s vámi probereme vaše potřeby a představíme výhody naší služby.
Něco se pokazilo
Zkuste prosím formulář odeslat znovu. Pokud chyba přetrvává, kontaktujte naši podporu.
Pronajímáte za správnou cenu?
Zdarma a nezávazně vám spočítáme optimální výši nájemného.