Všechny články

Vlhkost a sucho v bytě. Jak na ně?

11.12.2019
 | 
Předcházení problémům

Nadměrná vlhkost i přílišné sucho patří mezi nepříjemnosti, které dokážou zkazit bydlení i v tom nejluxusnějším bytě. Zajímá vás, jak je odhalit, jak s nimi zatočit a jak jim předejít? Čtěte dál.

Správná vlhkost – půl zdraví

“Jste to, co jíte,” říkává se nejen ve známém pořadu o bydlení. Kromě správné stravy má však na zdraví člověka vliv i spousta jiných faktorů, na které není radno zapomínat. Patří mezi ně i vlhkost vzduchu v domácnosti. Ta ideální by se v zimě měla pohybovat mezi 45 a 60 %, v letním období pak mezi 40 a 55 %. Pokud se tedy ručička vašeho vlhkoměru pohybuje nad nebo pod těmito hodnotami relativní vlhkosti vzduchu, zbystřete. Jak příliš vysoké, tak nízké hodnoty mohou ohrozit vaše zdraví, kvalitu bydlení a peněženku. 

VYSOKÁ VLHKOST

Jak odhalit vysokou vlhkost?

Máte pocit, že je váš byt příliš vlhký, ale ruku do ohně byste za to nedali? Ujistit se můžete tak, že zapátráte po nejčastějších projevech vlhkosti. Mezi ně patří:

 • orosená okna (a to i ve chvílích, kdy nevaříte či se nesprchujete),
 • plísně (např. v rozích místností nebo okolo oken a dveří),
 • špatně schnoucí podlaha a prádlo,
 • zatuchlý vzduch (i přes časté větrání),
 • mapy na stěnách, drolení omítky,
 • koroze,
 • mokro na půdě nebo ve sklepě.

Kde se vzala, tu se vzala?

Odhalení původu vysoké vlhkosti je prvním krokem k jejímu odstranění a zamezení. Mezi ty nejčastější příčiny patří podle vedoucí oddělení péče o byty služby Ideální nájemce.cz, Gabriely Kunstové: 

 1. chybné užívání bytu, např. nedostatečné větrání, 
 2. zanedbání oprav po vytopení,
 3. chybějící nebo nedostatečná izolace a následné zatékání,
 4. opomenutí zvláštní péče o byt, např. odvlhčování. 

Pryč s vlhkostí – jednou provždy!

Jak se tedy s vysokou relativní vlhkostí vypořádat tak, aby se problémy s ní spojené neopakovaly? Primárním řešením je kvalitní izolace, která zamezí kondenzaci vodní páry v chladném místě a eliminaci vzniku plísní, jež jsou častou příčinou respiračních obtíží. S efektivním odstraněním plísní vám poradí náš článek Jak se zbavit plísně v bytě

Není-li na vině izolace, ujistěte se, že správně větráte: ideální je časté, krátké a intenzivní větrání, při němž se vzduch opravdu vymění. Občasný průvan zkrátka dokáže zázraky.

Sušení prádla se snažte provádět mimo byt, ideálně třeba na balkoně (a to klidně i v zimě). Není-li to možné, dodržujte alespoň tyto zásady:

 • sušte v dobře větrané a vytápěné místnosti,
 • nedávejte prádlo přímo na topení, ani nestavte sušák příliš blízko k němu,
 • sušák neumisťujte přímo ke stěně, aby kolem něj mohl proudit vzduch.

Přesáhne-li vlhkost v bytě 70 % a intenzivní větrání už nestačí, zkuste odvlhčovače. Vybírat můžete mezi cenově dostupnými pasivními odvlhčovači, které v místnosti o rozloze zhruba 20 m² sníží vlhkost o 10 % za měsíc, a odvlhčovači aktivními, které jsou sice efektivnější, zároveň však jejich ceny šplhají do tisíců. O to rychleji vám ale pomohou.

NÍZKÁ VLHKOST

Jak odhalit příliš nízkou vlhkost vzduchu? A kdy ji očekávat?

