
Neplatiči nájemného a jak na ně!
Jak dlouhý je boj s neplatičem nájemného?
Neplatící nájemník je noční můrou každého pronajímatele – a má to svůj opodstatněný důvod. Běžnou praxí totiž je, že boj o vystěhování nájemníka trvá rok a půl, někdy i déle. Ztráty na nezaplaceném nájmu můžou být obrovské a z neplatiče je budete dostávat jen hodně těžko. Jak proces vystěhování neplatiče probíhá?
Výpověď z bytu
Výpovědní lhůta může
být buď okamžitá,
nebo tříměsíční.
Žaloba o přezkum výpovědi
Nájemník může po obdržení výpovědi podat žalobu na přezkum její oprávněnosti
– soudu ji musí doručit do
2 měsíců od jejího podání.
A to i u okamžité výpovědi.
Rozhodnutí soudu
Soud v tomto případě nemá stanovenou lhůtu pro rozhodnutí.
Žaloba na vyklizení nemovitosti
Podal-li nájemník žalobu na přezkum výpovědi, žádejte při rozhodnutí ve váš prospěch soud o stanovení lhůty k vystěhování. Ušetří vám to další krok.
Rozhodnutí soudu
Rozhodnutím získáte Exekuční titul. Soud nemá zákonem danou lhůtu, do kdy musí rozhodnout.
Fyzické vystěhování
Povinný je fyzicky vystěhován.
Stanovení termínu vystěhování
Termín se musí stanovit minimálně 14 dní
před uskutečněním.
Výzva k dobrovolnému splnění povinnosti
Povinný má 30 dní na dobrovolné opuštění nemovitosti.
Pověření exekutora
Tato záležitost může trvat několik dní. Vše záleží na tom, jak rychle si exekutora vyberete.
Lhůta na vystěhování
Lhůta na vystěhování je
14 dní, nebo ji stanoví soud.
Zbavte se starostí s pronájmem vaší nemovitosti
Váš byt si pronajmeme a postaráme se o vše potřebné. Garantujeme vám stav bytu, pravidelný příjem i kvalitní podnájemníky.
// až teprve v tento krok dojde k odeslání form submission do Make
Jak postupovat, pokud není zaplacený nájem?
Počkejte 2 pracovní dny, abyste vyvrátili zdržení z důvodu bankovního převodu. Pokud platba ani po 2 dnech nepřijde, kontaktujte svého nájemníka a zjistěte, zda o situaci ví, a jak ji hodlá napravit. U dalších kroků pak záleží, zda nájemník komunikuje, nebo ne.
Nájemník komunikuje
Komunikuje-li nájemník na řešení dluhu aktivně, tak jste nejspíš mezi těmi šťastnějšími pronajímateli a je šance, že se celá situace nakonec dobře vyřeší. I přesto však doporučujeme následovat tyto kroky:
- Vše, co si spolu domluvíte, mějte také písemnou formou.
- Prověřte si finanční situaci nájemníka v exekučním a insolvenčním rejstříku. Využijte prověření rizikovosti osob od UlovDomov.cz, který kontroluje nejen zmíněné rejstříky, ale také seznam hledaných osob Policií ČR, trvalou adresu na úřadě nebo aktivitu na sociálních sítích.
- Na základě získaných informací se rozhodněte, zda se jedná o ojedinělou situaci a není příliš vysoké riziko, že se bude opakovat. Pokud nechcete riskovat, vypovězte nájemní smlouvu.
Nájemník nekomunikuje
Pokud s vámi nájemník nekomunikuje, nezvedá telefon a neodpovídá na mail, doporučujeme přejít k aktivnějšímu řešení situace. To znamená:
- Prověřte si finanční situaci nájemníka v exekučním a insolvenčním rejstříku. Využijte prověření rizikovosti osob od UlovDomov.cz, který kontroluje nejen zmíněné rejstříky, ale také seznam hledaných osob Policií ČR, trvalou adresu na úřadě nebo aktivitu na sociálních sítích.
