Reality s nohama na stole? Jen do nastěhování nájemníka
Realitní kancelář je obchodní firmou, která se zabývá prodejem, nákupem a zprostředkováním obchodů s nemovitostmi. Realitní makléři, kteří v kancelářích pracují, mají za úkol starat se o komfort klienta, ať už při vyhledávání nemovitostí, které zprostředkovává k prodeji nebo pronájmu, při dojednávání konkrétních podmínek prodeje nebo pronájmu s majiteli, při uzavírání kupních, nájemních nebo podnájemních smluv, nebo při stanovování výše provizí.
Při zprostředkování pronájmu má pak makléř na starosti prohlídky bytu se zájemci, výběr nejvhodnějšího potenciálního nájemníka, zajišťuje také smlouvu a předání bytu. Za tuto službu platí zpravidla právě vybraný zájemce, a to částku ve výši jednoho měsíčního nájmu. Majitel bytu tak v této fázi šetří čas i peníze. Je však třeba pamatovat na to, že předáním bytu nájemníkovi práce makléře končí a veškeré starosti přecházejí na majitele bytu.
Přítel na telefonu? Spíše 50:50
Jaké výhody tedy realitní kanceláře mají a pro koho jsou dobrou volbou? Jaroslav Robert, ředitel realitní divize společnosti Ideální nájemce, odpovídá: “V případě, že má pronajímatel realitku otestovanou, zná ji a věří jejím zaměstnancům, může makléři svěřit klíče od bytu a ušetřit tak čas strávený na prohlídkách. Zároveň nemusí platit inzerci. Realitní kancelář je také vhodnou volbou pro ty, kteří disponují atypickým či luxusním bytem, realitka totiž dokáže snáze zacílit na požadovanou skupinu klientů.”
Díky širokému portfoliu služeb a minimální investici ze strany majitele je tak snadné přehlédnout úskalí, která spolupráce s realitními kancelářemi skrývá. “Často se stává, že byt inzeruje hned několik realitek najednou, jelikož majitelé na sehnání nájemníka spěchají a je jim jedno, kdo byt nabízí. V emailové komunikaci potom dochází k poskytování nepřesných informací. Makléři navíc buď nemají velkou motivaci, protože o byt mohou kdykoli přijít tím, že ho obsadí konkurence, nebo naopak neřeší, koho do bytu vyberou, jde jim totiž o provizi. Protože makléře tlačí konkurence, volí často hned prvního zájemce, ať už jde o kohokoliv,” uvádí Jaroslav Robert.
Majitel, který si chce ušetřit starosti se sháněním vhodného nájemníka, si tak paradoxně může způsobit spoustu problémů pronájmem bytu nájemníkovi, který vhodný rozhodně není.
Nechcete to zkusit sami?
Pronajímatel, který se dnes rozhodne hledat perfektního nájemce na vlastní pěst, musí většinou počítat s tím, že do pátrání bude muset investovat především čas. Tvorba inzerce a péče o ni, prohlídky bytu a právní náležitosti budou totiž pouze na něm.
Před publikováním nabídky by pronajímatel neměl zapomenout svoji nemovitost kvalitně nafotit, připravit popisek obsahující všechny podstatné informace a rozmyslet si, který kontakt na sebe u inzerátu uvede, a především si zvolit pro něj nejlepší inzertní platformu.
Kde tedy začít? Inzerátům v tištěných novinách (až na maloměstské výjimky) odzvonilo a majitel nemovitosti tak musí po potenciálních nájemnících pátrat hlavně na internetu. Jaroslav Robert doporučuje především inzertní servery typu ulovdomov.cz nebo bezrealitky.cz, facebookové skupiny a internetové bazary, například bazoš.cz. Všechny tyto kanály propojují vlastníky nemovitostí se zájemci o nové bydlení – každý z nich má ale jiné podmínky.
Z nuly na několik set
Server UlovDomov.cz je jediným českým serverem, který se soustředí výhradně na pronájmy nemovitostí. Díky funkčnímu a uživatelsky přívětivému webu je velmi jednoduché na UlovDomov.cz vkládat inzeráty – a ještě jednodušší je nabídky vyhledat. Pronajímatel má tak velkou šanci svoji nemovitost obsadit během několika dnů. Inzerovat lze zdarma (každá nabídka je uveřejněna po dobu 30 dnů), pokud ale pronajímatel chce, aby měl inzerát ihned po zveřejnění co nejširší dosah, může si za 99 Kč zakoupit balíček Standard, případně balíček VIP. Ten umožní neomezenou délku inzerce, posune inzerát na první místa vyhledávání, propaguje ho u podobných nabídek a zahrnuje také prověření rizikovosti nájemníka.
