Všechny články

Jak na pojištění pronajímaného bytu

8.4.2019
 | 
Jak pronajímat byt

Vlastníte byt, ve kterém máte nájemníka, a rádi byste jej měli pojištěný pro případ, že se něco stane. Přečtěte si, jaký je rozdíl mezi pojištěním nemovitosti, domácnosti a odpovědnosti a jak je zkombinovat, abyste byli chránění, ať se stane cokoliv. Pokud nechcete pojištění bytu řešit vůbec, můžete svůj byt pronajmout Ideálnímu nájemci. Za stav bytu 100% ručí, takže jej nemusíte mít pojištěný, navíc garantuje pravidelnou platbu nájemného.

Polovina pronajímatelů nemá byt dobře pojištěný

Pronajímání bytu je vždycky trochu riziková záležitost - svoji nemovitost v hodnotě několika milionů korun svěřujete do rukou někoho, koho většinou neznáte. Logicky si proto byt chcete pojistit, kdyby se náhodou cokoliv stalo. Vytopení bytu, požár, krádež - je dobré být připravený na vše.

Druhy pojištění vhodné pro pronajímaný byt

Existují tři typy: pojištění: nemovitosti, domácnosti a odpovědnosti. Panuje poměrně rozšířený mýtus, že majitel si pojistí nemovitost, nájemník domácnost a odpovědnost pro případ, že by v bytě něco majiteli zničil přímo on. Ve skutečnosti je to ale složitější.

Kdy pomůže pojištění nemovitosti

Pan Byteček pronajímá byt v přízemí u řeky. Na jaře stoupne hladina, byt je vytopen a všechny podlahy zničeny. Má však pojištění nemovitosti, a tak náklady na nové hradí z něj.

Pojištění domácnosti a kdo jej sjednává

Domácnost je všechno, co je uvnitř bytu - spotřebiče, nábytek, vybavení a osobní předměty obyvatel. Pojištění nemovitotého majetku se někdy pletou, ale je to jednoduché: když byt obrátíte vzhůru nohama, domácnost je všechno, co vypadne. Nemovitost je to, co zůstane. Pojištění domácnosti sjednává nájemník.

Když je byt vybavený půl napůl

Co když je část vybavení pronajímatele a část nájemníka? Nemá smysl, aby si pojištění sjednávali oba, když nastane škoda, stejně nejde čerpat dvě pojistná plnění. Proto domácnost nechá pojistit nájemník, a to včetně majetku majitele. Je ale důležité, aby majitelovo vybavení bylo specifikováno ve smlouvě nebo předávacím protokolu. Pak je jasně prokazatelné, že jej nájemník dostal k užívání a že jsou součástí jeho pojištěné domácnosti.

Co když škodu způsobí nájemník, aneb co s pojištěním odpovědnosti

Třetí typ pojištění, odpovědnosti, se vztahuje na škody způsobené nájemníkem, a logicky si jej zřizuje přímo on. Zde ale pozor, jedná se pouze o škody způsobené třetím stranám, například když nájemníkovi vyteče pračka a vytopí sousedy. Na škody, které nájemník způsobí přímo v pronajatém bytě, se pojištění nevztahuje.

Toto je jedna z největších chyb pronajímatelů. Požadují od nájemníků, aby si pojistili odpovědnost, pro případ, že škodu v bytě způsobí oni. Nicméně pokud nájemníkovi dají byt do užívání, což znamená, že pojištění odpovědnosti na škody způsobené nájemníkem nelze použít.

Tip: pojištění odpovědnosti se může hodit i majiteli

V případě, že je byt zrovna neobsazený, a dojde např. k havárii vody, je za škodu odpovědný majitel, takže i on může takové pojištění využít.

Chcete zjistit více o bezstarostném pronájmu?

Nechejte nám na sebe kontakt a my se vám do 24 hodin ozveme. Rádi s vámi probereme vaše potřeby a představíme výhody naší služby.

Děkujeme za zájem

Jednou za dva týdny si rozšíříte obzory v oblasti pronajímání.

Vyplnit další email

Něco se pokazilo

Zkuste prosím formulář odeslat znovu. Pokud chyba přetrvává, kontaktujte nás přímo.

Pronajímáte za správnou cenu?

Zdarma a nezávazně vám spočítáme optimální výši nájemného.

Chcete pronajímat bez starostí a bez rizika?

O váš pronájem se postaráme od A do Z.

Co tedy dělat se škodami způsobenými nájemníkem?

Bohužel musíte doufat, že vám nájemník byt neponičí, protože na takovou škodu je skoro nemožné se pojistit. Na škody, které vám způsobí nájemník, slouží jistota (dříve kauce), zpravidla ve výši jednoho nájemného.

Jak to řešíme v Ideálním nájemci

U bytů, které pronajímáme, máme samozřejmě pojištěnou domácnost, ale dokázali jsme vytvořit unikátní spolupráci s pojišťovnou, díky které jsme pojištění i na škody, které neúmyslně způsobí podnájemník - obyvatel bytu. Pronajímaný byt je tedy s námi ve větším bezpečí, než když by jej náš klient pronajímal napřímo.

Příklad: Obyvatel bytu zapomene vypnout toastovač a byt vyhoří

Pronajímání napřímo: Majitel pro tuto situaci pojištěn není, takže musí škodu vymáhat po nájemci. To se může v extrémních případech dostat i na soud.

S Ideálním nájemcem: Škodu hradí pojišťovna a Ideální nájemce se postará o uvedení bytu do původního stavu. Majitel nemusí řešit nic - je ale samozřejmě informován.

Ideální nájemce je vaše pojištění

Ideální nájemce vám ručí za stav bytu, tedy že vám ho vrátí ve stejném stavu, v jakém jste mu ho pronajali, ať se děje, co se děje. Také garantuje pravidelnou platbu nájemného, a to i v případě, že v bytě zrovna nikdo nebydlí. Ideální nájemce je vaše pojistka, že bude byt v dobrém stavu, a navíc z něj budete mít bezstarostný příjem.

Tipy, rady a novinky

Za roky strávené ve světě nájemního bydlení jsme nasbírali spoustu zkušeností, o které se s vámi chceme podělit. Zároveň bedlivě sledujeme vývoj na trhu, abyste vy nemuseli. Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a každý měsíc si rozšíříte obzory v oblasti pronajímání.

Děkujeme za váš zájem

Jednou za dva týdny si rozšíříte obzory v oblasti pronajímání.

Přihlásit další email

Něco se pokazilo

Zkuste prosím formulář odeslat znovu. Pokud chyba přetrvává, kontaktujte nás přímo.