Co dělat, pokud už u vás problémového nájemníka máte
Mezi tu nešťastnou pětinu majitelů nemovitostí se můžete dostat velice snadno. Nejdůležitější v těchto případech je prevence, ale když už u vás takový nájemník bydlí, je třeba situaci co nejrychleji řešit. Ne všechny takovéto případy dojdou do extrému s vymáháním nájemného či nedobrovolným vystěhováním. Ani tyto situace však nejsou výjimečné.
Když se nájemník opozdí s platbou
Opoždění platby nájemného může mít několik důvodů - buď nájemník žije tzv.“z ruky do úst” a čeká na příjem, platbu jednoduše odkládá, nebo prostě zkouší, co si může dovolit. Na takové zpravidla zabírá upomínka a upozornění na možné následky neplacení. Důležité je platby pravidelně kontrolovat a nájemníka upomínat, jakmile přestanete, často na to začne znovu hřešit.
Když nájemník neplatí dlouhodobě
Nájemníkovi se může stát nějaká čára přes rozpočet, např. přijde o práci, a přestane nájemné platit více měsíců po sobě. Existují však i “neplatící nomádi” - nájemníci, kteří neplatí prvoplánově, vždy se nechají vystěhovat a pak jdou bydlet a neplatit o dům dál.
Neplacení nájemného tři měsíce po sobě je považováno za hrubé porušení nájemní smlouvy. Výpovědní lhůta už potom není tříměsíční a výpověď můžete podat okamžitě, i tak ale o tři měsíce nájemného přijdete.
Když nájemník jinak hrubě porušuje podmínky nájmu
V praxi k okamžitým výpovědím z nájmu dochází hlavně z důvodu dlouhodobého neplacení nájmu, nicméně okamžitou výpověď z nájmu můžete podat, i když váš nájemník soustavně a intenzivně porušuje dobré mravy v domě. Pokud teda někdo v domě neustále ruší noční klid, může i takto závažně porušovat nájemní smlouvu. Dalším příkladem mohou být také časté návštěvy pochybných lidí, které mohou naznačovat páchání trestné činnosti spočívající v prodeji drog nebo třeba prostituci. Z uvedených příkladů vyplývá, že důvody výpovědi musí být obzvlášť závažné.
Vymáhání dlužného nájemného
Jeden měsíc vám zpravidla pokryje kauce (jistota), kterou vám nájemník skládá na začátku. Dále dlužníka informujete o jeho závazku, a pokud nezaplatí, následuje předžalobní výzva. Tu ale, stejně jako případné následující právní kroky, svěřte právníkům. Počítejte ale s tím, že pokud budete dlužné nájemné vymáhat soudně, může se celá záležitost táhnout několik měsíců až let.
Tipy a novinky na e‑mail
Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a každý měsíc si rozšíříte obzory v oblasti pronajímání.
Děkujeme za váš zájem
Jednou za dva týdny si rozšíříte obzory v oblasti pronajímání.
Přihlásit další emailNěco se pokazilo
Zkuste prosím formulář odeslat znovu. Pokud chyba přetrvává, kontaktujte naši podporu.
Chcete zjistit více o bezstarostném pronájmu?
Nechejte nám na sebe kontakt a my se vám do 24 hodin ozveme. Rádi s vámi probereme vaše potřeby a představíme výhody naší služby.
Něco se pokazilo
Zkuste prosím formulář odeslat znovu. Pokud chyba přetrvává, kontaktujte naši podporu.
Pronajímáte za správnou cenu?
Zdarma a nezávazně vám spočítáme optimální výši nájemného.
Kvalitní nájemní smlouva jako základ
Pokud máte “děravou” nájemní smlouvu nebo ji případně nemáte vůbec, z neplatiče zřejmě nedostanete nic. Smlouvu je proto nejlepší svěřit do rukou odborníků na pronájmy. Případně můžete využít vzory smluv, které připravil a pravidelně aktualizuje náš tým právníků.
Jak problémového nájemníka vystěhovat
Jakmile uběhne tříměsíční výpovědní lhůta, nájemník by správně měl byt opustit. Co ale dělat, když neodchází? Buď můžete přijít s policií, protože nájemník už nemá právo byt užívat, a je tam bez právního titulu (smlouvy). Ani s pomocí policie jej ale nemůžete vystěhovat násilně, takže když jde situace do extrému, budete ji muset řešit soudní cestou a v rámci předběžného opatření žádat o vyklizení. To jsou ovšem krajní řešení, která určitě konzultujte s právníkem. Nejlepší je vyřešit vše po dobrém, a pokud neplatič nekomunikuje, zkuste to třeba přes jeho partnera/partnerku či rodinu.
Co když je nájemník v těžké životní situaci
Je váš neplatící nájemník maminka s dětmi, kterou nechcete vyhodit na ulici, člověk, který přišel o práci, či nemocný senior? V těchto situacích váháte, co dělat - na jednu stranu přicházíte o peníze, na druhou nechcete způsobit další potíže. Zkuste nájemníka propojit s institucí či organizací, která mu pomůže, a pak postupujte standardně.
Jak to řeší Ideální nájemce
V Ideálním nájemci především neplatičům předcházíme - naše podnájemníky si pečlivě prověřujeme, navíc máme vlastní právní oddělení, kde naši zkušení právníci sestavují neprůstřelné smlouvy. Navíc, výhodou pronajímání přes nás je, že byty pronajímáme jako společnost, takže fungujeme na podnájemní smlouvě, která je vůči nájemníkům oproti smlouvě nájemní méně shovívavá.
Neřešte už nikdy problémové nájemníky
Pronajměte svůj byt Ideálnímu nájemci. S námi budete mít 100% jistotu, že vám peníze za pronájem budou chodit každý měsíc včas. Dokonce i v případě, že v bytě zrovna nikdo nebude bydlet.