Všechny články

Nájemní smlouva: Na co si dát pozor?

21.1.2021
 | 
Předcházení problémům

Majitelé bytů se ve snaze ušetřit čas a peníze mnohdy uchylují k tomu, že si vzor nájemní smlouvy stáhnou z internetu, přepíší potřebné údaje a s přesvědčením, že je vše v nejlepším pořádku, dají smlouvu podepsat nájemci. Pokud vám výše uvedený postup zní povědomě, zpozorněte. Co na první pohled vypadá jako praktická zkratka se vám později může hrubě nevyplatit.

Skrytá rizika univerzálních smluv

Předpokladem solidního smluvního vztahu, do kterého jako pronajímatel svého bytu vstupujete, je správně sepsaná nájemní smlouva. Univerzální vzor smlouvy stažený z internetu vám ale neposkytuje jakoukoliv záruku správnosti. Není výjimkou, že tyto volně dostupné dokumenty jsou neaktuální, odkazují na neúčinné právní předpisy, nastavují nevýhodné podmínky a obecně mají další hrubé nedostatky.

Typickým příkladem může být smlouva, která nezohledňuje aktuálně platný občanský zákoník. V případě sporu se nájemní vztah řídí vždy poslední verzí občanského zákoníku – přičemž poslední úprava z roku 2014 přinesla značné změny – která nahradí uvedené neaktuální znění.

Provozovatelé webů, kde vzory smluv najdete, většinou nenesou žádnou odpovědnost za případné škody, které vám v důsledku chybně či nevýhodně uzavřené nájemní smlouvy mohou vzniknout.  To, že smlouva byla nevýhodná, zjistí majitelé totiž obvykle až při jejím plnění.

Z praxe víme, že ve většině případů, kdy se majitel bytu obrátí na soud a tento soud prohraje z důvodu neplatnosti některého ustanovení smlouvy, byl použit vzor smlouvy stažený z internetu, nebo vzor zcela neaktuální a opakovaně recyklovaný,” vysvětluje Štěpán Smoleja, vedoucí právního oddělení služby Ideální nájemce.

Příklad: Nespecifikované vybavení bytu

Univerzální smlouvy zpravidla neobsahují důležité přílohy, jako je například předávací protokol, který specifikuje stav bytu a zařízení v době předání.

“Pokud nemáte podepsaný předávací protokol, vystavujete se riziku, že vám nájemník nebude chtít zaplatit škody na vybavení, nebo některou část nábytku, kterým jste byt vybavili, prostě zapře”, varuje Štěpán Smoleja. "V advokátní kanceláři jsem v minulosti řešil případ, kdy nájemník poškodil kuchyňskou linku a škoda byla odhadnuta na dvacet tisíc korun. Nájemník však tvrdil, že linka byla poškrábaná už při nastěhování. Protože majitel neměl podepsaný předávací protokol a nemohl škodu ani jinak  prokázat, musel vše uhradit ze svého.”

V Ideálním nájemci proto využíváme nabyté know-how a vlastní metodologii – byt důkladně procházíme a jeho stav zaznamenáváme do podrobného předávacího protokolu. Osvědčilo se nám pořizování kvalitních fotografií, které společně s protokolem slouží jako neprůstřelná dokumentace do budoucna.

Chyba, která vás může stát desítky tisíc

Pro právního laika není lehké odhalit případná chybná ustanovení, ani určit, zda univerzální smlouva obsahuje všechny zákonné náležitosti. Právní nedostatky mohou vést k napadení smlouvy nájemcem – v horším případě mohou být některá ustanovení smlouvy zcela neplatná, což otevírá prostor pro soudní spory.

Nedostatečná smlouva navíc pouze nahrává notorickým neplatičům. Jak podobnou situaci řešit a jak si s neplatícími nájemníky poradit si přečtěte zde.

Konzultace s odborníkem se vyplatí

Doporučujeme vám proto vždy se poradit s odborníkem – máte tak jistotu, že právo bude na vaší straně. S ověřenými smlouvami zároveň budete chráněni proti újmě, která by z případné chyby mohla vzniknout. Advokát totiž ze zákona nese odpovědnost za škody způsobené svým profesním pochybením, což by vám dalo možnost vymáhat případnou náhradu škody. Náklady vynaložené na advokáta vám tedy bohatě vyváží ušetřené starosti a potenciální finanční ztráty.

Pro klienty služby Ideální nájemce nabízíme prvotřídní právní servis. Díky letitým zkušenostem se správou více než 1 300 bytů jsme vytvořili spolehlivou smluvní dokumentaci, která pokrývá drtivou většinu situací, které mohou v nájemních a podnájemních vztazích nastat.

Starost o smlouvy a pronájem hoďte za hlavu

Pronajmete-li svůj byt Ideálnímu nájemci, nemusíte si se smlouvami dělat hlavu. Veškeré právní záležitosti za vás vyřeší naše právní oddělení, které sestává z odborníků na nájemní bydlení. S námi můžete rizika plynoucí z chybně sestavené smlouvy, neplatící nájemníky a další noční můry všech pronajímatelů hodit za hlavu – stačí si domluvit schůzku, o zbytek se postaráme.

 

Chcete zjistit více o bezstarostném pronájmu?

Nechejte nám na sebe kontakt a my se vám do 24 hodin ozveme. Rádi s vámi probereme vaše potřeby a představíme výhody naší služby.

Děkujeme za zájem

Jednou za dva týdny si rozšíříte obzory v oblasti pronajímání.

Vyplnit další email

Něco se pokazilo

Zkuste prosím formulář odeslat znovu. Pokud chyba přetrvává, kontaktujte nás přímo.

Pronajímáte za správnou cenu?

Zdarma a nezávazně vám spočítáme optimální výši nájemného.

Chcete pronajímat bez starostí a bez rizika?

O váš pronájem se postaráme od A do Z.

Tipy, rady a novinky

Za roky strávené ve světě nájemního bydlení jsme nasbírali spoustu zkušeností, o které se s vámi chceme podělit. Zároveň bedlivě sledujeme vývoj na trhu, abyste vy nemuseli. Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a každý měsíc si rozšíříte obzory v oblasti pronajímání.

Děkujeme za váš zájem

Jednou za dva týdny si rozšíříte obzory v oblasti pronajímání.

Přihlásit další email

Něco se pokazilo

Zkuste prosím formulář odeslat znovu. Pokud chyba přetrvává, kontaktujte nás přímo.