Všechny články

Jak k pronájmu připravit starší byt

18.7.2019
 | 
Jak pronajímat byt

Rozhodli jste se pronajímat starší byt, ve kterém třeba ještě zůstal nábytek po prarodičích? Pokud doufáte, že takové byty najdou na trhu uplatnění a ocení je například studenti, musíme vás hned na úvod vyvést z omylu.

 

“Obecně je lepší starý nábytek odstranit a pronajímat byt jako nevybavený. I studenti si dnes raději koupí nábytek v IKEA a mají pěkné věci. Starý nábytek, který smrdí zatuchlinou nebo starobou, navíc nedělá dobrý dojem při prohlídkách,” vysvětluje Jaroslav Robert z Ideálního nájemce.cz.

Co se starým nábytkem

Pokud se starého nábytku z nějakého důvodu nechcete nebo nemůžete zbavit, je vhodné alespoň odstranit známý „babičkovský“ odér. Základem je důkladně větrat, nábytek pečlivě vytřít vodou s octem, který pohlcuje pachy, případně do skříně umístit další z osvědčených babských pohlcovačů - kočičí stelivo, levanduli, mletou kávu nebo jedlou sodu.

Posledně jmenovaná se hodí i na vyčištění čalouněného nábytku nebo matrací. Posypte s ní inkriminovaný kus, nechte působit a poté vysajte. O tom, jak se zbavit cigaretového zápachu, už jsme psali.

“Majitelům doporučujeme byt před pronájmem vymalovat a nechat v něm nanejvýš pár použitelných kusů nábytku. I tak je ale pravděpodobné, že nájemce se bude chtít starého vybavení zbavit, a majitel by mu to měl umožnit,” dodává Jaroslav Robert.

Nemusíte nutně malovat pokaždé, když se v bytě mění nájemce, ale podívejte se na stěny kritickým okem a zhodnoťte, jestli by si nový nátěr přeci jen nezasloužily. Pokud je stávající nátěr zachovalý, ale nový nájemce by si třeba přál jinou barvu, je jen na vás, jak se společně domluvíte.

Dobrý dojem nedělají ani prošlapané koberce, zvlášť když už od pohledu odrazují od toho, aby se po nich člověk prošel bosou nohou. V textiliích se drží nejvíce špíny a bakterií, proto doporučujeme koberce pravidelně dávat vyčistit. Po určité době ale opět zvažte, zda by nebylo vhodnější koberec vyměnit. Když to neuděláte vy, je pravděpodobné, že se ho zbaví nový nájemce. Raději proto odkryjte parkety, nechte je v případě potřeby zbrousit a přelakovat a svezte se na aktuálním parketovém trendu, za který vám hipsteři utrhají ruce.

Barvy, laky, nátěry

Je několik věcí, jejichž vylepšení příliš nestojí, ale výrazně zlepší dojem z bytu. Vy tak zvýšíte pravděpodobnost, že ve vašem bytě bude chtít bydlet někdo solventnější a bude se k němu i lépe chovat.

Kuchyňskou linku, která má za sebou pár desetiletí, nemusíte měnit, stačí ji natřít, případně vyměnit poškrábanou nebo zašlou pracovní desku. Výrazně prokouknou nově natřené radiátory. U nich si ale dejte si pozor, ať vyberete barvu pro to určenou, a i tak malujte s předstihem, než se nastěhuje nový nájemník, protože barvě trvá i pár týdnů, než vyčichne. 

Stejně tak můžete natřít stará dřevěná futra a dveře. Zejména bílé a světlé dveře bývají v okolí kliky po pár letech pěkně zašlé. Klasický hnědobéžový umakart v koupelně přetřete omyvatelnou barvou, vyjde to výrazně levněji než bourat nebo osazovat kachličkami, a parády s tím v pronajímaném bytě uděláte dost.

Ze starých kuchyňských židlí v mžiku vykouzlíte moderní posezení, pokud je natřete veselými barvami, klidně každou jinou.

V zásadě lze říci, že co jde natřít, natřete a můžete to v bytě nechat. Na větší kusy nebo rozsáhlejší plochy volte raději neutrální barvy. Nebo ještě lépe - domluvte se s nájemci, jestli by si staré kusy nábytku nechtěli přemalovat sami podle svého vkusu, a kupte jim barvy. Jim se bude v bytě bydlet lépe, protože ho budou mít zařízený mnohem více podle sebe, a vy se třeba nakonec té skříně po babičce nebudete muset zbavovat.

Samozřejmě někomu by takové renovování mohlo připadat zbytečně namáhavé, takže se vracíme k tomu, co bylo řečeno na začátku - než nechávat v bytě starý nábytek, raději se ho úplně zbavte.

Tipy, rady a novinky

Za roky strávené ve světě nájemního bydlení jsme nasbírali spoustu zkušeností, o které se s vámi chceme podělit. Zároveň bedlivě sledujeme vývoj na trhu, abyste vy nemuseli. Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a každý měsíc si rozšíříte obzory v oblasti pronajímání.

Děkujeme za váš zájem

Jednou za dva týdny si rozšíříte obzory v oblasti pronajímání.

Přihlásit další email

Něco se pokazilo

Zkuste prosím formulář odeslat znovu. Pokud chyba přetrvává, kontaktujte nás přímo.