To, že máte ve svém domově suchý vzduch, poznáte poměrně snadno. Trápí-li vás nateklé oči, ucpaný nos, struhadlo v krku, suchý kašel, vysušená a svědivá pokožka, dlouhodobá únava a neustálá žízeň, nemusí nutně jít o chřipku – možná jen nedýcháte dostatečně vlhký vzduch.

Vyšší nebezpečí dramatického poklesu vlhkosti vzduchu přitom paradoxně nevzniká v létě, ale zejména v zimě, kdy se méně větrá a více topí. Hodnoty relativní vlhkosti vzduchu pak mohou klesnout až pod 20 %, což prospívá mikroorganismům, které snáze pronikají do oslabeného lidského organismu, v němž se pak i lépe udrží.

Co s tím?

Zdravotním problémům spojeným se suchým vzduchem se dá vyhnout poměrně snadno. Kromě metod dříve využívaných staršími generacemi můžete sáhnout i po sofistikovanějších zvlhčovačích vzduchu. Vybrat si ten správný je trochu alchymie – zvážit byste měli následující kritéria:

 • typ zvlhčovače vzduchu, tedy to, jaká pára bude z přístroje vycházet a jak,
 • způsob používání (manuální versus automatické),
 • výkon,
 • hlučnost,
 • spotřeba,
 • funkce a příslušenství (např. čištění vzduchu, časovač zapnutí a vypnutí, více režimů rychlosti, měření vlhkosti, dálkové ovládání, LED osvětlení či displej)
 • cena – od cca 1 500 Kč se může vyšplhat až na desítky tisíc.

Ať už zvolíte mokrý ručník přehozený přes topení, moderní zvlhčovač nebo novou izolaci, jakákoliv snaha o vytvoření správné vlhkosti vzduchu v bytě či domě je přínosem – a to jak pro vaše zdraví, tak pro vaše finance. Vhodná relativní vlhkost vzduchu totiž mj. přispívá i k pocitu tepelné pohody a nenutí vás tak zbytečně přetápět. V každém případě vám přejeme, ať se vám doma bydlí a dýchá co nejlépe.

 

Chcete zjistit více o bezstarostném pronájmu?

Nechejte nám na sebe kontakt a my se vám do 24 hodin ozveme. Rádi s vámi probereme vaše potřeby a představíme výhody naší služby.

Děkujeme za zájem

Jednou za dva týdny si rozšíříte obzory v oblasti pronajímání.

Vyplnit další email

Něco se pokazilo

Zkuste prosím formulář odeslat znovu. Pokud chyba přetrvává, kontaktujte nás přímo.

Pronajímáte za správnou cenu?

Zdarma a nezávazně vám spočítáme optimální výši nájemného.

Chcete pronajímat bez starostí a bez rizika?

O váš pronájem se postaráme od A do Z.

What’s a Rich Text element?

The rich text element allows you to create and format headings, paragraphs, blockquotes, images, and video all in one place instead of having to add and format them individually. Just double-click and easily create content.

Static and dynamic content editing

A rich text element can be used with static or dynamic content. For static content, just drop it into any page and begin editing. For dynamic content, add a rich text field to any collection and then connect a rich text element to that field in the settings panel. Voila!

How to customize formatting for each rich text

Headings, paragraphs, blockquotes, figures, images, and figure captions can all be styled after a class is added to the rich text element using the "When inside of" nested selector system.

Tipy, rady a novinky

Za roky strávené ve světě nájemního bydlení jsme nasbírali spoustu zkušeností, o které se s vámi chceme podělit. Zároveň bedlivě sledujeme vývoj na trhu, abyste vy nemuseli. Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a každý měsíc si rozšíříte obzory v oblasti pronajímání.

Děkujeme za váš zájem

Jednou za dva týdny si rozšíříte obzory v oblasti pronajímání.

Přihlásit další email

Něco se pokazilo

Zkuste prosím formulář odeslat znovu. Pokud chyba přetrvává, kontaktujte nás přímo.