Jaká je optimální vlhkost v bytě?
Doporučená vlhkost v bytě by se v zimě měla pohybovat mezi 45 a 60 %, v letním období pak mezi 40 a 55 %. Pokud se tedy ručička vašeho vlhkoměru pohybuje nad nebo pod těmito hodnotami relativní vlhkosti vzduchu v domě, či bytě, zbystřete. Jak příliš vysoké, tak nízké hodnoty mohou ohrozit vaše zdraví, kvalitu bydlení a peněženku.
Jak změřit vlhkost vzduchu v bytě?
Při kontrole vlhkosti v místnosti se často používá relativní vlhkost vzduchu, která se měří v jednotkách RH a vyjadřuje se v procentech. Tady jsou dvě nejpoužívanější metody, které vám umožní přesněji určit vlhkost vzduchu v místnosti.
Metoda měření rosného bodu:
Při této metodě jsou teplota a vlhkost vzduchu vzájemně propojeny tak, že dochází k vytváření rosy. Při použití této metody je nutné vzájemně porovnat naměřené hodnoty a následně je zapsat na křivku nasycení vzduchu vodní párou. Je třeba zdůraznit, že tato metoda je poměrně složitá a pro neznalé osoby obtížně proveditelná.
Vlhkoměr (hygrometr):
Jednodušší a méně složitý způsob měření vlhkosti vzduchu je pomocí vlhkoměru. Stačí umístit měřicí zařízení a ihned z něj můžete odečíst hodnotu vlhkosti na stupnici nebo na displeji. Vlhkoměr pro domácí použití má rozsah měření od 0 % (nulová vlhkost vzduchu) až po přibližně 90 procent (velmi vysoká vlhkost vzduchu). V dnešní době se prodávají především digitální teploměry, které mají funkci měření teploty venku i vevnitř či vlhkosti. Dále pak existuje trošku sofistikovanější zařízení a tím je meteostanice. Ty umí mimo jiné zjistit fázi měsíce, rychlost a směr větru, data o barometrickém tlaku.
Vysoká vlhkost v bytě
Máte pocit, že je váš byt příliš vlhký, ale ruku do ohně byste za to nedali? Ujistit se můžete tak, že zapátráte po nejčastějších projevech vlhkosti. Mezi ně patří:
- orosená okna (a to i ve chvílích, kdy nevaříte či se nesprchujete),
- plísně (např. v rozích místností nebo okolo oken a dveří),
- špatně schnoucí podlaha a prádlo,
- zatuchlý vzduch (i přes časté větrání),
- mapy na stěnách, drolení omítky,
- koroze,
- mokro na půdě nebo ve sklepě.
Kde se vzala, tu se vzala?
Odhalení původu vysoké vlhkosti je prvním krokem k jejímu odstranění a zamezení. Mezi ty nejčastější příčiny patří:
- chybné užívání bytu, např. nedostatečné větrání,
- zanedbání oprav po vytopení,
- chybějící nebo nedostatečná izolace a následné zatékání,
- opomenutí zvláštní péče o byt, např. odvlhčování.
Jak snížit vlhkost v bytě?
Jak se tedy s vysokou relativní vlhkostí vypořádat tak, aby se problémy s ní spojené neopakovaly? Primárním řešením je kvalitní izolace, která zamezí kondenzaci vodní páry v chladném místě a eliminaci vzniku plísní, jež jsou častou příčinou respiračních obtíží. S efektivním odstraněním plísní vám poradí náš článek Jak se zbavit plísně v bytě.
Není-li na vině izolace, ujistěte se, že správně větráte: ideální je časté, krátké a intenzivní větrání, při němž se vzduch opravdu vymění. Občasný průvan zkrátka dokáže zázraky.
Sušení prádla se snažte provádět mimo byt, ideálně třeba na balkoně (a to klidně i v zimě). Není-li to možné, dodržujte alespoň tyto zásady:
- sušte v dobře větrané a vytápěné místnosti,
- nedávejte prádlo přímo na topení, ani nestavte sušák příliš blízko k němu,
- sušák neumisťujte přímo ke stěně, aby kolem něj mohl proudit vzduch.