Stránka bezrealitky.cz vznikla už v roce 2007 a o devět let později na ní podle serveru peníze.cz bydlení hledalo nebo nabízelo milion a půl návštěvníků. Zatímco zájemci o koupi či pronájem za využívání této služby platit nemusí, pronajímatelé a prodejci musí počítat s poplatkem. Ceny inzerce se podle doby platnosti (jeden až tři měsíce), intenzity propagace inzerátu a toho, zda je v ceně zahrnuto i vytvoření nájemní smlouvy, pohybují od 199 Kč do 599 Kč. Nabídku je rovněž možné jednorázově posunout ve výsledcích vyhledávání na první místo (tedy tzv. topovat) za 49 Kč nebo prodloužit její platnost o měsíc či dva za 199 Kč, respektive 499 Kč.
Pro členství v inzertních skupinách na Facebooku musí, po registraci na této sociální síti, uživatel zažádat o přijetí. Skupiny jsou k nalezení pod názvy jako “Bydlení v Brně” nebo “Byty Praha prodej” a po přijetí je nutné dodržovat pravidla uvedená administrátory skupin. Členství v těchto skupinách je, stejně jako publikování a reakce na inzeráty, zdarma – inzerent však musí počítat s tím, že se bude muset probírat obrovským množstvím komentářů a zpráv od zájemců o jeho nabídku.
Stejně jako na Facebooku, i na online bazaru bazoš.cz se za inzerát neplatí, skrze zakoupení poukázky je ale možnost ho “topovat”, tedy inzerát za 39 Kč až 59 Kč posunout na přední místa ve výsledcích vyhledávání. První poukázka bude inzerát topovat sedm dní, druhá šest a tak dále. Celkem je možné poukázku zakoupit až 21x.
A teď kudy kam...
Kterou z možností pronajímání nemovitosti tedy zvolit? Pronajímání přes realitní kancelář má, stejně jako hledání nájemce na vlastní pěst, své výhody a nevýhody. Spolupráci s realitkou dejte přednost v případě, že jste opravdu velmi časově vytížení, svému makléři plně důvěřujete a/nebo vlastníte atypický či luxusní byt.
Pamatujte ale na to, že ačkoli vy díky spolupráci s realitkou ušetříte, můžete zároveň odradit zájemce, kteří nechtějí platit vysoké provize. Kancelář navíc může tlačit vámi požadovanou výši nájemného dolů a tím pádem vás připravit o vyšší výdělky. Připravte se také na to, že poté, co byt pronajmete, jsou veškeré starosti stejně jen na vás. Pokud jste tedy dosud netušili, že pronajímáním ročně strávíte i 60 hodin, prohlédněte si naši přehlednou infografikua udělejte si představu o tom, kolik času vám které činnosti vlastně zaberou.
Chcete-li mít nad výběrem svého budoucího nájemce naprostou kontrolu a cítíte-li, že svoji nemovitost dokážete nejlépe prodat či pronajmout vy sami, nebojte se zkusit některou z výše uvedených možností. Bez regulace vámi požadované výše nájemného možná seženete nájemníka, který bude ochoten zaplatit vám za pronájem více, než byste získali s realitní kanceláří.
Pozor si však dejte na pečlivý výběr nájemníka a na to, aby byly předávací protokol i nájemní smlouva právně naprosto neprůstřelné. Příprava nájemní smlouvy patří mezi nejkomplikovanější části pronajímání, podívejte se na naše video a zjistěte, na co si dát pozor.
Ať už se ale rozhodnete pro jakýkoli způsob hledání nájemníka, přejeme vám co nejsnazší a správný výběr.
Tipy a novinky na e‑mail
Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a každý měsíc si rozšíříte obzory v oblasti pronajímání.
Děkujeme za váš zájem
Jednou za dva týdny si rozšíříte obzory v oblasti pronajímání.
Přihlásit další emailNěco se pokazilo
Zkuste prosím formulář odeslat znovu. Pokud chyba přetrvává, kontaktujte naši podporu.
Chcete zjistit více o bezstarostném pronájmu?
Nechejte nám na sebe kontakt a my se vám do 24 hodin ozveme. Rádi s vámi probereme vaše potřeby a představíme výhody naší služby.
Něco se pokazilo
Zkuste prosím formulář odeslat znovu. Pokud chyba přetrvává, kontaktujte naši podporu.
Pronajímáte za správnou cenu?
Zdarma a nezávazně vám spočítáme optimální výši nájemného.