- Zašlete nájemníkovi vytýkací dopis s upozorněním na chybějící platbu za nájem a žádostí o okamžitou úhradu. Tento dopis zašlete prokazatelně, ideálně prostřednictvím datové schránky, abyste mohli doložit jeho odeslání.
- Zjistíte-li, že má nájemník exekuce, nekomunikuje s vámi a adresu má na úřadě, je na zvážení výpověď nájemní smlouvy.
Jaké jsou typy neplatičů?
Ať už máte ve svém portfoliu jeden a nebo desítky bytů, neplatič je nájemník, se kterým se nechcete potkat. Vymáhání nezaplaceného nájmu je složité a zdlouhavé. O nic jednodušší to pak není s vystěhováním takového nájemníka. Podívejte se s jakými typy neplatičů se můžete potkat:
1) Dobrovolný neplatič
Jedná se o nájemníka, který se úmyslně vyhýbá platbě za nájem a zneužívá situace i legálních procesů, aby mohl co nejdelší dobu využívat pronajímanou nemovitost zdarma.
Znaky dobrovolného neplatiče:
2) Nedobrovolný neplatič
K nezaplacení nájmu může dojít i z důvodu složité životní situace, jako je ztráta zaměstnání, nebo vykradení bankovního účtu. Největší rozdíl je však v tom, že nedobrovolný neplatič chce situaci řešit a napravit co nejdříve.
Znaky nedobrovolného neplatiče:
Pronajímejte bez rizika z neplatičů!
S Ideálním nájemcem pronajímáte bez starostí a bez rizika. Bereme je totiž na sebe. Byt si od vás pronajmeme, peníze vám posíláme bez výjimky každý měsíc a pečujeme o stav bytu.
Chci se vyhnout neplatičům
Jak mohu vypovědět nájemní smlouvu?
Výpověď nájemní smlouvy je první krok, jak se zbavit problémového nájemníka. Pokud však nájemník ví, co a jak, je to jen začátek a cesta před vámi může být dlouhá několik měsíců. Kdy můžete vypovědět nájemní smlouvu?
Okamžitá výpověď
Lze využít v těchto případech:
- Neplacení nájmu a nákladů na služby po dobu alespoň tří měsíců;
- Poškozování bytu závažným nebo nenapravitelným způsobem;
- Způsobování jinak závažných škod nebo obtíží pronajímateli nebo osobám, které v domě bydlí;
- Užívání bytu neoprávněně jiným způsobem nebo k jinému účelu, než bylo ujednáno.
Výpovědní lhůta tři měsíce
Lze využít v těchto případech:
- Přes nesouhlas pronajímatele dá nájemce celý byt do dalšího podnájmu jiné osobě, aniž v bytě sám trvale bydlí;
- Dluh na nájemném a na službách za dobu kratší než tři měsíce;
- Nájemce je odsouzen pro úmyslný trestný čin spáchaný na pronajímateli nebo členu jeho domácnosti nebo na osobě, která bydlí v domě, kde je nájemcův byt, nebo proti cizímu majetku, který se v tomto domě nachází;
- Jiný, obdobně závažný důvod pro vypovězení nájmu (např. nájemce sbírá odpadky, které nesnesitelně zapáchají či hrozí požár).
Zásady prevence proti neplatičům
Prověření zájemce o nájem
Prověřte nájemníka nejen v exekučním a insolvenčním rejstříku, ale také v hledaných osobách Policií ČR a na sociálních sítích.
Kvalitní nájemní smlouva
Využijte vzory smluv, které pravidelně aktualizujeme našim právním oddělení.
Sledujte platební morálku
Vyzkoušejte novou aplikaci pro správu pronájmu s automatickým hlídáním plateb a to zcela ZDARMA.
Vypověděl jsem nájemní smlouvu. A co dál?