Přesáhne-li vlhkost v bytě 70 % a intenzivní větrání už nestačí, zkuste odvlhčovače. Vybírat můžete mezi cenově dostupnými pasivními odvlhčovači, které v místnosti o rozloze zhruba 20 m² sníží vlhkost o 10 % za měsíc, a odvlhčovači aktivními, které jsou sice efektivnější, zároveň však jejich ceny šplhají do tisíců. O to rychleji vám ale pomohou.
Vlhkost v bytě může být problém, zejména pokud nemáte dostatečné větrání. V takovém případě může být skvělým řešením pořízení ventilátoru, který zajistí lepší cirkulaci vzduchu a pomůže udržet správnou úroveň vlhkosti. Ventilátory mohou pomoci nejen v boji s vlhkostí, ale také během horkých letních měsíců.
Nízká vlhkost v bytě
Jak odhalit příliš nízkou vlhkost vzduchu? A kdy ji očekávat?
To, že máte ve svém domově suchý vzduch, poznáte poměrně snadno. Trápí-li vás nateklé oči, ucpaný nos, struhadlo v krku, suchý kašel, vysušená a svědivá pokožka, dlouhodobá únava a neustálá žízeň, nemusí nutně jít o chřipku – možná jen nedýcháte dostatečně vlhký vzduch.
Vyšší nebezpečí dramatického poklesu vlhkosti vzduchu přitom paradoxně nevzniká v létě, ale zejména v zimě, kdy se méně větrá a více topí. Hodnoty relativní vlhkosti vzduchu pak mohou klesnout až pod 20 %, což prospívá mikroorganismům, které snáze pronikají do oslabeného lidského organismu, v němž se pak i lépe udrží.
Jak zvýšit vlhkost v bytě?
Zdravotním problémům spojeným se suchým vzduchem se dá vyhnout poměrně snadno. Kromě metod dříve využívaných staršími generacemi můžete sáhnout i po sofistikovanějších zvlhčovačích vzduchu. Vybrat si ten správný je trochu alchymie – zvážit byste měli následující kritéria:
- typ zvlhčovače vzduchu, tedy to, jaká pára bude z přístroje vycházet a jak,
- způsob používání (manuální versus automatické),
- výkon,
- hlučnost,
- spotřeba,
- funkce a příslušenství (např. čištění vzduchu, časovač zapnutí a vypnutí, více režimů rychlosti, měření vlhkosti, dálkové ovládání, LED osvětlení či displej)
- cena – od cca 1 500 Kč se může vyšplhat až na desítky tisíc. Jaký je ten nejlepší se dozvíze ZDE v článku z webu Homago.cz.
Ať už zvolíte mokrý ručník přehozený přes topení, moderní zvlhčovač nebo novou izolaci, jakákoliv snaha o vytvoření správné vlhkosti vzduchu v bytě či domě je přínosem – a to jak pro vaše zdraví, tak pro vaše finance. Vhodná relativní vlhkost vzduchu totiž mj. přispívá i k pocitu tepelné pohody a nenutí vás tak zbytečně přetápět. V každém případě vám přejeme, ať se vám doma bydlí a dýchá co nejlépe.
Tipy a novinky na e‑mail
Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a každý měsíc si rozšíříte obzory v oblasti pronajímání.
Děkujeme za váš zájem
Jednou za dva týdny si rozšíříte obzory v oblasti pronajímání.
Přihlásit další emailNěco se pokazilo
Zkuste prosím formulář odeslat znovu. Pokud chyba přetrvává, kontaktujte naši podporu.
Chcete zjistit více o bezstarostném pronájmu?
Nechejte nám na sebe kontakt a my se vám do 24 hodin ozveme. Rádi s vámi probereme vaše potřeby a představíme výhody naší služby.
Něco se pokazilo
Zkuste prosím formulář odeslat znovu. Pokud chyba přetrvává, kontaktujte naši podporu.
Pronajímáte za správnou cenu?
Zdarma a nezávazně vám spočítáme optimální výši nájemného.