Sice jste nájemní smlouvu vypověděli, ale to neznamená, že si neplatící nájemník, zvláště pak chronický neplatič, hned sbalí své věci a byt opustí. Ten pravý boj vás teprve čeká. Z vaší strany však musí být všechny kroky legální, takže k výměně zámků, odpojení elektřiny a teplé vody se nesnižujte. Podívejme se, jak vypadá vystěhování nájemníka v té extrémnější variantě:

Námitky vůči výpovědi z bytu
Pokud jste nájemníkovi dali okamžitou výpověď nájemní smlouvy, jeho prvním krokem může být podání námitky a žádost o přezkoumání soudem.
Jestliže nájemník skutečně dluží na nájmu, tak soud tuto námitku nejspíš zamítne, nicméně nájemník tím získá další měsíce pobytu v bytě zdarma.
Na podání námitky má nájemník 2 měsíce. Do té doby ji musí doručit soudu, a to i v případě pokud se jednalo o okamžitou výpověď. Pak už záleží jen na rychlosti soudu, který nemá danou lhůtu na rozhodnutí.



Žaloba na vyklizení nemovitosti
Vaším dalším krokem, pokud se po výzvě k opuštění bytu nájemník nerozhodne vystěhovat, je podání žaloby o vyklizení nemovitosti. V tuto chvíli budete muset u soudu prokázat, že jste platně ukončili nájem a nájemce byt řádně nevyklidil a nepředal. Bude-li rozhodnutí soudu kladné, pak uloží nájemci povinnost byt opustit, a to zpravidla do 15 dnů od rozhodnutí soudu.
I přes kladné rozhodnutí soudu, získal díky tomuto kroku nájemník další prodloužení pobytu v bytě, do kterého vy nemůžete nijak zakročit. Do doby, než soud rozhodne, má nájemce povinnost platit nájemné, ale vy nemáte téměř žádné prostředky, jak ho donutit k tomu, aby opravdu platil.

Exekuce vyklizením
Pokud soud při žalobě o vyklizení nemovitosti rozhodne ve váš prospěch, získáte s rozsudkem tzv. exekuční titul, na jehož základě může jednat soudní exekutor. Ten však může další kroky zahájit až pokud povinný (čili dlužník nájemného) neopustil nemovitost v termínu stanoveném soudem.
Exekutor musí povinnému nejprve zaslat výzvu k dobrovolnému splnění povinnosti, na jejíž plnění má nájemce 30 dní. Pokud ani do této doby nemovitost neopustí, stanoví exekutor termín vyklizení, o kterém vyrozumí povinného, vás a příslušný orgán obce. Tento termín musí být stanoven nejméně 15 dní před samotným vyklizením nemovitosti.
Proti samotnému aktu vyklizení nemovitosti, kdy se povinný nemá možnost moc legálně bránit, nicméně může docházet k emotivním a fyzickým napadením, a proto se tyto exekuce vykonávají většinou za doprovodu Policie ČR.
Pokud by tedy exekutor jednal rychle a na hranicích všech zákonných lhůt, od data vydání rozsudku soudem po fyzické vyklizení nemovitosti uběhne minimálně 62 dní, které vám vaše nemovitost opět nepřináší příjmy.

V Ideálním nájemci neplatičům předcházíme – naše podnájemníky si pečlivě prověřujeme. Máme vlastní právní oddělení, kde naši zkušení právníci sestavují neprůstřelné smlouvy. Další výhodou pronajímání přes nás je, že byty pronajímáme jako společnost. Fungujeme tedy na podnájemní smlouvě, která je oproti nájemní smlouvě vůči nájemníkům méně shovívavá.
Pronajímejte bez starostí a bez rizik
Váš byt si pronajmeme a postaráme se o vše potřebné. Garantujeme stav bytu, pravidelný příjem i kvalitní podnájemníky.
Přesný výpočet pro váš byt vám řekne naše kalkulačka.
Kolik vám vynese bezstarostný pronájem?
Spočítejte si rozdíl mezi pronájmem na vlastní pěst s využitím služby Ideální Nájemce.